Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

Yapay tatlandırıcılarla zayıflayacağınızı düşünebilirsiniz. Ama aslında bunlar sadece iştahınızı açar ve problemi büyütür.
Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Vücudunuza iyi bakmak ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız, en iyi yol besleyici ve iyi düşünülmüş bir beslenme düzenidir. Vücudunuza aldığınız her şey önemlidir. Bazı yiyecekler kaslarınızın ve organlarınızın doğru işlemesini sağlar. Ancak yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler de vardır.

“Ne yerseniz osunuz.” Bu sadece eski bir atasözü değildir. Tükettiğiniz her şey tüm sağlığınız ve gündelik yaşamınız üzerinde büyük etkiye sahiptir. Besleyici ve dengeli olan yeme düzeniniz sizi cezbeden bütün toksik maddelerden uzak olmalıdır. Bu makalede yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Hayatınızdan yıllar alan yiyecekler

Hepimiz arada küçük atıştırmalıklar tüketiriz ama bunlar bize zararlıdır ve hayatımızdan yıllar alır. Şimdi çatal kaşıkları bırakın ve yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler ile vücudun normal fonksiyonlarını yavaşlatan sağlıksız yiyecekler hakkında okumaya devam edin.

Karışık etler

Salam, sosis ve benzeri karışımlarla üretilen etler içlerinde aşırı oranda yağ bulundurur, özellikle de doymuş yağlar. İçinde 1,5 gramdan fazla doymuş yağ içeren 100 gram et oldukça büyük bir zarar riski taşır. Bu riskler arasında kalp hastalıkları, obezite, aşırı kilo ve inme bulunur.

Bilmediğiniz ise bu yiyeceklerin düzenli olarak tüketildiğinde kansere yol açabilecek yüksek oranda nitrat içerdiğidir. Unutmayın yüksek sodyum oranı kalp problemlerine sebep olur ve kan basıncını yükseltir.

Tatlandırılmış içecekler

kola

İçeriğinde yüksek oranda şeker bulunan içecekler aşırı kiloya ve diyabete sebep olur. Şeker vücudun işlemesi için gerekli olsa da bu tatlandırılmış içeceklerin içinde bulunan aşırı şekerin sağlığa olumsuz etkisi vardır ve organlarla önemli vücut sistemlerinin performansını etkiler.

Patates kızartması

Aşırı oranda doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içeren patates kızartması çok lezzetlidir ama sağlıklı bir yaşam için çok kötü bir seçimdir. Her 100 gramda 500 kalori bulunur. Bu da her kızartma yediğinizde iştahınızı arttıracağına ve birkaç tane tüketmenin sizi obezite ve aşırı kiloya sürükleyebileceğine işarettir.

Pizza ve hamburger

hamburger

Bir cuma gecesi birkaç dilim pizza veya haftasonu hamburger yemenin ne kadar zararı olabilir ki? Peki içlerindeki doymuş yağlar, sodyum ve şekere ne demeli? Pizza ve hamburgerler besleyici öğeler taşımadıkları için düzenli tüketildiğinde çok zararlıdır ve sağlık risklerini arttırır.

Dondurma

Lezzetli ve tazeleyici olsa da dondurma doymuş yağ, trans yağ, şeker ve kolestrol içerir. Dondurmanın içindeki kolesterol oranından bahsetmemize gerek yok. Dondurma çok lezzetli olabilir ama çok sağlıksız bir seçimdir.

Şekerleme

şeker ve jelibon

Şekerin getirdiği harika tatmin duygusu çok uzun süreli etkiler taşır. Yüksek oranda şeker, diyabet ile obeziteye yol açarken vücudun insülin direncini de arttırır.

Tuz

Vücudunuz düzenli tuza ihtiyaç duyar ama yemeklerdeki tuz bu ihtiyacı karşılamaz. Ticari olarak satılan tuz içeriğinde toksik olabilecek kimyasallar içerir. Fazla tuz tüketmek, vücutta su ve sıvı tutulumuna sebep olur ve sağlıksız kas depozitlerini arttırır. Günde önerilen tuz alımı 6 gramdır.

Yapay tatlandırıcılar

yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler

Yapay tatlandırıcılar iştahı arttırır. Böylece akıllıca bir diyet yapmaya çalışırken aslında daha fazla yersiniz. Aşırı şeker ve yağ gibi sağlıksız yiyecekler yiyerek sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Kırmızı et

Her akşam yemeğinde biftek yememelisiniz. Dengeli beslenme için kırmızı et tüketmelisiniz ama sınırlı oranda almalısınız. Kırmızı et, kalbiniz için kötü olan doymuş yağlar içerir. Vücudunuz bunları çok yavaş sindirir, dolayısıyla vücut bunları yakmak için ihtiyacı olan asıl enerjiyi harcar. Bu da kilo vermeniz önünde engeldir.

Rafine karbonhidrat

İşlenmiş yiyecekler genelde tüm besleyici özelliklerini yitirmiş olurlar ve yendikleri zaman çok sağlıksız etkileri olur. Mısır gevreği, organik veya genetiği oynanmamış şekilde tüketildiğinde sağlıklı bir katkı olabilir.

Ancak işlenmiş mısır gevreği paketlenmeye kadar geçen sürede neredeyse tüm besleyici ögelerini kaybeder. Rafine karbonhidratlar yüksek şeker oranına ve vücutta yağ tutulumuna sebep olur.

Unutmamanız gereken noktalar

Uzun süren sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme anahtardır, aynı zamanda vücudun en temel ve önemli işlevlerini destekler. Doğru beslenmenin uzun süren etkilerini görmek ve yaşlanmayı hızlandıran yiyeceklerden uzak durmak sizin yararınıza olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.
  • Zubeldia Lauzurica L., Fayos JG., Acrylamide in potato crisps and snack foods produced in the autonomous community of valencia. Gaceta Sanitaria, 2007.
  • Srour B, Fezeu LK, Kesse-Guyot E, Allès B, Méjean C, Andrianasolo RM, Chazelas E, Deschasaux M, Hercberg S, Galan P, Monteiro CA, Julia C, Touvier M. Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ. 2019 May 29;365:l1451. doi: 10.1136/bmj.l1451. PMID: 31142457; PMCID: PMC6538975.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.