Yağ Yakmak için Metabolik Esneklik

İnsülin direnci yüksek olan kişiler karbonhidratları kısıtlayarak daha verimli kilo verirler.
Yağ Yakmak için Metabolik Esneklik
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Metabolik esneklik, vücudun mevcut enerji kaynağı olarak daha yüksek oranda sindirdiği besini daha büyük ölçüde kullanma yeteneğini ifade eden bir kavramdır.

Bu mekanizmayı harekete geçirebilen kişiler daha verimli yağ kaybederler; ek olarak, daha büyük kas kütlelerine sahiptirler ve zamanla bu kasları kaybetmeleri daha zordur. Bunun nedeni, vücutlarının, kişinin uyguladığı diyet türüne yeterince uyum sağlamasıdır.

Enerji kaynaklarının optimizasyonu

Kilo verme diyeti oluştururken, her bireyin ihtiyaç duyduğu enerjiyi nereden çektiğini bilmek önemlidir. Bu şekilde, metabolik esnekliği iyi olan insanlar yiyeceklerinden aldıkları besin maddesine uyum sağlayabilecekler.

Bu insan grubunda karbonhidrat bakımından zengin bir diyet, ana enerji kaynağı olarak glikoz kullanımını içerir. Bununla birlikte, oruç durumunda, bir enerji substratı olarak yağa öncelik verebilir ve kas dokusunun bütünlüğünü koruyabilirler.

Karbonhidrat oranı düşük bir diyet uyguluyorlarsa, kas ve karaciğer glikojeni tasarrufu sağlarken enerji için yağ kullanırlar.

Ancak, esas olarak belirli bir kişinin metabolik sağlığına bağlı olduğu için, tüm bireyler bu yeteneğe sahip değildir. Bu nedenle, metabolizmanızı optimize etmek önemlidir.

Sindirim sistemimiz

Metabolik esneklik insülin direncine bağlıdır

Bir bireyin metabolik esnekliğini belirleyen faktörlerden biri de insülin direncidir. Bu nedenle, şeker hastaları düşük karbonhidratlı bir diyetle daha fazla kilo verirler. Ancak bu hormona yeterince duyarlı olan kişiler şeker yönünden zengin bir diyetle vücut kütlelerini azaltabilirler.

İnsülin direncini azaltmak ve bu metabolik parametreyi iyileştirmek için, aşağıda dikkate almaya değer birkaç stratejiyi uygulayabilirsiniz:

  • Aging Research Reviews dergisinde yayınlanan bir makaleye göre aralıklı oruç tutmak. Ek olarak, karbonhidrat alımınızı, özellikle basit şekerleri önemli ölçüde azaltırsanız, etkiyi artırabilirsiniz.
  • Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman yapın. 2015 yılında yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi, egzersizi diyabet gibi hastalıkların yönetimini olumlu yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle hem diyabetik hem de gizli diyabetik (prediyabet) kişiler bunu insülin direncini azaltmak için kullanabilmektedir.

Daha fazlasını keşfedin: Şeker Hastalarının Kilo Verme Diyeti

Diyet, metabolik esneklikle daha katlanılabilir hâle gelir

Sağlığı ve metabolik esnekliği iyi olan kişiler, diyetlerindeki değişikliklere daha iyi uyum sağlayabilirler. Bu tür insanlar için tatmin edici sonuçlar aldıran aralıklı bir oruç mümkündür. Bu diyette iştahları çok az uyarılır ve yağsız doku kaybı ihmal edilebilir düzeydedir.

Bununla birlikte, eğer bu yeteneğe sahip değilseniz, kilo verme diyeti için yapılacak en iyi şey genellikle şekerleri kısıtlamaktır. Yüksek insülin direnci diyet yapmayı zorlaştırabilir. Aslında, hipokalorik bir diyet çerçevesinde bile, karbonhidrat miktarı yüksekse kişi kilo veremeyebilir.

Karbonhidrat bakımından zengin olan gıdalar.

Sağlığınızı iyileştirmek için beslenmenizi değiştirin

Düzenli olarak spor yapmayan hareketsiz insanlarda yüksek seviyelerde insülin direnci bulmak yaygındır. Bu nedenle, kilo verme diyetlerini düşünmeden önce metabolik sağlığı iyileştiren bir dizi strateji uygulamak önemlidir.

Bu tür bir uygulama, karbonhidratların kısıtlanmasını ve aralıklı oruç tutmayı içerir. Ayrıca mümkün olduğu sürece yüksek yoğunluklu bir antrenman programını da içermelidir.

Metabolizmanız sağlıklı hale geldikten sonra esnek bir diyet oluşturabilirsiniz. Bu durumda, vücudunuz enerji üretirken besin maddelerine doğru bir şekilde öncelik verebilecektir.

Metabolik esneklik, obez bir bireyin kilo vermesinin, spor yapmaya alışkın bir kişinin kas kütlesini korumasından daha zor olmasının nedenlerinden biridir. Karbonhidrat alımınızı azaltın ve bu faydalardan yararlanmak için egzersizi artırın.

İlginizi çekebilir ...
Hızlı Metabolizma Diyeti Nasıl Çalışır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hızlı Metabolizma Diyeti Nasıl Çalışır?

28 gün sürecek hızlı metabolizma diyeti ile 20 kilo verebilirsiniz. Bu yazıda, bu diyet pogramının içeriğini sizler için açıkladık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mattson MP., Longo VD., Harvie M., Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev, 2017. 39: 46-58.
  • Jelleyman C., Yates T., O’Donovan G., Gray LJ., et al., The effects of high intensity interval training on glucose regulation and insulin resistance: a meta analysis. Obes Rev, 2015. 16 (11): 942-61.
  • León Acuña, A. (2017). Influencia del estado prediabético sobre la flexibilidad metabólica en pacientes con enfermedad cardiovascular establecida.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.