Moleküler Gastronomi Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Moleküler gastronomiyi duydunuz mu? Bu yazıda size bu yenilikçi tekniğin ne hakkında olduğunu anlatacağız.
Moleküler Gastronomi Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Moleküler gastronomi, rengiyle, bilimiyle, dumanıyla ve sanatıyla kalıcı olmak için burada! Dünyanın en iyi şeflerini mükemmel yüzeylere sahip yüksek kaliteli ürünler sunma arayışlarında fetheden bir tarz. Kökeni mutfak sanatı ve bilimin buluşmasındadır.

Gıdanın organoleptik özelliklerini geliştirmek için kimyasal ve fiziksel düzeyde geçirdiği dönüşümlerin araştırılmasına dayanır. Bu tarz, teknolojik yenilikleri yiyeceklere uygulamak ve daha yüksek düzeyde detaylandırmaya sahip yemekler elde etmek için kullanılır.

Moleküler gastronomi tarihi

Moleküler gastronominin ilk adımları 1969 yılında atıldı. Araştırmacı ve fizikçi Nicholas Kurti , Mutfaktaki Fizikçi adlı bir konferans vererek derin bir üzüntü duyduğunu ifade etti, çünkü Venüs’ün atmosferindeki sıcaklığı ölçerken, suflelerin içindeki sıcaklığı görmezden geliyoruz.

Moleküler gastronomi, 1988 yılında Nicholas Kurti ve Hervé This’in çalışmaları sayesinde bilimsel bir disiplin olarak ortaya çıktı. Mariana Koppman’ın Mariana Koppman ‘ın Moleküler Gastronomi  el kitabında bu şekilde ifade edilmiştir.

Bu anlamda birçok mutfak olgusunun nedenini anlamaya ve gıdaların özelliklerini korumaya yönelik teknikleri geliştirmeye hizmet etmiştir. Aslında, kimya, fizik, antropoloji ve biyoloji gibi çeşitli alanlardan gelen bilgileri bütünleştirir.

Bu yemek pişirme türü Fransa’da özellikle 1990’dan beri popüler olmuştur. O zamandan beri dünya mutfaklarına entegre edilmiştir. Kulağa tuhaf ve özel bir tür gibi gelse de, vakumlu paketleme ve Thermomix makinesinin kullanımı zaten moleküler mutfağın bir parçası.

Moleküler gastronomi kullanan bir şef.
Profesyonel gastronomi gelişiyor ve dönüşümün bir kısmı moleküler mutfağa ve onun getirdiği bilgilere atfediliyor.

Moleküler mutfağın özellikleri ve teknikleri

Moleküler mutfak, mutfağın bir laboratuvar parçası haline getirilmesine dayanır. Ana özelliklerinden biri, gıda dokularını keşfetmek için çeşitli teknikleri geri almayı, yeniden oluşturmayı ve uygulamayı amaçladığı için yapısökümdür.

Ayrıca, yemek yiyenlere sadece lezzetlerin dışında bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Bu nedenle sunum ile yenilik yapmaktadır. Aynı şekilde, genellikle imza mutfağıdır, ancak evde de uygulamak mümkündür.

Azot ile aşırı dondurma

Son yıllarda sıvı azotlu dondurma popüler hale geldi. Soğuk yemekler, özellikle jöleler, dondurmalar ve tatlılar hazırlamak için -19 santigrat derecede (-2,2 Fahrenheit) tutulan bu gazı sıvı halde kullanan bir tekniktir. Bununla birlikte, sert bir kaplama ile kremsi dokular elde etmeye de yardımcı olur.

Temel olarak, yiyecek bir tür dondurucu kazana daldırılır. Bununla birlikte, nitrojen işlenmesi zor bir gazdır ve doğru şekilde kullanılmazsa tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle sadece uzmanlar ve profesyoneller tarafından kullanılması gereken bir tekniktir.

Küreselleşme

Bu, yüksek mutfak restoranlarında çok popüler hale gelen başka bir tekniktir. Sıvı gıdaların küçük jel kürelere dönüştürülmesini içerir.

Sodyum aljinat ve kalsiyum klorür kullanılarak elde edilirler. Bu teknik, yiyecekleri ağızda lezzet patlaması yaratacak şekilde muhafaza etmenin yanı sıra kokteyllerde de kullanılmıştır.

Dondurarak kurutma

Bu, gıdaları vakumda ve düşük sıcaklıklarda kurutarak içindeki suyu ortadan kaldıran bir işlemdir. Önce dondurma işlemi yapılır ve sonra su süblimleştirilir, çünkü bir vakum odasına verilir.

En iyi yanı, gıdanın özelliklerinin %98’ini muhafaza etmesidir. Genellikle tahıllar ve meyvelerle birlikte kullanılır.

3 boyutlu yazıcı

Bu, moleküler mutfaktaki en modern tekniklerden biridir. Yiyecekleri farklı şekillerde “yazdırmanıza” olanak tanır.

Hammadde genellikle çikolata veya makarnadır. Bu, şekerleme dünyasını başka bir düzeye taşıyan bir buluş. Aynı şekilde, yenilebilir kağıt da yazdırılabilir.

Vakumlu pişirme

Bu tip moleküler pişirme tekniği, et ve sebzeleri pişirmek için kullanılır. Bunu sağlamak için yiyecekler vakumlu bir torbaya konur ve bu pakette sabit sıcaklıkta pişirilir. Bu nedenle et sularının korunmasını sağlar ve yumuşak dokusunu korur.

Köpüklerin oluşturulması

Bu teknik nispeten kolaydır. Bu nedenle birçok restoranda sıklıkla kullanılmaktadır.

Gıda stabilizatörleri ve nişastaları birleştiren özel makineler kullanılarak farklı gıdalardan köpük oluşturulmasından oluşur. Çoğu durumda, lesitin adı verilen bir soya fasulyesi türevi kullanılır.

bir tezgahta duran soya ve soya sütü
Soya lesitini, tabakların sunumunu süsleyen ve tamamlayan köpükler üretmek için seçilir.

Moleküler mutfağın avantajları

Moleküler gastronominin büyük faydaları olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Her şeyden önce, gıdanın lezzetini artırmanıza ve tekniğe bağlı olarak besinlerin özelliklerini korumanıza olanak tanır.

Yiyecekler kızartılmaz ve genellikle un kullanılmaz, bu nedenle çölyaklara uygun bir mutfak türüdür.

Öte yandan, çok sanatsal ve geleneksel olmayan bir estetikle yenilikçi tarifler oluşturmanıza olanak tanır. Daha önce de belirttiğimiz gibi çarpıcı dokular elde etmek için idealdir. Bu nedenle basit bir yemeğin ötesinde lezzet deneyimleri yarattığı söylenir.

Son olarak, teknikleri gıdaların raf ömrünü uzatabilir. Vakum paketleme, kurutma ve dondurarak kurutma ile gıdalar besinlerini kaybetmeden daha uzun süre saklanabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.