Ketojenik Diyet Sebebiyle Saç Dökülmesi Görülür Mü?

"Keto" diyet veya kalori kısıtlamalarının saç dökülmesi sorununa neden olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aşağıda sizlere bunun doğru olup olmadığını açıklayacağız.
Ketojenik Diyet Sebebiyle Saç Dökülmesi Görülür Mü?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İnsanlar keto diyet yaptıklarında saçlarının dökülüp dökülmeyeceği sorusu ortaya atılmıştır. Bu karbonhidrat kısıtlayıcı diyet formu, bir çok uygulama alanı sayesinde son zamanlarda popülerlik kazanmıştır.

Ketojenik diyet; kilo vermek, diyabet kontrolü, ve hatta diğer metabolik hastalıkların görünmesini önlemek için etkili bir rehber olmuştur. Ancak, herkes buna karşı iyi bir bağlılığı yoktur.

Ayrıca, karbonhidratların kısıtlanmasının alopesi teknik terimiyle bilinen saç dökülmesine neden olacağı yönünde bir endişe vardır. Aşağıda, keto diyeti sırasında saç dökülmesi olur mu, bu konuyu tartışacağız. Avantaj ve dezavantajlarını tartabilecek ve bu planın sizin için uygun olup olmadığına karar verebileceksiniz.

Saç dökülmesinin genel nedenleri

Saç dökülmesi, yaşlı insanlar için karakteristik bir doğal olaydır, bazı durumlarda ergenlik bitmesinin ardından da başlayabilir. Bu süreç belirli genetik yüklerle bağlantılıdır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi dergisinde (The Journal of the American Academy of Dermatology) yayınlanan bir çalışmaya göre, belirli bir yaştan sonra testosteron hormonu üretimi artışı nedeniyle saç dökülmesi olasılığı vardır. Bu durum hücredeki DNA’ya bağlıdır.

Kellik sorunu genlerden etkilenmesine rağmen, beslenme gibi dış etmenler ile sürecin yavaşlatılması mümkündür. Bu yolla, örnek olarak, saçkıran tipi saç dökülmesinin yeterli D vitamini alımı ile ertelenebilmektedir. Son bilimsel literatürlerde yayınlanan bazı çalışmalar ile bu durum kanıtlanmıştır.

Erkeklerde saç dökülmesi, genetik ve testosteronun hormonal hareketlerine doğrudan ilişkilidir.

Hormon seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir

Bir bakış açısına göre, hormonal değişiklikler alopesiye neden olabilir. Testosteron bir ilaç olarak kullanmak, anabolizmayı yükseltir ve saç dükülmesi ile bağlantılı enerjiyi arttırır.

Bu hormon, saç büyümesini teşvik eder, böylece herhangi doğal olmayan uygulama ikincil cinsel karakteristikleri değiştirir. Örneğin, kafatasının üst bölgesinde ve alında saç oluşumu.

İşte bu yüzden, anabolik ilaçlar kullanan vücut geliştiriciler, yaygın saç ve vücutta saç dökülmesi yaşarlar. Ancak, bu maddelerin kullanımı herkesi aynı şekilde etkilemez. Hala arkasında genetik bileşenler yatmaktadır, ve bu yanıtı değiştirebilir.

Beslenme ve diyet bağışıklık sistemini etkileyebilir mi?

Yorumlamış olduğumuz gibi, alopesi güçlü genetik bileşenler tarafından ortaya çıkmaktadır. Ancak, yeme alışkanlıklarında bazı değişiklikler, süreci iyi yönde veya kötü yönde etkileyebilir. Ancak, bu kapsamda yapılmış sonuca ulaşan bir çalışma bulunmamaktadır.

bu konu hayvanlar üzerinde çalışılmıştır, özellikle fareler ile, Grup B’de görülen bağırsak disbiyozu ve vitamin eksiklikleri bu bozukluğun sürecini değiştirdiği görülmüştür.

Hücre Raporları (Cell Reports) dergisinde yayınlanan bir çalışmada, biyotin alımının yetersizliği, hayvanlarda cilt değişikliklerine neden olduğu ve saç dökülmesini tetiklediğini kanıtlamıştır. Ancak, bu testin insanlarda yapılarak doğrulanması gerekmektedir.

Keto diyeti sebebiyle saç dökülmesi görülür mü?

Saç dökülmesinde artışın görülmesi ile ketojenik diyet veya kısıtlayıcı diyet arasında bağlantı kurulabilecek bir bilimsel makale veya güncel kanıt yoktur. Bu sebeple, keto diyeti sırasında saç dökülmesi olmadığını kabul edebiliriz.

Doktorlar ve ya bir grup profesyonel tarafından bildirimler yapılan, kaydı olmayan ve meydana gelen belirli bir durum hakkında bazı vaka raporları vardır. Ketojenik diyeti göz önünde bulundurduğumuzda, bu diyeti uygulayan bir kişi saç dolgunluğundan azalma gördüğünü rapor etmiştir, ancak, bir kişi bu durumu kanıtlamak ve bağlantı kurmak için yeterli değildir.

Saç dökülmesi, stres ile bağlantılı duygusal bir proses ile de bağlantılıdır. Hormonal değişiklikler, ve ya hatta genetik faktörler testosteron üretiminin artmasına neden olur. Ancak, kalorik ve ya karbonhidrat kısıtlamaları, zaman içinde bu prosese belirgin bir etkisi bulunmamaktadır.

sackiran-sorunu-olan-bir-adam
Erkeklerde klasik alopesi (saç dökülmesi) testosteron hormonunun bir hareketi olarak yanıt vermektedir.

Keto diyeti sebebiyle saç dökülmesi görülmez

Keto diyeti sırasında saçınız dökülebilir, ancak bu durum keto diyeti sebebiyle değildir. Saç dökülmesi, çevresel etmenlerden daha çok genetik faktörler ile ilgilidir.

Şu an için henüz somut bir kanıt olmamasına rağmen, yiyeceklerin bu sürece bir miktar etkisi olabilir. Bazı uzmanlar, bu süreci önlemek için vitamin takviyeleri kullanılmasını önermektedir, ancak hangi takviyenin kullanılacağı ile ilgili somut bit kanıt da bulunmamaktadır.

Stres ve hormonal değişiklikler saç dökülmesine neden olabilir. Anabolik ilaçların kullanımı bu tür bir kaybı tetikleyebileceği gibi cinsellik ve görünüme ait beklentileri de değiştirebilir. Ancak kalorik ve ya şeker kısıtlamaları, bu prosesi etkilemediği görülmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Saçkıran Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçkıran Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir

Çok sayıda insan gerçekten sinir bozucu bir durumdan muzdarip: saçkıran. Bu yazıda size, saçkıran doğal olarak nasıl tedavilir, anlatacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Adil A., Godwin M., The effectiveness of treatments for anderogenetic alopecia: a systematic review and meta analysis. J Am Acad Dermatol, 2017. 77 (1): 136-141.
  • Gerkowicz A., Chyl Surdacka K., Krasowska D., Chodorowska G., The role of vitamin D in non scarring alopecia. Int J Mol Sci, 2017.
  • Hayashi A., Mikami Y., Miyamoto K., Kamada N., et al., Intestinal dysbiosis and biotin deprivatin induce alopecia through overgrowth of lactobacillus murinus in mice. Cell Rep, 2017. 20 (7): 1513-1524.
  • Covarrubias Gutiérrez, P., M. Aburto Galván, and L. F. Sámano Orozco. “Dietas cetogénicas en el tratamiento del sobrepeso y la obesidad.” Nutrición Clínica y Dietética y Hospitalaria 33.2 (2013): 98-111.
  • Cortés, Andrea, Felipe Mardones, and Viviana Zemelman. “Caracterización de las causas de alopecia infantil.” Revista chilena de pediatría 86.4 (2015): 264-269.
  • Pérez-Guisado, Joaquín. “Las dietas cetogénicas: potenciales efectos saludables de la Dieta Cetogénica Mediterránea Española.” (2014).
  • Mardones, Felipe. “Productos capilares alternativos para alopecia: Mecanismos de acción y evidencia científica.” Revista chilena dermatológica 30 (2014): 51-58.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.