Mide Detoksu için Limon ve Papaya İçeceği

İçeriklerindeki zehirlerden arındırıcı özellikleri, lif ve C vitamini ile papaya ve limon, vücudunuzu temizlemek için harika bir ikilidir.
Mide Detoksu için Limon ve Papaya İçeceği
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yemek, hayatta tadabileceğiniz en büyük zevklerden biridir ve aynı zamanda vücudunuzun düzgün işlemesi için gerekli olan besinleri alma yoludur. Ancak mide detoksu için yapmanız gerekenlerden haberdar mısınız?

Küresel nüfusun büyük bir kısmının kendini düzgün besleyemiyor olması, yetersiz diyetlerin etkilerinden, vücuda zararlı kimyasallar ya da diğer bileşenler içeren diyetlerden muzdarip olmaları, her geçen gün daha da ciddileşen büyük bir problemdir.

Sonuç olarak, obez ve fazla kilolu insan sayısının arttığını görüyoruz ve aynı zamanda bunlar olurken besin zehirlenmesi ve sağlıksız yiyeceklerden kaynaklanan hastalıkların sayısı da artıyor.

Mideniz ve vücudunuzdaki diğer önemli organlar, besin yetersizliğinden etkilenir ve sağlıksız diyetlerin sonucu toksin birikmesi bu etkileri arttırır. Sağlıklı organlara sahip olmak, bütün sağlığınız açısından hayati ve karışık olduğundan, daha ciddi rahatsızlıkları önlemek için onları düzenli bir şekilde temizlemek önemlidir.

Midenizi arındırmak için ne yapmalısınız?

Büyük bir yemekte biraz fazla yediyseniz, yangı ve gaz gibi hazımsızlığın bazı belirtilerini görmeniz doğal. Bu rahatsızlıkların bazılarını antasid ya da diğer doğal reçetelerle yatıştırmak kolay olabilir.

Fakat önemli olan, daha iyi bir sindirimi desteklemek ve bağırsaklarınızda zararlı maddelerin birikmesini önlemek yoluyla bunun altında yatan problemlerin üstüne gitmektir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misini? O zaman okuyun: Mide hastalıklarını engellemek ve mide bakımı

mide

Mideniz, diğer organlarınız gibi yiyecekleri düzgün sindirmek ve vücudunuzun ihtiyaç duymadığı şeyleri elemek için sürekli çalışır. Fakat o kadar çok yediğiniz zaman midenizi yemeğinizi sindirmesi için büyük bir yükün altına sokarsınız ve sindirim işlemini gerçekleştirmekte günden güne zorluklar yaşamaya başlarsınız.

Bu sebeple, daha iyi bir sindirim için yeme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz ve dengeli bir diyet edinmelisiniz. Fakat buna ek olarak, mide detoksu yapmak ve daha sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyen besinleri bünyesinde toplayan yiyecekler yemek de iyi bir fikirdir.

Mide detoksu, sindirimsel enzimler içeren, besin emilimini kolaylaştıran ve toksinleri daha iyi eleyen bazı besinleri eklemeyi içerir.

Lütfen bunu da okuyun: Sindirimi kolaylaştıran 6 besin

Arınma için papaya ve limon smoothie

Papaya ve limon dünya çapında özellikle sindirimle ilgili sağlığa faydalarıyla bilinir.

Papayanın faydaları

papaya

Papaya tatlı bir tropikal meyvedir. Yıllarca, sağlıklı bağırsak hareketini destekleyen içeriğindeki yüksek miktardaki lif sayesinde kolonları temizlemek için kullanılmıştır.

Papaya, papain olarak bilinen bir sindirim enzimi içerir, bu da besinlerin emilimini kolaylaştırmak ve sindirim borusunu temizlemekten sorumludur. Bu enzim sindirim sisteminizdeki, özellikle de bağırsaklardaki yiyecekleri parçalayıp vücudunuzun emebileceği besinler haline getirmek için kimyasal tepkimeyi hızlandırır.

Aynı zamanda şişkinliği, hazımsızlığı, ülseri ve diğer yaygın sindirim problemlerini önler.

Limonun faydaları

limon

Dünya çapında en iyi C vitamin kaynaklarından biri olarak bilinen limon, sindirim sisteminize ve tüm vücudunuza sayısız yararı olan bir bileşendir. Limonlardaki sitrik asit sağlıksız besin tüketiminden doğan asidite ile savaşarak doğal pH dengenizi düzenlemeye yardımcı olur.

Antioksidanlar açısından zengin olduğu için limon, vücudunuzda biriken ve kan akışınızı zehirleyen toksinlerin yok edilmesine yardım eder.

Limon ve papaya ile nasıl smoothie yaparsınız?

2-papaya smoothie

Bu smoothie içindeki limon ve papaya, sağlıksız yiyecekler yediğiniz zaman midenizi temizlemenize yardım eder. Hazırlaması çok kolaydır ve aynı zamanda hazımsızlık ve bozuk mide belirtilerini yatıştırmak için kullanılabilir.

Malzemeler

  • 2 dilim papaya
  • 1 limon
  • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

  • Papayayı küçük parçalar halinde kesin.
  • Limonun suyunu sıkın ve papaya ve bir bardak su ile birlikte karıştırıcıya ekleyin.
  • Tüm malzemeleri birkaç dakika boyunca homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın ve hemen servis edin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.