Buharda Pişirme Yönteminin Faydaları

28 Ocak, 2021
Buharda pişirme yöntemi bin yılık bir sanattır. Sağlıklı ve seçkin aile yemekleri pişirmek isteyenler nedeniyle popüler hale gelmiştir. 

Buharda pişirme denince akla hemen sağlıklı yiyecekler gelir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız bu yöntem sizin için harika bir başlangıç olabilir. Buharda pişirme yöntemi sayesinde vücudunuz anında daha iyi hissetmeye başlayacak.

Buharda pişirme yöntemini güzel sunumuyla birlikte bir kez denedikten sonra ona bayılacağınız kesin. Anahtar nokta evde yemek pişirme yeteneğinizi modernleştirmektir.

Buharda Pişirme Yönteminin Faydaları

1. Düşük maliyetlidir

buharda pişirme brokoli

Ailenin giderlerini düşürmek pek çok evde amaçlanan bir şeydir. Buharda pişirme yöntemi diğerlerine göre gerçekten ucuzdur.

İhtiyacınız olan şeyler pişireceğiniz yiyecek, su ve tuzdan ibarettir. Çok hızlı pişirdiği için aynı zamanda gazdan ve enerjiden de tasarruf yapmış olursunuz. Bir yandan evde en iyi yiyecekleri pişirirken bir yandan da para biriktirmek mümkündür.

2. Hızlıdır

Çalışmak, çocuklara bakmak ve ev işini yapmak gibi pek çok sorumluluğumuz vardır ve bu nedenle zamanımız kısıtlıdır.

Zamanı en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız buharda pişirme yöntemi harika bir çözümdür: Pişirirken yiyeceğinizi kontrol etmeniz gerekmez çünkü pişmesi yalnızca birkaç dakika sürer.

Biraz boş zamanınız kalması harika olacak!

3. Kalorisi düşüktür

brokoli havuç karnabahar

Sebzeleri buharda pişirirken içlerine yağ ve yağlı ürünler eklemeniz gerekmez. Ayrıca bu yöntemle pişirdiğiniz yiyeceklerle daha az kalori alırsınız.

Bu yöntem, birkaç kilo fazlası olanlar için harika bir seçenektir. Tüm beslenme uzmanları hastalarına tavsiye ederler.

4. Metabolizmanızı hızlandırır

Buharda pişirme süreci sayesinde, buharda pişen yiyeceklerin sindirimi kolay ve hızlıdır.

  • Karaciğeriniz ve sindirim sisteminiz buharda pişen yiyecekleri sever.
  • Enflamasyonu azaltır ve ağır bir yemek yedikten sonra hissedilen ağırlık hissi yaşanmaz.

Yatma saati geldiğinde uyku ilacına ihtiyaç duymadan uyumanız kolaylaşacaktır.

5. Yiyeceklerin içindeki besinleri ve vitaminleri korur

brokoli mısır havuç

Yiyecekler suyla temas etmedikleri için malzemeler, içerdikleri doğal özellikleri korurlar.

Böylece ihtiyacınız olan besinleri ve vitaminleri almış olursunuz ve bağışıklık sisteminiz önemli ölçüde güçlenir.

6. Tabaklar daha çekici görünür

Buharda pişmiş yiyecekler çok güzel görünürler. Renkli ve aroma dolu tabaklar yiyen kişinin ilgisini çekecektir. Buharda pişirme yöntemiyle yiyecekler pişmeden önceki görünümlerini korurlar.

Aynı tarif farklı pişirme yöntemi kullanılarak hazırlandığında oluşan estetik farkı görmek inanılmazdır. Ayrıca görsel açıdan çekici olan bir tabağın iştahı açtığı kanıtlanmıştır.

Bunu da okuyun: Eti Suyu İçinde Kalacak Şekilde Pişirme Yolları

7. Vücudu toksinlerden arındırır

brokoli balık

Bu yöntem sayesinde daha fazla lif yemiş olursunuz. Vücudunuzu toksinlerden uzak tutmak istiyorsanız buharda pişirme yöntemi en iyi seçenektir.

Toksinleri yok eder ve kanı arındırır. Böylece gün boyunca daha canlı ve daha enerjik hissedersiniz.

8. Ailenin tümü için idealdir

Buharda pişirilmiş yiyecekler herkes için tavsiye edilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler bu yöntemle pişen yiyecekleri sevecekler.

Son olarak bu yöntemi kullanarak tüm ailenin damak zevkine göre farklı tatlardan oluşan bir öğün hazırlayabilirsiniz: Sebzeler, etler, balık ve makarna…

Buharda pişirme yöntemi yalnız sebzeler için değildir. Antik çağlardan bugüne gelen bu tekniği kullanarak pek çok farklı tarifi hazırlayabilirsiniz.

Önemli olan buharda yemek pişirmenin sadece hasta insanlar için uygun olduğu fikrini değiştirmektir. Tüm samimiyetimizle söylüyoruz ki tam aksidir. Bu yöntemi kullananlar daha sağlıklı bir yaşam sürerler.