Demir Eksikliği Sonucunda Ne Olur?

Diyetinizde yeterli miktarda demir alıyor musunuz? Yeterince demir almamanın sonuçlarını bu makalede keşfedin ve sağlığınız için demirin ne kadar önemli olduğunu öğrenin!
Demir Eksikliği Sonucunda Ne Olur?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Demir eksikliği ile ilgili en önemli gösterge anemi, yani kansızlıktır. Bununla birlikte, bu problemin bilincinde olmamız gereken daha fazla sonucu vardır. Bu besin maddesini daha az tükettiğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki belirtilere dikkat etmenizi öneririz.

Demir eksikliği küresel bir sorundur

damarda akan kan

Hem gelişmekte olan hem de gelişmemiş ülkelerde, verimsiz beslenme yüzünden demir eksikliği yaşayan milyonlarca insan bulunuyor. Hiç kimse demir eksikliğini gözardı etmemelidir; çünkü bu problem sağlığımız için zararlı sonuçlar doğurur.

Demir, birçok fonksiyonu arasında hemoglobinin doğru çalışmasına ve tüm hücrelere oksijen vermesine izin verir. Bu madde sağlığımız için çok önemlidir. Dahası demir, vücudumuzda az miktarlarda bulunduğu için, yiyecek yoluyla ve her şeyden önce dengeli ve çeşitli bir beslenmeyle sağlanması gereklidir. 

İki çeşit demir vardır. İlki hayvan etlerinde bulunan hem demirdir. Bu tür kolayca emilir. İkincisi sebzelerde bulunan ve vücut tarafından kolayca absorbe edilemeyen hem olmayan demirdir. Bu nedenle, birçok vejetaryen ve vegan anemiden muzdariptir. Demir ayrıca:

 • Kandaki maddelerin üretimine katılır,
 • DNA sentezine müdahale eder,
 • Hücresel solunum sürecinin bir parçasıdır,
 • Bağışıklık sisteminin korunmasında yardımcı olur.
 • Bunlar yetmezmiş gibi, demir pek çok kimyasal tepkimeye katılır ve enerjinin üretilmesi ve bırakılması için hayati önem taşır.

Demir seviyeleri

Demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için kanınızı test ettirebilirsiniz:

 • Yetişkin erkeklerdeki normal değerler 80 ila 180 ug / dl’dir.
 • Yetişkin kadınlarda 60 ila 160 ug / dl’dir.
 • Bu değer, çocuklar için, 50 ila 120 ug / dl arasında değişir.
 • 1 yaşın altındaki bebeklerde, değerler 100 ila 250 ug / dl arasında olmalıdır.

Demir seviyeniz ortalamanın üzerindeyse; bunun nedeni aşağıdaki hastalıklar ve benzerlerinden kaynaklanabilir:

 • Hemokromatozis
 • Hepatit
 • Hemolitik anemi
 • Demir zehirlenmesi.

Aynı şekilde, demir seviyeleriniz aşağıdaki gibi bazı özel durumlarda azalabilir:

Demir eksikliğinin sonuçları

kansızlık anemi hastalığı

Vücudun bu gerekli besin maddesinden yoksun olduğunu söyleyen bazı işaretlere dikkat edin. Bu belirtilerden birkaçına sahipseniz, bir doktora danışmak ve kan testi yaptırmak iyi olur:

1. Zayıflık ve yorgunluk

Kaç saat uyusanız da bol bol dinlenseniz de, her zaman uyuşukluk hissedersiniz ve güçsüz olursunuz. Sabah kalkmak zorlaşır ve her yerde uykuya dalarsınız.

Bu zayıflık ya da yorgunluk, günlük talepleriniz dışında demir eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu besin, hücrelere oksijen taşınmasına izin verdiği için, eksik olduğu zaman dokularımıza “yakıt” girmez ve yeterince çalışamazlar.

Dolayısıyla, düşük etkili aktiviteleri tamamladıktan sonra daha az canlılık ve aşırı yorgunluk hissediyorsanız, bunun nedeni demir eksikliğine bağlı olabilir.

2. Zayıf performans ve kötü ruh hali

masada uyuyakalmış kadın

Bu besin maddesinin eksik olması duygusal durumlarımızı doğrudan etkiler. Bu yüzden vücudumuzda yeterince demir olmadığı zaman çok huzursuz, depresif ya da huysuz davranmamız normaldir.

Buna ek olarak, buna yorgunluğu da katarsak, sonuçlar çok daha kolay anlaşılabilir: İş performansındaki sorunlar yaşamak, çalışmalarınızı ya da günlük görevlerinizi tamamlamakta sıkıntı çekmek.

Son günlerde her şeyin yanlış gidip gitmediğine ve aktivitelerinize nasıl konsantre olduğunuza dikkat edin. Dahası, demir eksikliği bellek ve dikkat üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Yapmaya çalıştığınız her şey için iki kat daha çaba harcamanız gerekebilir. İstediğiniz şeyleri yapmaya çalışırken bile motivasyonunuzu hızlı bir şekilde kaybetme olasılığınız vardır.

3. Solgunluk

Aneminiz olduğunda, cildinizin her zamankinden daha soluk ya da daha beyaz olması muhtemeldir. Bunun nedeni hem dermisin hem de mukoza dokularının yeterli miktarda oksijen alamamasıdır. Bazı insanların gözlerinin altı, kirpiklerin başladığı yerler beyaz renkte olabilir.

4. Baş dönmesi ve mide bulantısı

tuvalette kusmak

Demir eksikliğinin ve hücrelerin aldığı oksijen miktarındaki eksikliğin bir sonucu, sürekli baş dönmesi hissetmektedir. Buna ek olarak, nefes almaya çalışırken hava eksikliği hissi yaşayabilirsiniz. Ayrıca daha hızlı ve daha sık nefes alıyor olabilirsiniz.

Daha ağır vakalarda, bu besin maddesinin yeterli miktarını tüketmeyen insanlar günün herhangi bir saatinde bayılabilir. Ayrıca kulak çınlaması ya da lipodistrofilerden muzdarip olabilirler.

5. Çarpıntılar

Egzersiz yapmazken ya da yaptığınız zaman oluşan hızlı kalp atışı demir eksikliği ile ilgili olabilir. Kanınız vücutta iyi dolaşmadığında, kalp sistemi her bir organa kan pompalamak için daha fazla çaba harcamak zorunda kalır. Taşikardi, aritmi ve hatta akut miyokard enfarktüsü meydana gelebilir.

6. Kırılgan tırnaklar ve saç dökülmesi

 • Tırnaklarınız kolayca kırılıyorsa, ince kalıyorsa ya da kütiküllerin yakınında beyaz lekeler varsa, bunun nedeni demir eksikliğidir.
 • Saç dökülmesi vakalarında, bunun sebebi az oksijenleşmeden geçen kanın başa gitmesi ve saç köklerini yeterince besleyememesidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • National Heart Lung and Blood Institute. (2011). Guia breve sobre la Anemia. Changes, Healthy Lifestyle. http://doi.org/10.1007/SpringerReference_31774

 • Vaquero, R. M. . P., Rojo, R. B., & Abascal, L. T. (2011). Nutrición y Anemia. Manual Práctico de Nutrición y Salud.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.