Yorgunluk Ve Baş Ağrısıyla Mücadele İçin 9 Yiyecek

Yorgunluk ve baş ağrılarıyla mücadele etmek için dengeli beslenmenin yanı sıra enerji sağlayan bazı gıdaları dahil etmek iyi bir fikirdir.
Yorgunluk Ve Baş Ağrısıyla Mücadele İçin 9 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günün ortasında yorgunluk hissetmenizin nedeni, vücudunuzun aşırı fiziksel efor sarf etmeye, strese ya da uyku eksikliğine verdiği bir tepki olabilir.

Dengeli bir beslenme düzeni takip ederek, bu beslenme yetersizliğinizin önüne geçme fırsatınız olduğunu unutmayın. Birçok kişi hala iyi beslenmenin önemini fark etmemiş olsa da, bazı besin maddelerinin eksikliği hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumsuz tepkilere neden olabilir.

Asıl sorun; birçok kişinin çeşitli ilaçlar, enerji içecekleri ve sağlığa iyi gelmeyen başka ürünleri kullanarak semptomlarını yok etmeye çalışmasıdır.

Yorgunluk ve benzeri diğer sorunlarla mücadelenin en iyi yolu, enerji düzeyinizi artıracak ve stresin etkilerini azaltacak sağlıklı gıdalar tüketmektir. Bu yazıda hem baş ağrısı hem de yorgunluk için en çok önerilen dokuz gıdayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Yorgunluk karşıtı yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

En eksiksiz ve sağlıklı tahıllardan biri olarak kabul edilen yulaf ezmesi, iyi bir fiziksel ve zihinsel performans sağlamak için mükemmel bir seçimdir. Yulaf ezmesi, dolaşımınıza, kalp sağlığınıza ve metabolizmanıza fayda sağlayan çeşitli vitamin ve mineralleri içeren bir enerji besinidir.

İçerdiği besinlerin gün boyunca kullanılabilmesi için kahvaltıda tüketmeniz önerilir. Bununla birlikte yulaf ezmesi, açlık hissettiğinizde ya da hızlı bir atıştırmalık istediğiniz zaman için de uygundur.

2. Kuruyemişler

Kuruyemişler enerji ve canlılık artırıcı kalori ile yüklüdür. Sinir sisteminizi, beyninizi ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştiren B-kompleks vitaminleri ve temel yağ asitleri içerir.

Her gün bir avuç kuruyemiş yemek sizi tok tutar. Baş ağrısı ve kas gerginliği gibi rahatsızlıkları uzak tutmanın iyi bir yoludur. Sağlıklı bir ölçüde kuruyemiş tüketmek, aynı zamanda fiziksel performansınızı da geliştirebilir.

3. Süt

yorgunluk karşıtı besinler

Süt, triptofan içeriğinden dolayı yorgunluk ve ağrıyla mücadele etmeye yardımcı olabilir. Süt beyindeki serotonin salınımını uyarır, bu da iyi hissetmenizi sağlar ve ruh halinizi iyileştirir.

4. Çikolata

Bir gün içinde 20-30 gram çikolata yemek; yağ, karbonhidrat ve çok fazla kalori içerdiğinden ruh halinizi ve enerji seviyenizi yükseltmenin iyi bir yoludur. En önemlisi, çikolata aynı zamanda, hücresel yaşlanmayı yavaşlatan antioksidanlar açısından sağlıklı bir kaynaktır.

5. Keten tohumu ve chia

keten tohumu

Hem keten tohumu hem de chia tohumları; enerji sağlayan omega-3 yağ asitleri, protein ve mineraller içerir. Gün boyunca faydasını hissetmek için bu tohumları smoothie, yulaf ezmesi, ekmek ve diğer gıdalara ekleyebilirsiniz.

6. Mercimek

En sağlıklı baklagil olarak sınıflandırılan mercimek, fazla yorgunlukla mücadele etmek için kompleks karbonhidrat, demir, protein ve diğer önemli besin maddelerinin önemli bir kaynağıdır. Mercimekle çorba yapabilir, salataya ekleyebilir ya da keklere ve sayısız sağlıklı yemek tarifine dahil edebilirsiniz.

7. Muz

muz

Bir zamanlar bu meyvenin sizi şişmanlatacağı düşünülürken, muzun özelliklerinin kilo verme ve genel sağlık açısından mükemmel olduğu kanıtlanmıştır.

Muz, diğer meyvelerden biraz daha fazla karbonhidrat içerir. En etkili ve lezzetli doğal enerji kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Muzun içinde, beyinde serotonin salımını sağlayan amino asit olan triptofan da bulunur.

8. Lifli yeşil sebzeler

Lifli yeşil sebzeler, tüm dengeli beslenme düzenlerinin bir parçası olmalıdır. Yeşil renkleri, sağlık açısından faydalı olan klorofil içeriğinden kaynaklanmaktadır. Çok az kalori içerirler ve büyük miktarda A, B, C, E ve K vitaminleri bulunduran yüksek enerji değerlerine sahiptirler.

Lifli yeşil sebzeler fiziksel performansı artırmak için gerekli üç mineral olan demir, magnezyum ve potasyum da içerir. En çok önerilen sebzeler arasında şunlar bulunur:

  • Ispanak
  • Pazı
  • Kereviz
  • Brokoli
  • Su teresi
  • Karnıbahar
  • Lahana
  • Roka
  • Marul

9. Yağsız et

yağsız et

Yağsız etler karbonhidrat ve protein için önemli bir kaynaktır. Kas kitlelerini korumak ve zihinsel ve fiziksel verimliliği artırmak için bu yiyeceklerin tüketimleri esastır.

Konsantrasyon ve atiklikle ilişkili olan tirozin olarak bilinen önemli bir amino asit sağlarlar. Ayrıca depresyon ve yorgunluk semptomlarıyla mücadele eden B12 vitaminini de içerirler.

Unutmayın; bu dokuz yiyecek sadece düzenli tüketmeniz gereken besin kaynaklarıdır; baş ağrısı ve yorgunluk için tek başlarına bir çare değillerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.