Mide Hastalıklarını Engellemek ve Mide Bakımı

Mideniz, vücudunuzun merkezinde, yani birçok yaşamsal fonksiyonun başladığı yerde bulunur. Yediğiniz yemeği işlemden geçirir, ruh haliniz, enerji seviyeniz ve mutluluğunuz hakkında bile söz hakkına sahiptir. Mide bakımı hakkında daha fazla şey öğrenmek ve onu hastalıklardan korumak ister misiniz? O zaman bugünün makalesini okuyun.

Estetikle ilgili bir mesele olmasının yanında, kıvrımlı bir bel, sağlığınız için de faydalı. Ayrıca, karnınız şekilli olursa kendinizi iyi hissedersiniz. “Sağlık midede başlar.” diye bir söz de vardır. Diğer taraftan eğer mideniz düzgün çalışmıyorsa, ruh halinizde bir farklılık ve yorgunluk hissedersiniz, cildiniz matlaşır ve muhtemelen kilo almaya da başlarsınız. Tüm bunların sebebi, vücudunuzun toksinlerden kurtulmakta ciddi bir sorun yaşaması ve bu atıkların ve toksinlerin kanınızda birikmesidir.

Midenizin düzgün çalışmadığını nasıl anlarsınız?

mide

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; cildiniz, midenizin düzgün çalışmadığına bir işaret olabilir. Cildiniz mat, yağlı ya da lekeli olabilir.

Mide bakımınızı değiştirmeniz gerektiğini gösteren diğer işaretler:

 • Ağız kokusu
 • Dilde beyazlık
 • Mide ağrısı
 • Şişmiş göbek
 • Aşırı gaz
 • İştah azlığı
 • Bulantı
 • Geğirmek
 • Kabızlık
 • İshal
 • Hazımsızlık

Yukarıdaki işaretler sindirim sisteminizde bir yerde sorun olduğunu gösterebilir. Bu belirtilerin bir ya da birden fazlasını gösteriyorsanız, midenizin iyileşmesi için düzgün bir tedaviye başlamanız önemli.

Sindirim sisteminizin sağlığını neler etkiler?

mide ağrısı

Yukarıdaki belirtilere göre midenizde bir sorun olduğunu belirledikten sonraki adım, ne yediğinize dikkat etmek.

Bazen sağlığınıza zararlı yiyecekler yediğinizi fark etmeyebilirsiniz ve onları yemeye devam edebilirsiniz. Vakaların çoğunda, acı, şişlik, gaz ve kabızlık dahil tüm mide problemlerinin sebebi bu zararlı yiyeceklerdir.

Süt ürünleri tüketmek

Tam yağlı ya da pastörize edilmemiş süt ve keskin peynirler genelde en büyük suçlulardır. Fakat tüm süt ürünleri midenize ‘ağır bir şekilde’ oturur. Bazı insanlar bunun eklenen yapay malzemeler sebebiyle olduğuna inanırken diğer insanlar da bizim, memelilerde olduğu gibi, anne sütüyle beslenme döneminden sonra laktoza duyarlı olduğumuzu savunur. Sebebi ne olursa olsun, şu bir gerçektir ki çoğu insan süt ürünü tükettikten sonra pek iyi hissetmez. Bunun sebebi, vücudumuzun süt ürünlerini sindirecek enzime sahip olmamasıdır;sonuçta da bu gıdalar bağırsaklarımızın duvarlarına yapışır. Bu da mide yanması, gaz, hazımsızlık ve yağ ve toksin birikimine sebep olur.

Yetersiz beslenme alışkanlığı

yemek

Bunu demekle neyi kastettik? Eğer bir şey yemeden sadece 1 ya da 2 saat durabiliyorsanız, sürekli atıştırıyorsanız ya da elinizde sürekli şeker ya da sakız varsa, bu demektir ki mideniz dinlenmeye fırsat bulamıyor çünkü sürekli çalışıyor ve bu durum rahatsızlığa, hazımsızlığa, yetersiz besin emilimine, ağrılara ve benzerlerine sebep olur.

Birlikte yenmemesi gereken yiyecekler yemek

Bazı yemekleri birlikte yiyemezsiniz demiyoruz, fakat bazı kombinasyonlara dikkat etmek gerekir. Beslenme uzmanları bu insandan insana değişir dese de, eğer mide problemi yaşıyorsanız karbonhidrat ve proteini aynı anda yemeniz genelde tavsiye edilmez. Karbonhidratları sindirmek için midenizde bazik bir pH seviyesi olmalı, proteini sindirmek içinse asidik. Yani mideniz bunları sindirmek için çok fazla çalışır, o sebeple en iyisi ayrı ayrı tüketmek –birini öğle yemeğinde tüketip diğerini akşam yemeğinde yemek gibi.

Yeterince su içmemek

su

Günde 2 litre su içmek gerektiğini daha önce okuduğunuzdan şüphemiz yok. Bu rastgele bir miktar değildir. Yeterince su tüketmemek sindirim zorluğuna ve kabızlığa sebep olur. Yine de, mide pH derecenizi seyreltmemek ve sindirimi zorlaştırmamak adına, yemek sırasında 1 bardaktan daha fazla su içmemeye çalışın

Yemeğinizi fazla pişirmek

Tabii ki bazı yiyecekler çiğ yenmez, fakat bazen insanlar yiyeceklerini fazla pişirir. Bu yiyeceğinizden besin maddelerini alır ve midenize gerçekten zarar verebilir. Daha fazla çiğ besin tüketmeye çalışın (mümkünse meyve ve sebze), kış ya da yaz fark etmez. Bunların suları ya da bunlarla yapacağınız smoothieler, hem besin maddelerini vererek hem de pişirmenin tehlikelerinden kaçınmanızı sağlayarak açlığınıza çare olabilir.

Fazla kırmızı et tüketmek

et

Kırmızı et, bağırsak hareketleriniz için olmazsa olmaz lif açısından fakirdir. Bu sebeple çok fazla kırmızı et tüketen insanlar, kalın bağırsak iltihabı, basur, kabızlık ve divertiküloz yaşar. Şunu unutmayın, mideniz uzun ince bir yapıdadır ve uzun bir bağırsak yoluna sahipsiniz, yani yiyecekler emilmeden önce uzunca bir süre vücudunuzda kalır. Tüm bunlar toksinlerin kan dolaşımınızda birikimini arttırır. Eğer kırmızı et yemek zorundaysanız, sebzelerle dolu bir salatayla birlikte yiyin ve haftada iki kereden fazla yememeye çalışın.

Mide bakımınız için ipuçları

mide ağrısı2

 • Papatya, anason ve nane gibi iyileştirici otlar içeren çaylar için.
 • Bağırsaklarınızı canlandırmak için daha fazla egzersiz yapın.
 • Tam tahıllı yiyecekler sayesinde daha fazla lif alın.
 • Alkol, kahve ve sirke gibi zararlı yiyeceklerden kaçının.
 • Yavaş çiğneyin ve her lokmanın tadını çıkarın. Acele etmeden yiyin ve yiyeceğinizi ufak parçalara bölün.
 • Sinirliyken, endişeliyken ya da gerginken yemek yemekten kaçının.