Kolesterol Seviyenizi Dengeleyen 5 Meyve

· 21 Nisan, 2017
Bu yazıda bahsedeceğimiz meyveleri tüketmek sizin için çok faydalı olacaktır çünkü bu meyveler sağlığa çok faydalı olmalarının yanı sıra, kolesterol seviyenizi de düzenlerler.

Kolesterol, karaciğerimizin ürettiği kimyasal maddelerden birisidir ve sağlığımız için çok büyük önem taşır. Kolesterol seviyesinin normal değerlerde olması hem sağlığımız hem de iç dengemiz için çok önemlidir.

Bunun bilincinde olmak gerekir çünkü pek çok insan kolesterolün kötü veya zararlı bir şey olduğunu düşünüyor.

Burada önemli olan nokta, kolesterolünüzü dengede tutabilmektir. Aynı zamanda, kötü kolesterol ya da LDL seviyenizi düşük tutmaya özen göstermelisiniz.

LDL seviyesinin yüksek olması zararlıdır çünkü LDL atardamalarlarda biriken bir kimyasaldır. Zamanla, sağlığınıza zarar verir.

Ayrıca, bilmeniz gereken bir başka küçük bilgi de kolesterolü vücutlarımızın ürettiğidir. Eğer vücudumuz bizim için gerekli olan doğru kolesterol miktarını üretiyorsa, başka gıdalardan aldığımız kolesterol sağlığımızı tehlikeye sokabilir.

Dikkatli olmanızı gerektiren birkaç durum vardır. 40 yaşın üstündeyseniz, fazla kilolarınız varsa ve ailenizde yüksek kolesterol problemi varsa dikkatli olmalısınız. Ayrıca, ne yediğinize dikkat etmek de sizin için çok önemlidir.

Bu yazıda, size kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olacak bilgiler vereceğiz. Yaşam tarzınızı değiştirerek, hareketsiz bir yaşamdan kaçınarak ve daha sağlıklı ve lezzetli besinler tüketerek kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

Bugün, daha çok beslenmenizle ilgili kısmın üzerinde duracağız. Yediklerinizi daha renkli ve lezzetli hale getirmek için meyvelerden daha iyi bir yol olabilir mi?

Aşağıda bahsedeceğimiz gıdaları tüketmek, kolesterol seviyenizi dengede tutmanıza yardımcı olacaktır.

1. Lezzetli bir meyveden daha fazlası olan Avokado

Avokado gerçekten kolesterolümü düşürecek mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak evet, düşürüyor. Aslında, günde sadece yarım avokado yemek bunun için yeterli. Sağlıklı bir beslenmeyle desteklendiğinde, 1 ay içerisinde avokadonun kolesterol seviyenizi düşürdüğünü göreceksiniz.

 • Avokadolar tekli doymamış yağları alabileceğiniz en sağlıklı besindir ve kalp sağlığınıza da iyi gelir.
 • Bu yağlar depolanmaz aksine enerjiye dönüştürülür. Vücudumuzdaki yağ seviyesini düşürür hatta kan şekerimizi düzenlemeye bile yardımcı olur.
 • Diğer önemli nokta ise niasinle ilgili. B3 vitamini olarak da adlandırılan niasin, kolesterolünüzü düzenlemeye yardımcıdır.
 • Niasin yönünden zengin tek gıda, avokado değildir. Kuşkonmaz, bezelye, patates, mantar, enginar ve fasulye de yiyebilirsiniz. Bütün bu gıdalar B3 vitamini almanıza yardımcı olur.

2. Pembe greyfurt da kolesterolü dengede tutmak için idealdir


Eğer pembe greyfurt yiyebilme ihtimaliniz varsa, kesinlikle yemelisiniz. Sebebini soracak olursanız, kötü kolesterolü düşürmesinin yanı sıra sağlık için de faydalı olan pek az meyve vardır.

 • Eğer düzenli olarak tüketilirse bu meyvenin faydasını göreceğinizi belirtmekte yarar var. Her gün,
  kahvaltıda yarım pembe greyfurt tüketmeniz gerekiyor.
  Greyfurtun organik olduğundan emin olun.
 • Journal of Agricultural and Food Chemistry adlı dergide yayımlanan bir araştırmaya göre, pembe greyfurtun pek çok faydası var. İlaç tedavisiyle kolesterolünü düşürmekte zorluk çekenler için, greyfurt  yemek iyi bir alternatif olacaktır.
 • Bu meyve vücutta antioksidan etkisi yaratır. Şüphesiz, kalp sağlığına iyi gelmesiyle bu meyve insanların yaşam standartlarını da yükseltiyor.

Ayrıca, greyfurtun bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde bazı zararlı etkileri olabiliyor. Bu nedenle doktorunuza veya eczacınıza danışmakta fayda var.

3. İyi kolesterol için portakal suyu

Portakal suyunun kolesterole nasıl iyi geldiğini anlatmak için, sterollerden bahsetmek gerekir.

 • Muhtemelen daha önce sterolleri duymuşsunuzdur. Kolesterole benzer bir kimyasal yapıları vardır.
 • Sterol, portakal gibi meyvelerde, bazı sebzelerde, kurutulmuş meyvelerde, tohumlarda hatta bitkisel yağlarda bulunan doğal bileşimdir.
 • Sterol hem total kolesterolünüzü hem de vücudunuzdaki LDL seviyesini düşürür. Portakaldaki sterol seviyesi düşük olsa da, bu meyvenin vücuda başka bir yararı var. Portakal vücuttaki HDL’yi yani iyi kolesterol seviyesini artırıyor.

Bu nedenle, her gün portakal yemelisiniz. Eğer dengeli besleniyorsanız, doktora gittiğinizde farkı göreceksiniz.

4. Sağlıklı bir seçenek olarak çilek


Çilek sağlıklı bir meyvedir ve kolesterol seviyesini düşürür. Ancak, çileği şeker veya çikolata olmadan, sade bir şekilde yediğiniz takdirde bu meyvenin faydasını görürsünüz.

 • Diğer meyvelerde de olduğu gibi, çilek lipoprotein yoğunluğunu azaltır. Bu da düşük bir LDL seviyesi demektir.
 • Yapabiliyorsanız, günde 10-15 adet çilek yemelisiniz. Böylece, çilekteki antioksidan sayesinde trigliseridinizi düşürebilirsiniz.

Tükettiiğiniz kırmızı meyve miktarını artırmak gibi, beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişklikler kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olacaktır. Kızılcık hatta kırmızı üzüm gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Üstelik, bu meyvelerin kalp sağlığınıza da faydası olacaktır.

5. Günde 1 adet elma yemek kolesterol seviyenizi düşürür mü?

Elma pek çok farklı şekilde yenebilir. Sabahları yulaf ezmesiyle birlikte, öğlenleri kereviz salatasıyla veya kabuklu yemişlerle, öğleden sonra ise elma suyu şeklinde tüketilebilir.

Beslenmeniz için faydalı bir gıdadır ve sağlıklıdır. Nasıl isterseniz o şekilde yiyin ancak, düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

Kabuğu sayesinde elma iyi kolesterolümüzün seviyesini korumaya yardımcı olur. Elma kabuğu, pektin ve polifenol yönünden zengindir.

Pektin ve polifenol sayesinde, kolesterol vücutta daha iyi üretilir. Hatta bu maddeler, kalp hastalıklarının nedeni olan iltihaplı moleküllerin oluşumunu engellemeye de yardımcı olur.

Meyvenin tek başına yeterli olmayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle beslenme alışkanlığınızı da mutlaka değiştirmelisiniz. Bu, her gün çaba gerektirir.

Salatanızı renklendirmek için bir meyve ekleyerek çok kolay bir şekilde kolesterol seviyenizi dengede tutabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise gittiğiniz her yere elma götürmektir. Böylece, açlığınızı da sağlıklı şeyler atıştırarak geçirmiş olursunuz.

Eğer öğrendiğiniz bilgileri kullanabilirseniz, bu meyveler sağlığınız için mucizevi faydalar sağlayacaktır.