Yüksek Tansiyon Tedavisinde Pancarın Faydaları

Pancar vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur, kolon ve karaciğer sağlığını desteklerken ağır metallerin atılımını sağlar.
Yüksek Tansiyon Tedavisinde Pancarın Faydaları

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Yemeklere verdiği güzel tat dünyaca bilinse de pancarın faydaları da göz ardı edilmemelidir. Bu kök sebze A ve C vitaminleri, demir, karotenoidler, lifler açısından zengindir. Olağanüstü besleyici öğeleri sayesinde, pancar hayat kalitesini arttırmak ve vücut sağlığını geliştirmek için birebirdir.

Araştırmalar, düzenli pancar tüketen insanların erken yaşlanma yaşamadıklarını, kan dolaşımlarının geliştiğini, kardiyovasküler problemlerden ve hatta bazı kanser türlerinden korunduklarını ortaya koyuor.

Pancar yüksek tansiyona nasıl iyi gelir?

Science Daily dergisinde yayınlanan araştırmaya göre içeriğindeki nitrat sayesinde pancarın faydaları arasında yüksek tansiyona iyi gelmesi de yer alıyor. Nitrik oksit kan damarlarını rahatlatır ve böylece kan dolaşımına iyi gelerek yüksek tansiyonu azaltır.

kan dolaşımı

Günde bir bardak pancar suyu içmek kan basıncını önemli ölçüde azaltır. Ancak uzmanlar pancar suyu içmenin uzun vadede kan dolaşımını nasıl etkilediği üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kan basıncını azaltmak için pancar suyu

Bu tarif kan basıncını azaltmak, kan dolaşımını arttırmak, varisli damarlarla savaşmak ve kalp problemlerinden korunmak için önerilir.

Malzemeler

 • 3 pancar
 • 1 parça zencefil kökü
 • 2 elma
 • 1 diş sarımsak
 • 2 kereviz sapı

Hazırlanışı

Malzemeleri soyun ve iyice yıkayın, küçük küçük dilimleyin. Her şeyi bir miksere koyun ve karıştırmadan önce biraz su ekleyin. Bu karışımı her gün öğünlerden sonra için.

Pancar kanserle nasıl savaşır?

pancarın faydaları

Pancarın faydaları arasında kanseri önlemeye katkıda bulunması da vardır. Pancar içerdiği flavanoidler sayesinde doğal anti-kanser besinlerden kabul edilir. 

Betanin içeren güçlü antioksidanlar insanlarda tümör hücrelerinin gelişimini önler ve azaltır. Araştırmacılar pancarı kanser önleyici diğer gıdalarla beraber tüketmeyi öneriyor (sarımsak, soğan, domates ve dahası).

Antikanser pancar suyu

Bu güçlü içecek vitamin, antioksidan ve lif açısından çok zengindir. Bunların hepsi vücudu kanserden korumaya yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1 orta boy pancar
 • 1 orta boy havuç
 • 1 orta boy elma
 • 4 küp buz

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri soyun ve doğrayın. Miksere ekleyin. İstediğiniz kıvama gelene kadar karıştırın ve süzmeden için.

Pancar karaciğeri temizlemeye nasıl yardımcı olur?

karaciğer temizliği

Pancar karaciğeri temizleyen birçok özellik taşır. Karaciğer zamanla biriken atık maddeler ve toksinlerle dolduğunda pancar muhteşem bir yardımcıdır. Bu sebze öd üretimini azaltır ve karaciğerin performansını arttırır. Pancar vücuttan ağır metallerin atılımına yardımcı olur ve hatta karaciğer kanseri oluşumunu önler.

Karaciğeri temizlemek için pancar suyu

Bu basit pancar suyu karaciğerini temizlemek ve genel işlevini arttırmak isteyen kişiler için önerilir. Bu içecekteki malzemeler vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur ve ayrıca kolon sağlığına iyi gelir.

Malzemeler

 • 1 doğranmış büyük bir pancar
 • 1 büyük limon

Hazırlanışı

Limonun suyunu sıkın ve doğranmış pancar ile mikserden geçirin. Yarım bardak su ekleyin ki daha iyi karışsın. Her şeyi iyice karıştırın, soğutun. Tercihen boş mideye için.

Karaciğer detoksu için pancar

Karaciğer alkol tüketimi, zayıf beslenme, kirlilik, tütün ürünleri kullanımı ve daha birçok nedenden kötü etkilenebilir. Bu içecek pancarın yararlarını marul, lahana ve elma ile birleştirerek detoks gücünü arttırıyor.

Malzemeler

 • 1 doğranmış pancar
 • 1 baş marul
 • 3 kıvırcık lahana yaprağı
 • 1 elma

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri mikserde karıştırın. Kıvama gelince soğuk kalacağı bir yere koyun. 7 gün boyunca için.

İlginizi çekebilir ...
Meyve ve Sebze Yemek Kanseri Önler Mi?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Meyve ve Sebze Yemek Kanseri Önler Mi?

Hepimiz kanser vakalarının daha sık ortaya çıktığını düşünüyoruz. Peki, meyve ve sebze yemek kanseri önleyebilir mi? Bu sorunun cevabı bu makalede!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Clifford, T., Howatson, G., West, D., Stevenson, E., Clifford, T., Howatson, G., … Stevenson, E. J. (2015). The Potential Benefits of Red Beetroot Supplementation in Health and Disease. Nutrients, 7(4), 2801–2822. https://doi.org/10.3390/nu7042801
 • Propiedades de la remolacha. (n.d.). Retrieved October 21, 2018, from https://www.botanical-online.com/remolachas.htm
 • Lidder, S., & Webb, A. J. (2013). Vascular effects of dietary nitrate (as found in green leafy vegetables and beetroot) via the nitrate-nitrite-nitric oxide pathway. British Journal of Clinical Pharmacology, 75(3), 677–696. https://doi.org/10.1111/j.1365-2125.2012.04420.x
 • López de Sá, E., Estévez, Á., Onaindía, J., Rubio, R., & López-Sendón, J. (2006). Papel de los nitratos en el tratamiento de la enfermedad cardiovascular. Revista Española de Cardiologia, 6(Supl.A), 41–50. https://doi.org/10.1157/13087920
 • Coggan, A. R., Broadstreet, S. R., Mahmood, K., Mikhalkova, D., Madigan, M., Bole, I., … Peterson, L. R. (2018). Dietary Nitrate Increases VO 2 peak and Performance but Does Not Alter Ventilation or Efficiency in Patients With Heart Failure With Reduced Ejection Fraction. Journal of Cardiac Failure, 24(2), 65–73. https://doi.org/10.1016/j.cardfail.2017.09.004

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.