Egzersiz Yaptığınızda Beyninizde Olan 9 Şey

Egzersiz, fiziksel yararlarının ötesinde, beyninizi ve psikolojik sağlığınızı önemli ölçüde geliştirir. Tüm yapmanız gereken, egzersizin faydalarını tecrübe etmeye başlamak için günde 30 dakika ayırmak.
Egzersiz Yaptığınızda Beyninizde Olan 9 Şey

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğu kişi, sürekli yapılan fiziksel egzersizin sağlık için en iyi alışkanlıklardan biri olduğunu biliyor. Egzersizin yararları bunlarla kalmıyor. Egzersiz yaptığınızda beyninizde neler olup bittiğini öğrenmek ister misiniz?

Kas kütlesi kazanmak, eklemleri güçlendirmek ve belirli aktiviteler için fiziksel dayanıklılığı artırmak için en etkili yol budur. Düzenli egzersiz, aşırı kilo ile baş etme için gerekli olsa da; atletizm, beyin ve ruh halleri arasındaki bağlantı hala tamamen net değil.

Çok az kişi, egzersizin gerçekten beyninizin sağlığını doğrudan etkilediğini, bilişsel işlevleri geliştirdiğini ve bazı duyguları düzenlediğini anlıyor. Birçok kişinin bu süreçleri bilmediğinin farkında olduğumuz için, aşağıda, egzersiz sayesinde beynimizde gerçekleşen 9 şeyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Egzersiz Yaptığınızda Beyninizde Olan 9 Şey

1. Hafızayı ve öğrenmeyi geliştirir

nöronlar

Fiziksel aktivite sırasında artan kan akışı da beyin için yararlıdır. Bu, vücuda oksijenin uygun miktarlarda taşınmasına yardımcı olur ve beyin hücreleri kendi işlevlerini yerine getirmek için harekete geçer. Sonuç olarak, kişi zihinsel konsantrasyonu daha iyi sağlar. Ve sanki bu yeterli değilmiş gibi, hafıza ve öğrenmeyi iyileştiren yeni hücreler gelişmeye başlayacaktır.

2. Nörolojik dejeneratif hastalıklara karşı korur

Bir önceki faydadan yola çıkarak, beynin kan akışının artmasına alışmaya başlayacağını da söyleyebiliriz. Zamanla, bazı genleri kapatma ya da açma yeteneğini geliştirecektir.

Yeni nöronlar hipokampustaki hafızayı canlandırır ve Alzheimer ya da Parkinson gibi nörolojik dejeneratif hastalıklara karşı koruma sağlar. Aslında, eğer bu yeni nöronlar her gün harekete geçirilirse, yaşlanma ve felç ile ilişkili bozulmayı önleyebilir.

3. Kaygıyı önler

endişeli bakan kadın

Vücuttaki en fazla kas grubunu harekete geçiren egzersizler, kaygı duyan insanlar için harika terapilerdir. Bu tür egzersizler, zihinsel sağlık üzerindeki sakinleştirici etkileri ile tanınan serotonin ve dopamin gibi hormonların üretimini uyarır.

4. Depresyonla mücadele eder

Yüksek ve alçak etkili egzersiz yapmak, mutluluk ile ilişkili bazı nörotransmitter türlerinin üretimini kolaylaştırır. Bu, pek çok terapistin depresyon tedavisine ek olarak günlük egzersizi neden önerdiğini daha iyi açıklıyor. Bütün bunlar egzersizin yaygın olarak “mutluluk hormonları” olarak bilinen endorfin ve serotonin düzeylerini artırdığını göstermektedir. Egzersizin zihinsel koşullar üzerinde öylesine büyük bir etkisi var ki birçok kişi geleneksel antidepresanlardan daha iyi olduğunu belirtiyor.

5. İş yorgunluğunu azaltır

başı ağrıyan kadın

İş yorgunluğu, uygun miktarda oksijen beyne erişemediği zaman ortaya çıkar. Bu durumda da, beyin işlevlerini etkinleştirmek için kendini zorlar. Fiziksel egzersiz kan dolaşımını ve oksijen vermeyi artırdığından, sürekli egzersiz yaptığınızda kronik yorgunluğu ve halsizliği önlersiniz.

6. Cinsel isteği artırır

Azalan libido yaşayan kadınlar, yoga uygulayarak, kardiyo egzersizleri yaparak ya da kuvvet antrenmanı yaparak inanılmaz faydalar elde edebilirler. Bu, cinsel arzuları iyileştirir, samimi ilişkiler içinde güven duygusu artırır ve doğru kan akışını sağlar. Özellikle erkekler için yararlıdır, çünkü özellikle erektil işlevleri geliştirir.

7. Öz saygıyı artırır

çerçeve tutan kadın

Kişinin duygusal durumundan fayda sağlayan nörotransmitterlerin yanı sıra düzenli fiziksel aktivite, beynin frontostriatal devre olarak bilinen bölgesini güçlendirir ve uyarır. Bu ne kadar güçlü olursa, kişinin kendine olan güveni de o kadar artar.

8. Stresi ortadan kaldırır

Çalışma koşullarından ya da kişisel sorunlarından dolayı kendilerini zorlayan kişiler, günde 30 dakika egzersiz yaparak muazzam bir gevşeme hissedebilir. Bu iyileştirici etkinlik, beyindeki noradrenalini artırarak strese tepki gösteren fiziksel yetenekleri geliştirir. Ayrıca bu duygusal durumdan sorumlu olduğu kanıtlanan bir hormon olan kortizol düzeylerini azalttığı da ispatlanmıştır.

9. Beyni genç tutar

beyin ve iki adam

Fiziksel egzersiz yaptığınızda, beynin geri dönüşümü ve yenilenmesinde rol oynayan genleri ve büyüme faktörlerini ortaya çıkarmış olursunuz. Bu elementler daha fazla nöron ve kas hücresi oluşturmak için beyin sapı ve uydu kas hücrelerine sinyaller gönderirler. Bu, beyin için, nörotransmitterlerin ve kas liflerinin biyolojik bakımdan genç olmasını sağlayan inanılmaz bir olasılık ortaya çıkarmaktadır.

Gördüğünüz gibi, bu alışkanlığı edinmek, sadece kalori yakmak ve vücudun görünümünü geliştirmekten çok daha fazlasını sunar. Sürekli egzersiz birçok beyin işlevini düzenler ve daha iyi bir zihinsel sağlığı keyifle tecrübe etmenize yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.