Kolesterol Seviyesini Dengelemek İçin 5 Meyve

Kolesterol Seviyesini Dengelemek İçin 5 Meyve
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Kolesterol, karaciğerimizin ürettiği kimyasal maddelerden biridir ve sağlığımız için çok büyük önem taşır. Kolesterol seviyesinin normal değerlerde olması hem sağlığımız hem de iç dengemiz için çok önemlidir. Bugün sizinle, kolesterol seviyesini dengelemek için tüketebileceğiniz 5 meyveyi sizinle paylaştık.

Kolesterol seviyesini dengelemek ile ilgili bilinçli olmak gerekir; çünkü pek çok insan kolesterolün kötü veya zararlı bir şey olduğunu düşünür. Burada önemli olan nokta, kolesterolünüzü dengede tutabilmektir. Aynı zamanda, kötü kolesterol ya da LDL seviyenizi düşük tutmaya özen göstermelisiniz.

LDL seviyesinin yüksek olması zararlıdır; çünkü LDL atardamalarlarda biriken bir kimyasaldır. Bu, zamanla sağlığınıza zarar verir. Ayrıca, bilmeniz gereken bir başka küçük bilgi de kolesterolü vücudumuzun ürettiğidir.

Eğer vücudumuz bizim için gerekli olan doğru kolesterol miktarını üretiyorsa, başka gıdalardan aldığımız kolesterol, sağlığımızı tehlikeye sokabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren birkaç durum vardır.

40 yaşın üstündeyseniz, fazla kilolarınız varsa ve ailenizde yüksek kolesterol problemi varsa dikkatli olmalısınız. Ayrıca, ne yediğinize dikkat etmek de sizin için çok önemlidir.

Bu yazıda, vücudunuzun kolesterol seviyesini dengelemek için size yardımcı olacak bilgiler vereceğiz. Yaşam tarzınızı değiştirerek, hareketsiz bir yaşamdan kaçınarak ve daha sağlıklı ve lezzetli besinler tüketerek vücudunuzun kolesterol seviyesini dengeleyebilirsiniz.

Bugün daha çok beslenmenizle ilgili kısmın üzerinde duracağız. Yediklerinizi daha renkli ve lezzetli hale getirmek için meyvelerden daha iyi bir yol olabilir mi? Aşağıda bahsedeceğimiz gıdaları tüketmek, vücudunuzun kolesterol seviyesini dengelemek için size yardımcı olacaktır.

1. Kolesterol seviyesini dengelemek için avokado

“Avokado gerçekten kolesterolümü düşürecek mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak evet, düşürüyor. Aslında, günde sadece yarım avokado yemek bunun için yeterli olabilir. Sağlıklı bir beslenmeyle desteklendiğinde, 1 ay içerisinde avokadonun kolesterol seviyenizi düşürdüğünü göreceksiniz.

Avokado, tekli doymamış yağları alabileceğiniz en sağlıklı besindir ve kalp sağlığınıza da iyi gelir. Bu yağlar depolanmaz; aksine enerjiye dönüştürülür. Vücudumuzdaki yağ seviyesini düşürür; hatta kan şekerimizi düzenlemeye bile yardımcı olur.

Diğer önemli nokta ise niasinle ilgilidir. B3 vitamini olarak da adlandırılan niasin, kolesterolünüzü düzenlemeye yardımcıdır. Niasin yönünden zengin tek gıda avokado değildir. Kuşkonmaz, bezelye, patates, mantar, enginar ve fasulye de yiyebilirsiniz. Bütün bu gıdalar B3 vitamini almanıza yardımcı olur.

2. Pembe greyfurt da kolesterolü dengede tutmak için idealdir

greyfurt suyu

Eğer pembe greyfurt yiyebilme ihtimaliniz varsa, kesinlikle yemelisiniz. Sebebini soracak olursanız, kötü kolesterolü düşürmesinin yanı sıra; sağlık için de faydalı olan pek az meyve vardır.

Eğer düzenli olarak tüketilirse bu meyvenin faydasını göreceğinizi belirtmeliyiz. Her gün,
kahvaltıda yarım pembe greyfurt tüketmelisiniz. Ancak yediğiniz greyfurtun organik olduğundan emin olun.

Journal of Agricultural and Food Chemistry adlı dergide yayımlanan bir araştırmaya göre, pembe greyfurtun pek çok faydası var. İlaç tedavisiyle kolesterolünü düşürmekte zorluk çekenler için, greyfurt  yemek iyi bir alternatif olacaktır.

Bu meyve vücutta antioksidan etkisi yaratır. Şüphesiz, kalp sağlığına iyi gelmesiyle de insanların yaşam standartlarını yükseltir. Ayrıca, greyfurtun bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde bazı zararlı etkileri olabiliyor. Bu nedenle doktorunuza veya eczacınıza danışmakta fayda var.

3. İyi kolesterol için portakal suyu

Portakal suyunun kolesterole nasıl iyi geldiğini anlatmak için sterollerden bahsetmek gerekir. Muhtemelen daha önce sterolleri duymuşsunuzdur; kolesterole benzer bir kimyasal yapıları vardır.

Sterol, portakal gibi meyvelerde, bazı sebzelerde, kurutulmuş meyvelerde, tohumlarda hatta bitkisel yağlarda bulunan doğal bileşimdir. Sterol hem total kolesterolünüzü, hem de vücudunuzdaki LDL seviyesini düşürür.

Portakaldaki sterol seviyesi düşük olsa da, bu meyvenin vücuda başka bir yararı vardır. Portakal vücuttaki HDL’yi, yani iyi kolesterol seviyesini artırır. Bu nedenle her gün portakal yemelisiniz. Eğer dengeli besleniyorsanız, doktora gittiğinizde farkı göreceksiniz.

4. Sağlıklı bir seçenek olarak çilek

çilek suyu

Çilek sağlıklı bir meyvedir ve kolesterol seviyesini düşürür. Ancak çileği şeker veya çikolata olmadan, sade bir şekilde yediğiniz takdirde bu meyvenin faydasını görürsünüz.

Diğer meyvelerde de olduğu gibi, çilek de lipoprotein yoğunluğunu azaltır. Bu da düşük bir LDL seviyesi demektir. Yapabiliyorsanız, günde 10-15 adet çilek yemelisiniz. Böylece, çilekteki antioksidan sayesinde trigliseridinizi düşürebilirsiniz.

Tükettiiğiniz kırmızı meyve miktarını artırmak gibi, beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişklikler kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olacaktır. Kızılcık; hatta kırmızı üzüm gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Üstelik, bu meyvelerin kalp sağlığınıza da faydası olacaktır.

5. Günde 1 adet elma yemek kolesterol seviyenizi düşürür mü?

Elma pek çok farklı şekilde yenebilir. Sabahları yulaf ezmesiyle birlikte, öğlenleri kereviz salatasıyla veya kabuklu yemişlerle, öğleden sonra ise elma suyu şeklinde tüketilebilir.

Elma, beslenmeniz için faydalı bir gıdadır ve sağlıklıdır. Nasıl isterseniz o şekilde yiyin; ancak düzenli olarak tüketmeye özen gösterin. Kabuğu sayesinde elma iyi kolesterolümüzün seviyesini korumaya yardımcı olur. Elma kabuğu, pektin ve polifenol yönünden zengindir.

Pektin ve polifenol sayesinde, kolesterol vücutta daha iyi üretilir. Hatta bu maddeler, kalp hastalıklarının nedeni olan iltihaplı moleküllerin oluşumunu engellemeye de yardımcı olur.

Ancak meyvenin tek başına yeterli olmayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle beslenme alışkanlığınızı da mutlaka değiştirmelisiniz. Bu, her gün çaba gerektirir. Salatanızı renklendirmek için bir meyve ekleyerek çok kolay bir şekilde kolesterol seviyenizi dengede tutabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise gittiğiniz her yere elma götürmektir. Böylece, açlığınızı da sağlıklı şeyler atıştırarak geçirmiş olursunuz. Eğer öğrendiğiniz bilgileri kullanabilirseniz, bu meyveler sağlığınız için mucizevi faydalar sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Braiard JS., Biswas P., et al., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascualr disease. Cochrante Database Syst Rev, 2018.
  • Gorinstein S., Caspi A., Libman I., Lerner HT., et al., Red grapefruit positively influences serum triglyceride level in patients suffering from coronary atherosclerosis studies in vitro and in humans. J Agric Food Chem, 2006.
  • Cheng Y., Xu C., Huang R., Song J., Li D., et al., Butyrate from pectin fermentation inhibits intestinal cholesterol absortion and attenuates atherosclerosis in apolipoprotein E-deficient mice. J Nutr Biochem, 2018. 56: 175-182.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.