Bacaklardaki Zayıf Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

Bu makale, her gün yaşadığımız mücadelede bize eşlik eden sadık ve özverili arkadaşlarımıza, yani bacaklarımıza atfedilmiştir. Çoğu zaman bacaklarımızın varlığının değerini unutarak hak ettikleri önemi ve özeni göstermeyi çok fazla ihmal ediyoruz.

Bir düşünsenize, bacaklarımız olmadan hayat ne kadar zor olurdu. Ya da bacaklarımız sağlıksız olsaydı. O zaman A noktasından B noktasına nasıl giderdik? Bacaklarımıza değer vermeyi ve daha fazla özen göstermeyi öğrenmeliyiz. Günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız sorun, vücudumuzun bu alt kısmındaki zayıf kan dolaşımı sıkıntısıdır. Zayıf kan dolaşımı; kaşıntı ve estetik sorunlar gibi çeşitli rahatsızlıklara ve bundan da kötüsü ağrıya, sakatlığa ve tromboz gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Tromboz; kan damarı içinde, emboliye (kan akımıyla vücutta dolaşan bir kan pıhtısı) dönüşme riski olan bir kan pıhtısı oluşmasına verilen isimdir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve hatta ölümcül olabilir.

Varisli Damar Nedir ve Nasıl Oluşur?

Varisli damarlar, damarlarda biriken kan yüzünden damarların genişlemesi sonucu oluşur ve damar tıkanıklığına yol açar. Genellikle çeşitli genetik ve hormonal faktörler sonucu ortaya çıkar ve en çok kadınlarda görülür. Hastalığın gelişimine katkıda bulunan diğer faktörlerden bazıları; obezite, hamilelik ve bütün sağlıksız alışkanlıklardır. Bu faktörlerin tümü uygun kan dolaşımının gerçekleşmesini engeller ve kan birikimine neden olarak damarların büyümesine yol açar.

Ne Tür Önlemler Alabilirim?

Günde en az 30 dakika yürümek bacak sağlığı için çok yararlıdır.

Günde en az 30 dakika yürümek bacak sağlığı için çok yararlıdır.

Varisli damarların oluşumunu önlemek için, yüzmek ve uzun süre bisiklet kullanmak önerilir. Dinlenirken yapabileceğiniz en iyi şey, kan akışını hızlandırmak ve böylece kan birikimini engellemek için bacaklarınızı yukarı kaldırmaktır.

Bacaklarınızı fazla sıcağa maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Güneşin en yoğun olduğu saatlerde güneşlenmemeye ve çok sıcak suyla banyo yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, kan dolaşımını kısıtlayan dar pantolonlar yerine bol ve rahat kıyafetleri tercih etmek daha iyi olacaktır.

Varis şikayeti olanların, ağda yapması kesinlikle önerilmez. Çok sert ve kaba bir şekilde yapılmaması şartıyla, masaj faydalı olacaktır. Bir uzman tarafından yapılmalıdır, aksi takdirde semptomlar daha da ağırlaşabilir.

Beslenme ve Faydalı İlaçlar

Dolaşım bozukluğuna sahip olanlara E vitamini önerilmektedir. Ayrıca, haricen kırmızıbiber kremi uygulamak, tedavi etmeye yardımcı olabilir. Niyasin (B3 Vitamini) damarları rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır. Enginar özü, atardamar basıncını azaltır ve damar sertleşmesini önler.

Hayattan sevdiklerinizle beraber engelsizce zevk alabilmek için bacak sağlığınıza dikkat edin.

Hayattan sevdiklerinizle beraber engelsizce zevk alabilmek için bacak sağlığınıza dikkat edin.

Tabiat ananın bizlere cömertçe sunduğu, bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için kullanabileceğimiz ilaçlardan bazıları şunlardır:

  • Mabet ağacı (Ginkgo biloba)damarları incelterek kan dolaşımını hızlandırma yeteneğine sahiptir.
  • Sarımsakkan pıhtılarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Kedi pençesi: kanın pıhtılaşma özelliğini azaltır.
  • Atkuyruğuidrar söktürücüdür ve kan dolaşımını hızlandırır. Atkuyruğunun özünü çıkartmak için, 100 gr kurutulmuş atkuyruğunu bir litre suda 30 dakika kaynatın. Günde birkaç bardak için.
  • Cadı fındığı (Güvercin ağacı): Cadı fındığı ile bacaklara masaj yapmak veya ovmak, şişmiş damarlar yüzünden bacakta oluşan ağrı ve şişliklere iyi gelir.
  • Atkestanesi: bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı atkestanesi özü katın. Günde birkaç bardak için.
  • Argan yağı: Argan yağı, çiğ olarak salatalarla tüketilebilir.
  • Söğüt: bir tatlı kaşığı söğüt özünü bir su bardağı suda demleyin. İki günde bir içilmelidir.