Asidite Oranını Düşüren Dünyadaki En İyi 6 Alkali Yiyecek

Alkali yiyecekler yemek vücudu dengede tutmak için çok önemlidir. Aşırı asidik bir vücutta çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir. 
Asidite Oranını Düşüren Dünyadaki En İyi 6 Alkali Yiyecek
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ciddi hastalıkların oluşmasını önlemek için kandaki pH seviyesinin dengede durması gerektiğini biliyor muydunuz? Bunu göz ardı ediyor olsak da, sağlığımızı etkileyen rahatsızlıkların çoğu fazla asidite oranı ile bağlantılıdır. Bunun sebebi de yeterince alkali yiyecek içermeyen kötü beslenme düzenidir.

Maalesef günümüzde marketlerin çoğu asit üreten ve kalorilerle yüklenmiş yiyeceklerle doludur. İnceltilmiş taneler, işlenmiş yiyecekler ve kırmızı et asidite oranının yükselmesine sebep olan gıdaların olduğu uzun bir listede yer alan yiyeceklerin sadece küçük bir kısmıdır.

Bir de bunlara stresi ve çevreye bırakılan toksik maddeleri de eklerseniz, zamanla daha çok insanın hasta olması veya sağlık problemleri yaşaması sürpriz olmayacaktır.

Şanslıyız ki, alkali yiyecek çeşitleri tüketerek, antioksidan bakımından zengin ve yaşamsal besinleri yiyerek, negatif etkileri önlemek üzere kanımızdaki pH seviyesini dengeleyebiliriz.

Bu besinleri beslenme düzeninize dahil etmeniz şarttır. Bu nedenle bugün sizinle ihmal etmemeniz gereken en iyi 6 alkali yiyecek çeşidini paylaşacağız.

Dünyadaki En İyi 6 Alkali Yiyecek

1. Ispanak

bir kase ıspanak

Besin değerleri açısından çok zengin olan yiyeceklerden biri de ıspanaktır. İçinde vitamin, mineral, protein ve vücudun birçok temel fonksiyonuna yardımcı olan lif bulunur.

Diğer yeşil gıdalar gibi, ıspanak da klorofil bakımından zengindir. Klorofil kana faydası olan, alkalileştirme özelliği bulunan bir maddedir.

Ispanak yiyerek şunları alırsınız:

 • Vitamin (A, C, B2, B9, E ve K)
 • Mineral (Manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir)
 • Besinsel lif

2. Kara lahana

Kara lahana turpgillere özgü, alternatif tıpta vücuda detoks yapma ve kolesterolü azaltma yeteneğiyle öne çıkan bir sebzedir.

Oksidatif zararı önleyen ve çeşitli kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyen birçok antioksidan barındırır. Diğer sebzeler kadar ünlü olmasa da, en iyi altı alkali yiyecek çeşidi arasında kendine yer bulur.

Genel olarak şunlar açısından iyi bir kaynaktır:

 • Vitamin (A, C ve K)
 • Glukozinolatlar
 • Klorofil
 • Mineral (potasyum, çinko ve demir)

3. Salatalık

salatalık dilimleri

Salatalığın temel faydaları yüzde 95’inin su olmasından ileri gelir. Bu sadece onu kalori bakımından en düşük sebzelerden biri yapmakla kalmaz aynı zamanda doğadaki en alkali yiyeceklerden de biri haline getirir.

Salatalık, lignan gibi kronik hastalıkları önleme ile ilişkilendirilen antioksidanlardan önemli bir miktarda barındırır.

En iyi özelliği çok yönlü olmasıdır. Onu beslenme düzeninize birçok şekilde dahil edebilirsiniz. Bu da salatalığı alkali beslenme bakımından harika bir temel gıda yapar.

İçindeki bazı besinler şunlardır:

 • Vitamin(A, C, K, ve B kompleks)
 • Mineral (magnezyum, selenyum, bakır, potasyum, demir ve çinko)

4. Brokoli

Sağlık için herkes beslenme düzenine haftada en az 4 porsiyon brokoli eklemelidir. Bu sebze klorofil, antioksidan ve besinsel lif bakımından çok zengindir. Bu maddeler kandaki asidite oranını azaltır ve fazla toksini uzaklaştırır.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek, metabolik süreci desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için de önerilmektedir.

Şunlar bakımından iyi bir besin kaynağıdır:

 • Vitamin (A, B2, B6, B9 ve K)
 • Mineral (manganez, potasyum, magnezyum ve kalsiyum)
 • Protein

5. Avokado

avokado

Çoğu insan avokadoyu beslenme programına dahil etmez çünkü kalorisinin yüzde 85’i yağdan gelir. Ancak bu doğru bir şey değildir. Çünkü avokadonun içindeki yağlar kilo almaya katkısı olmayan sağlıklı yağlardır. Aksine, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve yüksek yoğunluklu lipoproteinleri artırır.

İçeriği vücuttaki asidite oranını azaltır ve iltihaba neden olan süreçten kaynaklanan dengesizliklere karşı vücudu korur.

Avokadonun içinde şunlar bulunur:

 • Besinsel lif
 • Vitamin (B5, B6, B9, C ve K)
 • Potasyum

6. Limon

Sitrik asit tadından dolayı, çoğu insan limonun aside sebep olan gıdalar grubunda olduğunu düşünür. Fakat bu yanlıştır. Aslında limon en alkali gıdalardan birisidir.

Her limonun pH seviyesi 9.0’dır. Bu da sindirim sırasında kanı alkalize etmeye yardımcı olur.

Limon şunlar bakımından da harika bir kaynaktır:

 • Vitamin (A, C ve E)
 • Mineral (potasyum, demir, çinko ve magnezyum)
 • Besinsel lif
 • Antioksidanlar

Bu yazıda bahsettiğimiz yiyecekler vücudunuzu alkalize etmeniz için gereken gıdalardan sadece bazılarıdır. Haftalık beslenmenize bunları birçok kez eklemeyi deneyin. Bu yiyecekleri aside sebep olan diğer yiyecekleri dengelemek için tüketin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
 • Sharma GN, Gupta G, Sharma P. A Comprehensive Review of Free Radicals, Antioxidants, and Their Relationship with Human Ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2018;28(2):139-154.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.