Biyotin Açısından Zengin Gıdalarla Güzelleşin

Biyotin açısından zengin gıdalar saçınız, cildiniz ve tırnaklarınızın daha sağlık ve parlak olmasını sağlar. Beslenmenize biyotini nasıl ekleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devma edin.
Biyotin Açısından Zengin Gıdalarla Güzelleşin

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sürekli güzelliğimize katkı sağlayacak gıdalar arayışındayız ve bunlara yenilerini ekliyoruz. Bugünkü yazımızda biyotin açısından zengin gıdalardan söz edeceğiz. Biyotin B grubu vitaminlerine ait olmakla birlikte saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için oldukça faydalıdır. Biyotin açısından zengin gıdaların hangileri olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Biyotine Dair

Biyotin diğer vitaminler gibidir. Yani bedeninizin ihtiyaç duyduğu maddelerden biridir. Saçınızın döküldüğünü ya da tırnaklarınızın çok sık kırıldığını düşünüyorsanız biyotin eksikliğiniz olabilir. Biyotin açısından zengin gıdalarla beslenirseniz sindiriminizi ve kardiyovasküler fonksiyonlarınızı da iyileştirirsiniz.

Biyotin suda çözüldüğü için vücudunuz tarafından kolaylıkla emilir. Bu bağlamda kısa zamanda sonuçlar elde edebildiğiniz bu harika bir şeydir.

Bugünkü yazımızda biyotinin özelliklerini, önemini ve hangi gıdaların biyotin açısından zengin olduğunu keşfedin.

Biyotin Açısından Zengin Gıdalar ve Özellikleri

Bu vitamin vücutta pek çok sürece katkı sağladığı için eksikliği ciddi sonuçlar doğurabilir. Bildiğiniz üzere biyotin açısından zengin gıdalar alyuvarları ve dolayısıyla vücuttaki oksijeni taşıyan hemoglobinleri üretir. Bundan ötürü, hemoglobin seviyeniz düşükse doktorunuz beslenmenizde biyotine daha çok yer vermeniz gerektiğini söyleyecektir.

Ayrıca kan şekerini düzenlediği için bu tip gıdalar glukozun enerjiye dönüşmesini de destekler. Bundan dolayı, biyotin kardiyovasküler hastalıklara karşı harika bir vitamindir. Sindirimi de kolaylaştırır, karbonhidrat ve yağların metabolize edilmesini sağlar.

Biyotin Açısından Zengin Gıdalar ve Güzellik

Bazen doğanın ihtiyacımız olan ve dış görünüşümüze katkı sağlayacak her şeyi bize sağladığını unutup gençlik iksirini aramaya koyuluyoruz.

Sağlıklı bir cilt, saç ve tırnaklara kavuşmak istiyorsak gıda ya da takviye olarak günde 15 ile 100 mg arası biyotin tüketmemiz gerekir. Bu da saçları ve tırnakları güçlendirmek için harika olmakla birlikte cildimize de esneklik katar. Ayrıca, bu dokuları yenilemesi ve güçlendirmesiyle sedef hastalığı ve dermatiti önler.

Biyotin ve Saç

Biyotin açısından zengin gıdalarla saçı beslemek
Biyotin açısından zengin gıdalar sağlıklı saç ve deri oluşumuna katkı sağlar.

Biyotin açısından zengin gıdaları daha sık ve düzenli olarak yemeye başladığınızda saçınızın güçlenip daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz. Ayrıca daha parlak ve hacimli saçlara kavuşacaksınız. Benzer şekilde güçlü saç tellerine kavuşmanızı sağlayacağı için biyotin saç dökülmesi tedavisinde de son derece başarılıdır ve kepekten kurtulmanızı da sağlar. Genel olarak saç bakım ürünlerin biyotine sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Biyotin ve Cilt

Ne yazık ki bu vitamin losyon formunda uygulanamıyor. Fakat biyotin içeren gıdalarla beslendikçe cildiniz daha yumuşak ve daha pürüzsüz hale gelir. Seboreik dermatitle ya da herhangi bir cilt sorunuyla savaşmak ve tekrar taze ve parlak bir cilde kavuşmak için harika bir vitamindir. Ayrıca, cildinizdeki ve tırnaklarınızdaki hücreleri güçlendirerek sağlıklı uzama sağlar.

Biyotin Açısından Zengin Gıdalar

İster inanın ister inanmayın, biyotin açısından zengin çok fazla gıda bulunuyor. Bu gıdaları mümkün olan en doğal formlarında beslenmenize dahil edin.

Et ve Balık

Dana ciğeri et konusunda en çok biyotin içeren gıdadır. Ayrıca çinko ve demir de içerir. Bu iki mineral de vücudunuz için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra aşırı et tüketiminin önerilmediğini ve yalnızca haftada bir ciğer yemeniz gerektiğini unutmayın.

Balık konusunda da somon yemeyi tercih edin. Somon ayrıca B3, B6, B12 gibi başka B vitamini türlerini de içerir. İçerdiği omega 3 asitleri dolayısıyla da kardiyovasküler sağlığınız için çok faydalıdır.

Yumurta

Biyotin açısından zengin gıda
Yumurta içerdiği B vitaminlerinden dolayı biyotin açısından zengin gıdalar arasında ön plana çıkar.

Yumurta sarısı çok fazla biyotin içerir. Ayrıca D vitamini ve lif de içermesi itibarıyla görsel ve kasla ilgili sorunların da önlenmesine yardımcı olur.

Yemişler

Sağlık anlamında vücudunuzun dostu olan bazı gıdalar vardır. 100 gramda 28 mikrogram biyotin içermelerinin yanı sıra, yağ asitleri, protein ve lif de içerirler. Bundan ötürü, kalp sağlığı açısından son derece önemlidirler.

Biyotin Açısından Zengin Baklagiller

İster inanın ister inanmayın, her yüz gram için, taze börülce 40 mikrogram kuru börülce de 70 mikrogram biyotin içerir. Mercimek de son derece muhteşem bir besindir. Çünkü 100 gramında 40 mikrogram biyotin bulunur. Ayrıca baklagiller s indirim için son derece harikadır.

Ay Çekirdeği

Sepette çekirdek ve üstünde sarı çiçek
Ay çekirdeği biyotin açısından zengin olmakla birlikte diğer vitamin ve mineralleri de içerir.

Çoğu insan ay çekirdeğini atıştırmalık olarak tüketir. Bu gıda magnezyum ve antioksidan açısından son derece zengindir. Sadece 100 gramında 55 mikrogram biyotin bulunur.

Muz

Biyotin açısından zengin az sayıdaki meyvelerden biridir. 100 gramlık orta boy bir muz 118 mikrogram biyotin içerir. Ayrıca, lif, magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, A vitamini, C vitamini ve B6 vitamini açısından da zengindir.

Tahıllar

Bal meyve ve tahıllar
Kırmızı böğürtlen ve tahılı sık sık tüketerek biyotin açısından zengin bir beslenme düzenine katkı sağlayabilirsiniz.

Çoğu tahıl oldukça fazla biyotin içerir. Örneğin; 100 gram pirinç kepeği 66 mikrogram biyotin içerir. Aynı miktarda yulafta 24 mikrogram, arpada ise 32 mikrogram biyotin bulunur.

Son olarak, diğer biyotin içeren gıdalar arasında avokado, yeşil lifli sebzeler, kırmızı böğürtlen, domates, mantar, soğan ve havucu sayabiliriz.

Görebileceğiniz üzere, biyotin içeren çok fazla sebze bulunuyor ve güzelliğinize güzellik katacağınız ve formda kalacağınız bir beslenme düzeninizin olmaması için bir bahaneniz yok. Bu vitamini beslenmenize en iyi şekilde nasıl dahil edebileceğinizi öğrenmek için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Vitamin Eksikliğinin Riskleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vitamin Eksikliğinin Riskleri

Sağlıklı bir vücut için, her türlü vitaminden gereği kadar almamız gerekir. Aksi taktirde, farklı farklı hastalıklar ile boğuşmak zorunda kalırız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lazo de la Vega Monroy ML., Larrieta E., Tixi Verdugo W., Ramírez Mondragón R., et al., Effects of dietary biotin supplementatioin on glucagón production, secretion and action. Nutrition, 2017. 43-44: 47-53.
  • Patel DP., Swink SM., Castelo Soccio L., A review of the use of biotin for hair los. Skin Appendage Disord, 2017. 3 (3): 166-169.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.