Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

12 Mart, 2019
Yapay tatlandırıcılarla zayıflayacağınızı düşünebilirsiniz. Ama aslında bunlar sadece iştahınızı açar ve problemi büyütür.

Vücudunuza iyi bakmak ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız, en iyi yol besleyici ve iyi düşünülmüş bir beslenme düzenidir. Vücudunuza aldığınız her şey önemlidir. Bazı yiyecekler kaslarınızın ve organlarınızın doğru işlemesini sağlar. Ancak yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler de vardır.

“Ne yerseniz osunuz.” Bu sadece eski bir atasözü değildir. Tükettiğiniz her şey tüm sağlığınız ve gündelik yaşamınız üzerinde büyük etkiye sahiptir. Besleyici ve dengeli olan yeme düzeniniz sizi cezbeden bütün toksik maddelerden uzak olmalıdır. Bu makalede yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Hayatınızdan yıllar alan yiyecekler

Hepimiz arada küçük atıştırmalıklar tüketiriz ama bunlar bize zararlıdır ve hayatımızdan yıllar alır. Şimdi çatal kaşıkları bırakın ve yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler ile vücudun normal fonksiyonlarını yavaşlatan sağlıksız yiyecekler hakkında okumaya devam edin.

Karışık etler

Salam, sosis ve benzeri karışımlarla üretilen etler içlerinde aşırı oranda yağ bulundurur, özellikle de doymuş yağlar. İçinde 1,5 gramdan fazla doymuş yağ içeren 100 gram et oldukça büyük bir zarar riski taşır. Bu riskler arasında kalp hastalıkları, obezite, aşırı kilo ve inme bulunur.

Bilmediğiniz ise bu yiyeceklerin düzenli olarak tüketildiğinde kansere yol açabilecek yüksek oranda nitrat içerdiğidir. Unutmayın yüksek sodyum oranı kalp problemlerine sebep olur ve kan basıncını yükseltir.

Tatlandırılmış içecekler

kola

İçeriğinde yüksek oranda şeker bulunan içecekler aşırı kiloya ve diyabete sebep olur. Şeker vücudun işlemesi için gerekli olsa da bu tatlandırılmış içeceklerin içinde bulunan aşırı şekerin sağlığa olumsuz etkisi vardır ve organlarla önemli vücut sistemlerinin performansını etkiler.

Patates kızartması

Aşırı oranda doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içeren patates kızartması çok lezzetlidir ama sağlıklı bir yaşam için çok kötü bir seçimdir. Her 100 gramda 500 kalori bulunur. Bu da her kızartma yediğinizde iştahınızı arttıracağına ve birkaç tane tüketmenin sizi obezite ve aşırı kiloya sürükleyebileceğine işarettir.

Pizza ve hamburger

hamburger

Bir cuma gecesi birkaç dilim pizza veya haftasonu hamburger yemenin ne kadar zararı olabilir ki? Peki içlerindeki doymuş yağlar, sodyum ve şekere ne demeli? Pizza ve hamburgerler besleyici öğeler taşımadıkları için düzenli tüketildiğinde çok zararlıdır ve sağlık risklerini arttırır.

İlginizi çekebilir: Yiyebileceğiniz En Zararlı Gıdalar

Dondurma

Lezzetli ve tazeleyici olsa da dondurma doymuş yağ, trans yağ, şeker ve kolestrol içerir. Dondurmanın içindeki kolesterol oranından bahsetmemize gerek yok. Dondurma çok lezzetli olabilir ama çok sağlıksız bir seçimdir.

Şekerleme

şeker ve jelibon

Şekerin getirdiği harika tatmin duygusu çok uzun süreli etkiler taşır. Yüksek oranda şeker, diyabet ile obeziteye yol açarken vücudun insülin direncini de arttırır.

Tuz

Vücudunuz düzenli tuza ihtiyaç duyar ama yemeklerdeki tuz bu ihtiyacı karşılamaz. Ticari olarak satılan tuz içeriğinde toksik olabilecek kimyasallar içerir. Fazla tuz tüketmek, vücutta su ve sıvı tutulumuna sebep olur ve sağlıksız kas depozitlerini arttırır. Günde önerilen tuz alımı 6 gramdır.

Yapay tatlandırıcılar

yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler

Yapay tatlandırıcılar iştahı arttırır. Böylece akıllıca bir diyet yapmaya çalışırken aslında daha fazla yersiniz. Aşırı şeker ve yağ gibi sağlıksız yiyecekler yiyerek sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Kırmızı et

Her akşam yemeğinde biftek yememelisiniz. Dengeli beslenme için kırmızı et tüketmelisiniz ama sınırlı oranda almalısınız. Kırmızı et, kalbiniz için kötü olan doymuş yağlar içerir. Vücudunuz bunları çok yavaş sindirir, dolayısıyla vücut bunları yakmak için ihtiyacı olan asıl enerjiyi harcar. Bu da kilo vermeniz önünde engeldir.

Rafine karbonhidrat

İşlenmiş yiyecekler genelde tüm besleyici özelliklerini yitirmiş olurlar ve yendikleri zaman çok sağlıksız etkileri olur. Mısır gevreği, organik veya genetiği oynanmamış şekilde tüketildiğinde sağlıklı bir katkı olabilir.

Ancak işlenmiş mısır gevreği paketlenmeye kadar geçen sürede neredeyse tüm besleyici ögelerini kaybeder. Rafine karbonhidratlar yüksek şeker oranına ve vücutta yağ tutulumuna sebep olur.

Unutmamanız gereken noktalar

Uzun süren sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme anahtardır, aynı zamanda vücudun en temel ve önemli işlevlerini destekler. Doğru beslenmenin uzun süren etkilerini görmek ve yaşlanmayı hızlandıran yiyeceklerden uzak durmak sizin yararınıza olacaktır.

  • Cross, A. J., Ferrucci, L. M., Risch, A., Graubard, B. I., Ward, M. H., Park, Y., … Sinha, R. (2010). A large prospective study of meat consumption and colorectal cancer risk: An investigation of potential mechanisms underlying this association. Cancer Research. https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-09-3929
  • Drewnowski, A., & Rehm, C. D. (2013). Sodium intakes of US children and adults from foods and beverages by location of origin and by specific food source. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu5061840
  • Ritchie, L. D., Spector, P., Stevens, M. J., Schmidt, M. M., Schreiber, G. B., Striegel-Moore, R. H., … Crawford, P. B. (2007). Dietary Patterns in Adolescence Are Related to Adiposity in Young Adulthood in Black and White Females. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/137.2.399
  • Qi, Q., Chu, A. Y., Kang, J. H., Jensen, M. K., Curhan, G. C., Pasquale, L. R., … Qi, L. (2013). Sugar-sweetened beverages and genetic risk of obesity. Obstetrical and Gynecological Survey. https://doi.org/10.1097/01.ogx.0000428186.98260.df