Kilo Vermek ve Yorgunluğu Önlemek İçin Alkali Su

Vücudun su dengesini sağlamak çok önemlidir; fakat aynı zamanda pH'ını da optimum seviyelerde tutmanız gerekir. Bu ikisini alkali su ile nasıl yapacağınızı öğreteceğiz.
Kilo Vermek ve Yorgunluğu Önlemek İçin Alkali Su
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her gün su içmek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesidir. Su sadece vücudumuzun çoğunluğunu oluşturmaz; aynı zamanda organların kendi fonksiyonlarını düzgün olarak çalıştırması için de çok önemlidir. Bugün sağlığınız için daha faydalı olan alkali su yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

Düzgün bir su dengesi ve hastalıkların oluşumunun önlenmesi için günde 6 ila 8 bardak su içmemiz tavsiye edilmektedir. Bazen bu sıvı tek başına yeterli olmaz ve vücut pH seviyesini düzenlemek için biraz alkaliliğe ihtiyaç duyar.

Piyasada bunu vaat eden birçok ürün olsa da, evde organik içeriklerle bunu yapmak çok daha kolaydır. Bu tedavi ile sadece asit seviyenizi düşürmeyeceksiniz, aynı zamanda vücudunuza birçok faydalı besin de sağlayacaksınız. Aşağıda hem ekonomik hem sağlıklı olan ve bu işe yarayan tedaviyi sizinle paylaşacağız.

Neden alkali su içmeliyim?

limonlu su içen kadın

Size evde kendi alkali suyunuzu nasıl yapacağınızı göstermeden önce, faydalarını ve neden haftada birkaç defa içmemiz gerektiğini anlatmanın iyi olacağını düşünüyoruz. Vücudun pH’ı 0 ila 14 arasında ölçülür ve 7’de nötrdür. 7’nin üzeri alkali, altı ise asidiktir.

Vücudun sağlıklı kalması için pH’ının 7.35-7.45 arasında kalması gerekir. Problem şudur ki; beslenme düzenimiz gün geçtikçe daha asidik olmaktadır ve farkında olmasak da normalde yediğimiz şeylerin büyük bir oranı pH seviyemizi değiştirebilir.

Sonuç olarak, organlar fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışırken birçok problem ile karşılaşır. Toksin seviyesi arttığı gibi, dokular bozulmaya başlar ve ciddi hastalıklar ortaya çıkar.

kan hücreleri

Asitlik bazı hücrelerin ölümüne sebep olur; en kötü durumda da bu hücreleri kanserli bir hücreye çevirebilir. Bu yüzden, günlük yeme alışkanlığınızı iyileştirmek ve günde en azından 1 bardak alkali su içmek çok önemlidir.

Bu içecek asidik atıkların atılmasını destekler ve kanın pH’ını dengede tutarak hücrelere oksijen verir. Düzenli olarak içmek de vücudunuzun su seviyesini iyileştirir, yorgunluğu azaltır, içsel ve dışsal olarak erken yaşlanmanın semptomlarını engeller.

Evde nasıl alkali su hazırlarım?

pembe alkali su

Alkali su Himalaya gül tuzu, limon ve arıtılmış suyun karıştırılmasıyla yapılır. İyi miktarda C vitamini, bioflavonoidler, pektin ve temel mineralleri içerir. Bu şekilde bağışıklık, sindirim ve kardiyovasküler sistemleri korur.

Ayrıca limonen ve alfa-tüjon gibi temel yağları içerir ve bunların antioksidan etkileri, serbest radikallerin negatif etkilerini minimum düzeye indirmeye yarar. Miktarını abartmadan içmek sağlıklı kilo vermeyi destekler, sıvı tutulumu ile savaşır ve baş ağrılarını rahatlatır.

Ayrıca fiziksel ve zihinsel enerji seviyesini artırır, stres ve asabiyet semptomlarını azaltır. Hazırlaması çok kolaydır ve içindeki malzemeler aktarlarda ekonomik fiyatlara bulunabilir.

Alkali su hazırlamak için malzemeler

 • 1 adet organik limon
 • 1 çay kaşığı Himalaya gül tuzu
 • 2 litre arıtılmış su

Hazırlanışı

 • Limonu dezenfekte etmek için su ve biraz elma sirkesi ile yıkayın.
 • Ardından dilimleyin ve 2 litre arıtılmış suyun olduğu sürahinin içine atın.
 • 1 çay kaşığı Himalaya gül tuzunu ekleyin, silikon bir spatula ile karıştırın, ardından oda sıcaklığında bir gece bekletin.
 • Ertesi sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir veya iki bardak için.

Aklınızda bulunsun!

 • Yüksek kan basıncına sahip olanlar için bu alkali içecek önerilmemektedir.
 • Dozu günde 3 defayı geçmemelidir; çünkü çok fazlası vücudu aşırı bazik bir hale getirebilir.
 • En iyi sonuçlar için günde 6 bardak su içmeli ve antioksidanlarca zengin dengeli bir beslenmeye sahip olmalısınız ve düzenli olarak spor yapmalısınız.
 • Potansiyel toksin kaynağı olan hazır gıda ve konserve gıdaların tüketimini azaltmalı, hatta hayatınızdan çıkarmalısınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.