Anemi Duyguları Nasıl Etkiler? Öğrenin!

Anemi sadece enerji seviyenizi etkilemez. Aynı zamanda duygularınızı ve ilişkilerinizi de etkileyebilir. Bu yazımızda bu durumun duygularınızı nasıl etkilediğini öğrenin.
Anemi Duyguları Nasıl Etkiler? Öğrenin!

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Hastalandığınızda, görülen belirtiler ruh halinizi ve çevrenizdeki insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuzu etkiler.Bir hastalık sizi sadece fiziksel düzeyde değil, aynı zamanda duygusal düzeyde de etkilemektedir. Anemi ise, günlük yaşamınızı değiştirebilecek psikolojik sonuçlara neden olur.

Bugün, bu yazımızda onlara bir göz atmak istiyoruz.

Anemi nedir ve nasıl olur?

Aneminin duygusal etkileri hakkında konuşmaya başlamadan önce, bunun ne olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir.

Anemi, vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Durumun tıbbi tanımlaması şudur: “kandaki düşük hemoglobin konsantrasyonu.”

Tespit etmek için kan testi gerekir. Bir laboratuvar analizi, örneğin normalden düşük kırmızı kan hücreleri veya azalmış hemokrit seviyeleriniz var ise kan akışınızdaki diğer değişiklikleri de gösterebilir, . Bununla birlikte, ilk bakışta tespit etmenize yardımcı olabilecek diğer işaretler de vardır.

Anemi bir hastalık değildir; bu bir durum veya eksikliktir.

Demir eksikliği, demir eksikliği anemisine neden olabilir. Bu tip anemi, sıklıkla gastrointestinal rahatsızlıkların veya kan kaybının bir etkisidir (örneğin, bir kaza sebebiyle veya çok yoğun geçen menstrual dönemden kaynaklanıyor olabilir).

Anemik olduğunuzda, enerjiniz düşüktür.

Esneyen kadın

Bu, kandaki demir eksikliğinin farkına varmanın en kolay yollarından biridir.

Fakat bu miskinlik, sadece yağmurlu bir günde sürekli yatmak istemek ya da alarma uyanamamaktan daha fazlasıdır.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan insanlar çoğunlukla pek istekli bir aktiviteye katılamazlar. Hatta bazen günlük görevleri yerine getirecek güce sahip bile olmayabilirler.

İlk bakışta görülen diğer anemi bulguları şunlardır:

  • Soluk bir yüz
  • Aşırı saç dökülmesi
  • Kolay kırılan tırnaklar

Bazı insanlar düşük kırmızı kan hücresi seviyelerine sahip olup olmadığını belirlemek için bir teknik de kullanır: alt göz kapağını çevirip iç yüzeyine bakmak. Eğer çok beyazsa,bu muhtemelen anemi olduğunuz anlamına gelmektedir. Tabii ki, bu bilimsel değildir, ama doğru da olabilir.

Anemik olmanın bazı sonuçları ise; görme değişimleri, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve düzensiz menstrüel periyot değişiklikleri gibi nörolojik bozukluklardır.

Anemi, beni duygusal anlamda nasıl etkiler?

Anemi ve uyku problemi

Demir eksikliğinin fiziksel sağlığınız için sonuçlarının ötesinde, doktorların pek de düşünmediği çok önemli bir husus; bu durumun duygusal veya psikolojik düzeyde ortaya çıkarabileceği sorunlardır.

Kendinizi iyi hissetmemek, çevrenizdeki insanlar ve kendiniz için kötü hissetmenize sebep olabilir. Buna ek olarak, anemi kararsızlığa ve yaşamda ne istediğiniz hakkında emin olmamaya da yol açabilir.

Bunlar da yetmediyse, sizi yataktan kaldıracak kadar büyük bir motivasyon ya da meydan okuma varmış gibi hissetmiyor olabilirsiniz.

Hiçbir şey yapmak istemezsiniz, fakat belirli bir sağlık sorununun işaret ettiği başka herhangi bir belirtiniz yoktur. Çoğu zaman, sadece kendinizi hareket edebilecekmiş gibi hissetmezsiniz.

Bunun neden böyle olduğunu belirleyemiyor bile olabilirsiniz. Sonuç olarak, bu sizi kötü bir havaya sokabilir. Aynı zamanda hiç bir şeye kalkışmadığınız için de kendinize kızabilirsiniz.

İsteksizlik ve miskinlik, aneminin doğrudan iki sonucudur. Hiç şüphesiz bu, hayatınızın tüm alanlarını etkiler.

Belki de önceden çok sevdiğiniz bir şey şu anda size iki kat daha zor gibi görünmektedir. Belki de “sizin ayakta kalmanızı sağlayan” şey, şimdi size sadece bir yük veya yükümlülük gibi geliyordur.

Anemi ve işteki problemler

Herkes bazen erken kalkmakta, işleri bitirmekte ve patronuyla uğraşırken sorun yaşar. Fakat, demir eksikliği olan insanlar için, bu istisna değil, bir kural haline gelmektedir.

Sinirlilik varsa, işinize konsantre olma konusunda sorun yaşıyorsanız, iletişimde veya proaktif olmanız gereken durumlardaki sorunların hepsi de ihmal etmemeniz gereken uyarı işaretleridir.

Örneğin, kolayca dikkatiniz dağılıyorsa, bir kelimeyi hatırlayamıyorsanız veya kafanızdan kolayca matematik yapamıyorsanız ya da yapmak üzere olduğunuz bir şeyleri unutuyorsanız, anemi ile bağlantılı bir enerji eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun: Anemi için 9 kolay çözüm

Aneminin kişisel yaşantımıza olan etkisi nedir?

Kişisel yaşantı

İş bittiğinde eve dönersiniz fakat demir eksikliği ortadan kaybolmaz. Çoğu zaman, durum daha da kötüleşir.Temizlik, akşam yemeği, egzersiz, aile buluşmaları, dersler… Bunların hepsi size karşıymış gibi görünebilir.

Güneş dışarıda parlıyor ve ilginç bir gün olacağının farkında olsanız bile, hafta sonları yataktan çıkmanız için yeterli motivasyonu bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Bu semptomları olan biri ailenizde varsa, ilk adımınız, durumunu teşhis edebilecek bir tıbbi muayene yaptırması konusunda o kişiye ısrar etmektir.Bu arada, onlara enerji verecek küçük şeylerle başlamalarına yardımcı olabilirsiniz: parkta hafif bir yürüyüş, biraz müzik, bir tatlı, demir açısından zengin meyve ve sebzeler…

Bunların hepsi enerjilerini canlandıracak ve çevrelerindeki şeylerin tadını çıkarabilecek duruma gelmelerini sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.