Kolayca Kırılan Tırnaklar İçin Doğal Çözümler

Kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için birçok farklı seçenek vardır. Bu yazıda, bu sorunu çözmenize yardımcı olabilecek ve muhtemelen evde zaten sahip olduğunuz dört doğal malzeme keşfedeceksiniz. Okumaya devam edin!
Kolayca Kırılan Tırnaklar İçin Doğal Çözümler

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için, onları güçlendirebilecek besleyici ürünlere başvurmanız gerekir. Çünkü tırnakların soyulmasının veya pul pul haline gelmesinin iki nedeni vardır.

Birincisi, çoğu zaman ellerinizi suya sokarak çalışmanızdandır. Bu tırnakları zayıflatır ve sağlıksız bir görünüme sahip olmasına neden olur. İkincisi yetersiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Düşük demir ve kalsiyum seviyeleri tırnakları zayıflatma eğilimindedir ve kırılmalarına neden olur.

Bununla doğal olarak savaşmak ister misiniz? Cevabınız evet ise, okumaya devam edin!

Daha fazla bilgi için okumaya devam edin: Kırılgan Tırnaklar İçin 9 Farklı Çözüm

Kolayca Kırılan Tırnaklar İçin Doğal Çözümler

Demir ve kalsiyum seviyelerinizin iyi olduğunu doğrulamak için doktora gitmeniz gerekse de, bu sadece estetik bir sorunsa kolayca kırılan tırnakları etkili bir şekilde tedavi etmek için bazı malzemelere birlikte bakalım.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı, çok amaçlı bir maddedir. Sadece kolayca kırılan tırnakları tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda kuru ciltlerle de savaşabilir. Sebep, çeşitli çalışmalarda belirtilen özelliklerinde yatmaktadır. Genel olarak:

 • Derinlemesine nemlendirir.
 • Tırnakları güzelleştirir.
 • Tırnakları parlaklaştırır.
 • Kütikülleri besler.
kolayca kırılan tırnaklar için zeytinyağı

Zeytinyağı, kolayca kırılan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olan yağ asitleri ve antioksidanlar içerir.

Zeytinyağını kullanmanın en iyi yolu, doğrudan tırnaklara masaj yaparak uygulamaktır. Bunu gece yapmak ve ellerinizi yıkamadan uyumak daha iyidir, böylece yağ tırnaklarınıza tamamen nüfuz eder.

2. Avokado yağı

Avokado, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu meyve, onu kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için iyi bir seçim yapan sağlıklı yağlar ve diğer özelliklerle doludur. Bu yağ tırnakları derinlemesine nemlendirir, besler ve yeniden yapılandırır.

Avokado yağını satın da alabilirsiniz, evde bir avokado ezmesi de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir avokadoyu soymanız, bir kasede ezmeniz ve ardından tırnaklarınıza uygulamanız yeterlidir.

3. Sarımsak

Belki de kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için bir seçenek olarak sarımsaklı ojeleri duymuşsunuzdur. Ancak, daha doğal bir seçim vardır.

 • Sadece birkaç diş sarımsak kesin, bir kase suya koyun ve bekletin.
 • Bir süre geçtikten sonra tırnaklarınızı yaklaşık 10 dakika suya batırın.
 • Daha sonra, bu bileşenin faydalarını artırmak için tırnaklarınızın açık havada kurumasına izin verebilirsiniz.
tırnaklarına bakım yapan kadın

Zayıf ve kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için en iyi doğal bileşenlerden biri sarımsaktır.

 • Sarımsak, tırnak mantarı nedeniyle kırılan tırnaklarınıza yardımcı olacak antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
  Ayrıca, bu doğal ilacı her gün kullanabilirsiniz.

4. Hint yağı

Bu, yazımızda kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için paylaştığımız son bileşen. Katmanların arasına nüfuz ederek tırnakların nemlenmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu yağ ayrıca “Hint Yağı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey” başlıklı makalede belirtildiği gibi yağ asitlerinden oluşmaktadır.

İlk iki seçenek gibi, bu yağı doğrudan tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bunu bir iyileşme görene kadar her gün yapmalısınız.

Kırılan tırnakları tedavi etmek için son ipuçları

Bu bileşenlerin kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için kullanmasına rağmen, iyileşmelerini hızlandırabilecek ve bu sorunun tekrarlanmasını önleyebilecek bazı ipuçları akılda tutmak da önemlidir.

 • Tırnaklarınızı uzun süre su içinde tutuyorsanız eldiven kullanın. Eldivenler ellerinizi korumaya yardımcı olacak ve bu sorunu önleyecektir.
 • Tırnaklarınız yetersiz beslenme nedeniyle kırılıyorsa, daha sağlıklı beslenmek önemlidir. Bunu yapmak için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.
 • Her iki durumda da veya güzellik rutininizin bir parçası olarak, burada paylaştığımız malzemeleri, sadece yukarıda bahsettiğimiz gibi bir tür sorun ortaya çıktığında değil, tırnaklarınızı nemlendirmek ve her zaman iyi durumda tutmak için kullanabilirsiniz.

Burada paylaştığımız yağlardan herhangi birini veya sarımsağı kolayca kırılan tırnakları tedavi etmek için kullandınız mı? İyi sonuçlar aldınız mı?

İlginizi çekebilir ...
Psöriyatik Tırnaklara Karşı 5 Doğal Yöntem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Psöriyatik Tırnaklara Karşı 5 Doğal Yöntem

Kronik bir durum olan psöriyatik tırnaklarda belirtileri ve rahatsızlığı azaltmak için başvurabileceğiniz bazı doğal yöntemler vardır. • Cardona V, S. M., González C, R., Franco C, A., Cardeño L, F., & Ríos, L. A. (2010). Production of monoglycerides from castor oil using crude and refined glycerin. Study of the main variables of the process. Vitae17(2), 128–134.
 • Carrillo, P. Propiedades del aceite de oliva en el mantenimiento de la integridad cutánea
 • Chalar Vargas, Luis Rodrigo, Moya Mamani, Juan Carlos, Vargas Alvarez, Elmer, Sejas Rebollo, Magaly, & Romero, Betzabe. (2014). Función Antimicrobiana de la Alicina de Ajo en cultivos de Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa y Escherichia coli. Revista Científica Ciencia Médica17(1), 26-28.
 • Guzmán Vera, Carmen Karina, Baldeon Santos, Margaret Karen, Rodrigues Barata, Ana Rita, & Conde-Salazar Gómez, Luis. (2012). Afectación ungueal de origen ocupacional. Medicina y Seguridad del Trabajo58(229), 321-326.
 • Jiménez, Ma. Elena, Aguilar, Ma. del Rosario, Zambrano, Ma. de la Luz, & Kolar, Eva. (2001). Propiedades físicas y químicas del aceite de aguacate obtenido de puré deshidratado por microondas. Revista de la Sociedad Química de México45(2), 89-92.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.