Yiyebileceğiniz En Kötü Gıdalar

· 22 Temmuz, 2015

Hepimiz, dengeli beslenmenin sağlığımız üzerinde büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bazı gıdalar bize kendimizi iyi hissettirirken, bazıları da tam tersi bir etkiye neden olur. Bazı yiyecekler ise sağlığımız için ciddi sorunlara yol açabilir, özellikle de aşırı miktarda tüketildiklerinde. Bu nedenle, bu yazımızda size yiyebileceğiniz en kötü gıdaların neler olduğunu göstereceğiz.

Sosis

Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler içerdikleri doymuş yağlar nedeniyle sağlığımız için çok zararlı olabilir. Doymuş yağlar, ortalama olarak bir sosisin %10’unu oluştururlar. 100 gr sosis tükettiğimizde günlük önerilen doymuş yağ miktarının çok üzerine çıkmış oluruz.

Düzenli olarak sosis tüketmek aşırı şişmanlığa, yüksek tansiyona ve kalp damar hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle, bu tür gıdalar ara sıra ve az miktarda tüketilmelidir.

Patates Kızartması

Patates kızartması en sağlıksız yiyeceklerden birisidir. Çok lezzetli olmasına rağmen patates kızartması yemek ciddi rahatsızlıklara yol açabilir çünkü yüksek miktarda doymuş yağlar, trans yağ ve kolesterol içerir. Hesapladığınızda, patates kızartmasının 100 gramlık bir porsiyonu 36 gram yağ ve 500 kaloriye sahiptir. Bu yetmezmiş gibi, içerdiği yüksek miktardaki sodyum ödeme ve diğer sorunlara neden olabilir.2-patates-kizartmasi

Dondurma

Lezzetli ve ferahlatıcı olmasına rağmen dondurma da aşırı miktarda tüketmenizi önermeyeceğimizi gıdalar arasında yer almaktadır. Dondurma, yüksek miktarda yağ (hem doymuş hem de trans yağlar), kolesterol ve şeker içerir. Bu nedenle dondurma yemek, aşırı şişmanlık ve şeker hastalığı gibi sorunları arttırabilir. Piyasada bulunan düşük yağ ve şeker oranına sahip dondurmalar daha sağlıklı bir seçenek oluşturacaktır.

Meyve Suları, Gazlı İçecekler ve Diğer Şekerli İçecekler

Şekerli içecekler, sağlığımıza çok zararlıdır, özellikle de çocukların sağlığına. Bu içecekler, genellikle çok yüksek oranda şeker içerirler ve şekerin vücudumuz üzerinde ciddi zararları vardır. En büyük risk, aşırı şeker tüketiminin çok fazla kilo almaya ve aşırı şişmanlığa yol açmasıdır. Bu, bazı durumlarda şeker hastalığına yol açabilir.3-kola

Hamburger

Hamburger, özellikle de meşhur zincir restoranlarında satılanlar, sağlığımız için en kötü gıdalardan birisidir. Bunun nedeni içerdiği yüksek miktarda yağ ve sodyumdur. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu iki etken kalp ve damarlarımızda hasara, kilo almaya ve aşırı şişmanlığa yol açabilir. Bunu önlemek için en iyi yol evde yağ oranı düşük hamburgerler hazırlamaktır.

Pizza

Hamburger gibi pizza da genellikle doymuş ve trans yağlar, sodyum ve hatta şeker bakımından zengindir. Bu özellikle fazla miktarda peynir ve sosis içeren pizzalar için geçerlidir. Ayrıca, pizza yapmakta kullanılan un da yağ ve diğer zararlı malzemeleri içerebilir.