Hint Yağı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Hint yağını harici olarak kullanılmak hem estetik açıdan hem de tıbbi açıdan faydalı olabilir. Bunun nedeni ise bu yağın kas ağrılarını gidermek için ideal olmasıdır.
Hint Yağı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hint yağı, aynı ismi taşıyan bitkiden adını alır.  Bazen bu bitkinin yaprakları da şifalı amaçlarla kullanılmaktadır.

Hint yağı çok miktarda yağ asidi içerir ve bu yağ asitlerinin mükemmel faydaları vardır. Bu bitki toksiktir ve sütleğengiller familyasına aittir.

Hint yağı bitkisi yüzyıllardır yetiştiriliyor ve yaygın olarak kullanılıyor. Günümüzde bu bitkiyi sıcak iklimlerde bulmak mümkündür.

 • Yıl boyunca yetişir ve boyutu bulunduğu iklime göre değişiklik gösterir. Sıcak alanlarda, çimleri süslemek için kullanırlar.
 • Ilıman iklim koşullarında, 2,5- 3 metre fit yüksekliğe ulaşırken tropik iklimlerde, 8-10 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir.
 • Soğuk iklim bu bitki için ölümcül olabilir. Bunun nedeni bitkinin dondurucu soğuklarda hayatta kalamamasıdır.

Hint yağı bitkisinin özellikleri

hint yağı

Hint yağı bitkisinin yapısında her iki cins tek bir bitkide bulunur.

Yapraklar

 • Yaprakları büyüktür. Çapı yaklaşık 12 ila 35 cm arasındadır. Bununla birlikte, gerekli özen gösterildiğinde bu sayı 58 cmye kadar çıkabilir.
 • Bu yaprakların renkleri pembe, kırmızı ve yeşil olabilir.

Çiçekler

Bitkinin çiçekleri kümeler halinde bulunur ve 10 ila 50 cm arasında değişiklik gösterirler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hint bitkisi, geniş yapısında hem maskülen hem de feminen cinsi bir arada bulundurur. Böylece de iki farklı türde çiçekler oluşur.

Şimdi, ikisi cinsin farklarından bahsedeceğiz:

 • Feminen cins: 1 ila 2,5 cm arası bir çapa sahiptir. Çiçeklerin üst kısmında bulunurlar. Polenleri yakalamak için üç yaprak ve dişilik organından oluşan bir yumurtalıkları vardır.
 • Maskülen cins: 25 ila 30cm arası bir çapa sahiptir. Çiçekçiğin alt kısmında bulunurlar. 12 cm’ye kadar çıkabilen çiçekleri ve yaprakları vardır.

Hint yağının vücudunuza faydaları

Artrit ağlarını hafifletir

artrit ağrısı için hint ağrısı

Hint yağının faydaları ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olabilir. Artrit yüzünden meydana gelen ağrılarınızı hafifletmek için yağı biraz ılık olana kadar ısıtın ardından ağrının olduğu bölgeye uygulayın.

Bir pamuk kullanarak, artrit ağrınızın olduğu bölgeye doğrudan uygulayabilirsiniz. Bu tedaviyi gerekliği olduğunu düşündüğünüz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Kas ağrıları

Bu yağ, kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzda ortaya çıkan kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Kötü duruştan kaynaklanan ve tekrarlayan sırt ağrılarını dindirmede özellikle etkilidir.

Nasıl kullanılır?

Bu bitkinin avantajlarından faydalanmak için acı hissettiğiniz bölgeye yumuşak ve dairesel masaj hareketleriyle bu yağı uygulayın.

İsterseniz, bu tedaviyi günde iki kere tekrarlayabilirsiniz.

Gözaltı torbaları

gözaltı torbaları için hint yağı

Bu yağ, gözlerinizin altındaki torbaları azaltarak görüntünüzü güzelleştirir. Bu torbalar yorgunluk ya da genetik sebeplerden dolayı oluşur.

Nasıl kullanılır?

 • Bu yağı günlük olarak kullanmalısınız. Cildi gerginleştirmek için hafif dokunuşlarla yağı uygulayın ve birkaç dakika cildinizde bekletin.
 • Böylece, besleyici maddeler cildinize nüfuz edebilir ve gözaltı torbalarını azaltarak daha güzel bir görünüm sağlar.

Kirpikler

Makyaj yüzünden gözlerinizi ovuşturduğunuzda, genellikle kirpikleriniz dökülür. Bazı insanlar daha zayıf kirpiklere sahiptir ve bu durum can sıkıcı olabilir.

Neyse ki, hint yağı kirpiklerin güçlenmesini ve büyümesini teşvik eder.

Nasıl kullanılır?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Patel VR, Dumancas GG, Kasi Viswanath LC, Maples R, Subong BJ. Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production. Lipid Insights. 2016 Sep 7;9:1-12. doi: 10.4137/LPI.S40233. PMID: 27656091; PMCID: PMC5015816.
 • Alookaran J, Tripp J. Castor Oil. 2021 Mar 22. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–. PMID: 31869090.
 • Muntz A, Sandford E, Claassen M, Curd L, Jackson AK, Watters G, Wang MTM, Craig JP. Randomized trial of topical periocular castor oil treatment for blepharitis. Ocul Surf. 2021 Jan;19:145-150. doi: 10.1016/j.jtos.2020.05.007. Epub 2020 May 15. PMID: 32422285.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.