Kansere Sebep Olabilecek Yedi Yiyecek

Beslenme alışkanlıkları, tümörlerin oluşumundaki sebeplerden %35'ini kapsar. İşlenmiş unlar, ilerleyen göğüs kanseri riskinizi %220 oranında arttırabilir.

Hangi yiyeceklerin kanser oluşumu ve ilerlemesi konusuyla bağlantılı olduğu henüz çok net olmasa da, araştırmalar gösteriyor ki bazı yiyecekler, bu hastalığa doğrudan sebep olabilirler. Her insanın vücut yapısı farklı olsa da, araştırmacılar bazı yiyeceklerin tüketiminin kanser riskini arttırdığı konusunda hemfikirler. Takip eden makalede, kanser riskini tetikleyici yedi yiyecekten bahsedeceğiz.

Tümör oluşumunun %35 sebebini beslenme alışkanlıklarının oluşturduğu bilinmekte. Araştırmaların işaret ettiği yedi yiyeceğe birlikte göz atalım.

İşlenmiş Etler

kolon

Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler, içeriklerinde kimyasal koruyucular, suni boyalar, yüksek oranlarda yağ ve tuz barındırdıklarından, taze ve lezzetli görünürler. Bu tarz yiyeceklerde bulunan sodyum nitrat, sodyum nitrit gibi kimyasallar, kolon kanseri riskini büyük oranda arttırmaktadırlar.

İşlenmiş Beyaz Un

Cancer Epidemiology tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre (Mile Markers and Prevention); işlenmiş karbonhidratların sıklıkla tüketilmesi, kanser oluşum riskinizi %220 oranında arttırmaktadır. Sebebi ise, glisemik değeri yüksek besinlerin, kan şeker seviyesini hızlıca arttırarak vücudunuzda bulunan kanser hücrelerinin doğrudan büyüme ve yayılmalarına olanak sağlamasıdır.

İşlenmiş Şekerler

islenmis seker

İşlenmiş un gibi işlenmiş şekerler de vücudumuzdaki kanser riskinin oluşmasi ve yayılmasına sebep olurlar. Tatlandırıcılar ise; kanser hücrelerinin kolaylıkla ve hızlıca metabolize edebildikleri fruktozu yüksek oranlarda barındırmaları sebebiyle, kansere en büyük davetiyeyi çıkarırlar.

Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar

GDO’lu yani genetiği değiştirilmiş gıdaları tüketmek, çeşitli kanser türlerinin oluşumu açısından, yüksek oranda risk teşkil eder, ancak bu görüş henüz tam anlamıyla değerlendirilmemiştir. Alışveriş sepetinizde bu ürünlerden birçoğunu; mısır ve mısır ürünleri, domates, fasulye, ve kanola gibi; bulacaksınız.

Kızartılmış Gıdalar ve Abur Cuburlar

abur cubur

Kızartılmış gıdalar ve abur cuburlar, hiçbir diyet için tavsiye edilmezler. Bu tür gıdaların, kanserle bağlantılı olmalarının yanısıra, kalp rahatsızlıkları ve obezite gibi daha birçok sağlık problemine de  yol açtığı bilinmektedir. Yüz yirmi santigrat derece üzerinde pişirilmiş tüm gıdalarda bulunan yüksek oranda akrilamid ve kanserojen maddeler, hemen hemen tüm restoran ve süpermarketlerde bulabileceğiniz, patates kızartması, patates cipsleri ve atıştırmalıklar gibi besinlerde de bulunurlar. Ancak patates kızartması ve diğer abur cuburlar, bu zararlı içerikleri daha yüksek oranlarda barındırırlar.

Ayrıca bu tarz gıdalar kanserin ilerlemesine yol açtığı bilinen trans yağlar, sodyum ve şekeri de aşırı miktarlarda barındırırlar.

Diyet Yiyecek ve İçecekler

Diyet yiyecek ve içecekler, kilo kontrolünüzü sağlamak ve diyetinize uygun beslenmek için her ne kadar kulağa doğru bir seçenek gibi gelse de, bu bilgi tamamiyle doğru değildir. Bu besinlerin yağ, şeker, kalori, karbonhidrat ve kilo alımına sebebiyet veren diğer içerenleri daha düşük oranlarda barındırdıkları doğrudur, ancak etiketlerindeki yanıltıcı durum şudur: bu besinler, kilo almamak için tüketilebilecek en sağlıklı besinler değildir. Bu da tüketenler açısından kafa karışıklığına yol açan bir durumdur. Tüketicileri yanıltmalarının yanısıra, bu sözde sağlıklı besinler; doğum hasarlarından kansere, birçok hastalığa sebebiyet verebileceği açıklanmış olan ve yapay tatlandırıcıların büyük çoğunluğunda kullanılan aspartam isimli maddeyi de içermektedirler.

Konserve Domatesler

Konserve yiyeceklerin büyük kısmında bulunan BPA, vücuda alınmasıyla östrojen gibi davranarak normal hormonal aktiviteleri bozar. Araştırmalar gösteriyor ki BPA, kalp hastalıkları, bağırsak rahatsızlıkları, kısırlık ve özellikle üreme sistemi rahatsızlıkları gibi daha birçok rahatsızlıkla doğrudan bağlantılıdır. Yine araştırmalar gösteriyor ki; sık sık konserve gıda tüketmek, kanser riskinizi arttırır. Bu bağlamda, domates konserveleri daha büyük tehlike arz ederler, çünkü içerdikleri fazla asit, BPA’ nın daha yüksek miktarda salınmasına yol açar.