Bacaklardaki Zayıf Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

Bacaklardaki Zayıf Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Bu yazıda, gün içinde her an sizinle beraber olan sadık hizmetkarlarınızdan yani bacaklarınızdan bahsedeceğiz. Ancak şu da bir gerçek ki, çoğu zaman bacaklarınızı ihmal ediyorsunuz ve onlara gereken özeni göstermiyorsunuz. Bacaklarınızdaki kan dolaşımı zayıf olabilir; bu da başka önemli sorunlara yol açabilir.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz:

Varisten Kaçınmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye

Bir düşünsenize, bacaklarınız olmadan hayat ne kadar da zor olurdu. Bacaklarınız sağlıklı olmasaydı ne yapardınız? Bir yerden başka bir yere hareket edebilmek sizin için neredeyse imkansız olurdu. Bu yüzden bacaklarınıza değer vermeyi ve özen göstermeyi öğrenmelisiniz.

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi de bacaklardaki zayıf kan dolaşımıdır. Zayıf kan dolaşımı, kaşıntıya, hoş görünmeyen varislere ve hatta daha da kötüsü ağrılara, sakatlığa ve tromboza yol açabilir.

Tromboz, emboliye (kan dolaşımıyla vücutta gezebilen kan pıhtısı) dönüşme riski olan kan pıhtısına verilen isimdir. Bu rahatsızlık ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve hatta ölümcül olabilir.

Varisli damar nedir ve nasıl oluşur?

Varisli damar, damarda biriken kan yüzünden damarın genişlemesi sonucu oluşur ve damarda tıkanıklığına yol açar. Genellikle genetik ve hormonal faktörler sonucu ortaya çıkar ve en sık da kadınlarda görülür.

Obezite ve hamilelik, bu hastalığın gelişmesine katkıda bulunan faktörlerden sayılabilir. Bu faktörler, kan dolaşımının düzgün bir şekilde gerçekleşmesini engeller ve damarlarda kanın birikmesine neden olur. Bu da damarların genişlemesine yol açar.

Zayıf kan dolaşımı için ne tür önlemler alabilirsiniz?

giyilmemiş ayakkabı ve bahçe
Günde en az 30 dakika yürümek bacak sağlığı için çok yararlıdır.

Varisli damarların oluşmasını önlemek için, yüzmek ve uzun süre bisiklet kullanmak tavsiye edilir. Dinlenirken yapabileceğiniz en iyi şey ise, ayaklarınızı yukarı kaldırmak olabilir. Bu şekilde kan akışını hızlandırırsınız ve kanın birikmesini önlemiş olursunuz.

Bacaklarınızı sıcağa maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Güneşin en güçlü olduğu saatlerde güneşlenmemeye ve çok sıcak suyla banyo yapmamaya özen göstermelisiniz. Bunlara ek olarak, kan dolaşımınızı engelleyen dar pantolonlar yerine bol ve rahat kıyafetleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Varisleri olan kişilerin ağda yapması kesinlikle tavsiye edilmez. Çok sert ve kaba bir şekilde yapılmaması şartıyla, masaj seansları varis şikayetleri için faydalı olabilir. Ancak bu işlem mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır, aksi takdirde semptomlar daha da ağırlaşabilir.

Bazı beslenme önerileri

Dolaşım bozukluğu yaşayan kişilerin E vitamini tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca problemli bölgelere haricen kırmızı biber kremi uygulamak varisleri tedavi etmeye yardımcı olabilir. Niyasin (B3 Vitamini) damarları rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır. Enginar özü ise atardamardaki basıncı azaltır, böylelikle damar sertleşmesini önler.

zayıf kan dolaşımı olan bacak
Hayattan sevdiklerinizle beraber engelsizce zevk alabilmek için bacak sağlığınıza dikkat edin.

Kan dolaşımını hızlandırmak için kullanabileceğiniz birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu doğal tedavilerden bazıları ise şunlardır:

  • Mabet ağacı (Ginkgo biloba)damarları incelterek kan dolaşımını hızlandırır.
  • Sarımsakkan pıhtılarının oluşmasını önler.
  • Kedi pençesi: kanın pıhtılaşmasını engeller.
  • Atkuyruğuidrar söktürücü özelliğe sahiptir ve kan dolaşımını hızlandırır. Atkuyruğunun özünü çıkartmak için, 100 gr kurutulmuş atkuyruğunu bir litre suyun içinde 30 dakika boyunca kaynatın. Elde ettiğiniz karışımdan günde birkaç bardak için.
  • Cadı fındığı (Güvercin ağacı): Cadı fındığı ile bacaklarınıza masaj yapmanız, genişlemiş damarlar yüzünden oluşan ağrılara ve şişliklere iyi gelir.
  • At kestanesi: bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı at kestanesi esansı/özü katın. Günde birkaç bardak bu karışımdan için.
  • Argan yağı: bu yağı çiğ olarak salatalarla birlikte tüketebilirsiniz.
  • Söğüt: bir tatlı kaşığı söğüt özünü bir bardak sıcak suyun içinde demleyin. İki günde bir bu karışımdan için.
İlginizi çekebilir ...
20 Günde Bacaklardaki Kan Dolaşımını Arttırmak için Öneriler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
20 Günde Bacaklardaki Kan Dolaşımını Arttırmak için Öneriler

Bacaklarda kan dolaşımı kötü olması demek, günlük alışkanlıklardan ya da hareketsizlikten kaynaklanabilir. Bunu 20 günde çözmek için önerilerimize ...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.