Prediyabet: Kontrol Etmek İçin 5 Önemli İpucu

Prediyabet teşhisi tedirgin edici olabilir. Ancak, yaşam stilinizi iyileştirmek ve bu durumu kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bu problemden muzdarip misiniz? O zaman bu yazımızı kaçırmamalısınız!
Prediyabet: Kontrol Etmek İçin 5 Önemli İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir prediyabet tanısı alırsanız, bu, kan şekeri seviyenizin normalden yüksek olduğu anlamına gelir, ancak size diyabet teşhisi konulabileceği kadar yüksek değildir. Peki, prediyabeti nasıl kontrol edebilirsiniz?

Bu durum genellikle insülin direncinden dolayı gerçekleşir, bu, vücudunuzun insülini doğru kullanamaması ile karakterize edilen bir problemdir. Çoğu durumda, tip 2 diyabetten önce ortaya çıkar ve geri döndürülebilir.

Bundan dolayı, tespit edilmesinden sonra genel olarak yaşam kalitenizi arttırmak ve kan şekeri seviyelerinizi düzenlemek için bir plana başlamak önemlidir. Aynı şekilde, doktorunuz tarafından reçete edilen tedavi planını, ihtiyacınız olduğunu düşündükleri sürece, takip etmelisiniz. Bu rahatsızlıktan muzdarip misiniz? O zaman, bazı ipuçları öğrenmek için okumaya devam edin!

Prediyabet: Kontrol Etmek İçin İpuçları

Doğru bir şekilde prediyabet teşhisi koyulabilmesi için doktorunuz bir kan testi yapmalıdır. Parmak prik testi gibi hızlı kan şekeri testleri bu hastalığı tespit etmek için yeterli değildir. Onun yerine, hemoglobin A1c testi ve açlık plazma glikoz testi (FPG) gibi analizlerin yapılması gerekir.

Prediyabetin kontrol altına alınması için tedavi kişiye ve kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Tip 2 diyabeti engellemek için siz büyük bir rol oynarsınız, çünkü prediyabet bu hastalığın öncüsü olma eğilimindedir. Peki, bunun için aklınızda tutmanız gerekenler nelerdir?

1. Lif Tüketiminizi Arttırın

Lif miktarı yüksek olan gıdalar.
Lif, metabolik hastalıkları önlemek için herhangi bir diyetin önemli bir parçasıdır.

Lif bakımından zengin gıdalar prediyabetin kontrol edilmesinde önemli bir rol oynar. Lifler, tokluğu arttırmaya yardımcı olur, sindirimi iyileştirir ve kan şekerindeki ani artışları engeller. Bunların hepsi yeterli değilmiş gibi, lif tüketmek gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olmanıza da yardımcı olur.

En sağlıklı lif kaynaklarından bazıları şunlardır:

  • Kabukları yenilebilir olan meyve ve sebzeler
  • Baklagiller
  • Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllar
  • Kinoa gibi tahıllar
  • Kurutulmuş meyveler ve kabuklu yemişler

2. Şeker Tüketiminizi Sınırlayın

Bariz nedenlerden dolayı, prediyabetiniz ile ilgilenme planınız beslenme düzeninizdeki tüm rafine şeker kaynaklarının ortadan kaldırılmasını da içermektedir. Rafine şeker kaynakları metabolik aktiviteyi zorlaştırır ve kan şekerinin kontrol edilememesi ve diyabet gelişimi üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Bundan dolayı; şeker, kahvaltılık gevrekler, gazlı içecekler ve büyük miktarda rafine şeker içeren diğer gıdalardan kaçınmak gereklidir. An itibariyle, gıdaları sağlığınızı riske atmadan tatlandırmak için pek çok sağlıklı alternatif bulunmaktadır. Eğer tatlılar olmadan yaşayamazsınız bu seçenekleri araştırın.

3. Daha Fazla Su İçin

Su içen bir kadın.
Daha fazla su içmek böbrek ve sindirim sistemi fonksiyonlarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Su, sağlığınızın pek çok alanında çok önemli bir rol oynamaktadır. Ne de olsa, vücudunuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu spesifik durumda, su tüketimi prediyabeti kontrol etmek ve kan şekerinizi kontrol altında tutmak için iyi bir seçenektir.

Kalorisi olmayan bu içecek, şekerli ve gazlı içecekleri, meyve sularını, enerji içeceklerini ve aslında susuzluğunuzu gerçekten geçirmeyen pek çok diğer ürünün yerini alır. Ayrıca, böbrek fonksiyonlarınızı geliştirmeye yardımcı olur, bu da idrar yoluyla sıvıların ve atıkların atılmasını teşvik eder.

Bu yazımızı da keşfedin: Diyabet ile Seyahat Etmek

4. Kilo Verin

Kilo vermek pek çok faktöre dayansa da burada bu konudan özellikle bahsetmek önemlidir. Aşırı kilolu ve obez insanlar daha büyük bir diyabet ve diğer metabolik bozukluklar geliştirme riski altındadır. Bundan dolayı, eğer aşırı kiloluysanız, kilonuzu azaltmak için önlemler almak önemlidir.

An itibariyle, bu hedefe ulaşmak için size yardımcı olabilecek pek çok adım vardır. İyi bir egzersiz ve beslenme planı ile birleştirildiğinde bu ekstra kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilirler. Bunun yanında, total ağırlığınızın yaklaşık %10’unu kaybetmek kardiyovasküler sağlığınızı ve eklemlerinizin sağlığını da iyileştirebilir.

5. Fiziksel Egzersiz Yapın

Koşu yapan bir kadın.
Yeme alışkanlıkları ile birlikte, egzersiz, diyabetin önlenmesi ve tedavisi için en çok önerilen adımdır.

Düzenli olarak egzersiz yapmak prediyabeti kontrol etmek ve tip 2 diyabeti engellemek için en etkili yollardan bir tanesidir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre (NIDDK)  hareketsiz bir yaşam tarzı daha yüksek bir insülin direnci ile ilişkilidir.

Aynı enstitü, günde en az 30 dakika, ve haftada en az 5 gün egzersiz yapmanızı önerir. Bu egzersizler yüksek yoğunluklu aktiviteler olmak zorunda değildir: yürümek, dans etmek ya da bisiklet sürmek iyi seçeneklerdir.

Prediyabet tanısı mı aldınız? Diğer komplikasyonları yaşama riskinizi azaltmak için bu yazımızdaki önerileri uygulayın. Elbette, kan şekeri seviyenizi takip etmek için doktorunuzu düzenli olarak görmeniz de gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.