Buharda Pişirme Yönteminin Faydaları

Buharda pişirme yöntemi bin yılık bir sanattır. Sağlıklı ve seçkin aile yemekleri pişirmek isteyenler nedeniyle popüler hale gelmiştir. 
Buharda Pişirme Yönteminin Faydaları
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Buharda pişirme denince akla hemen sağlıklı yiyecekler gelir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız bu yöntem sizin için harika bir başlangıç olabilir. Buharda pişirme yöntemi sayesinde vücudunuz anında daha iyi hissetmeye başlayacak.

Buharda pişirme yöntemini güzel sunumuyla birlikte bir kez denedikten sonra ona bayılacağınız kesin. Anahtar nokta evde yemek pişirme yeteneğinizi modernleştirmektir.

Buharda Pişirme Yönteminin Faydaları

1. Düşük maliyetlidir

buharda pişirme brokoli

Ailenin giderlerini düşürmek pek çok evde amaçlanan bir şeydir. Buharda pişirme yöntemi diğerlerine göre gerçekten ucuzdur.

İhtiyacınız olan şeyler pişireceğiniz yiyecek, su ve tuzdan ibarettir. Çok hızlı pişirdiği için aynı zamanda gazdan ve enerjiden de tasarruf yapmış olursunuz. Bir yandan evde en iyi yiyecekleri pişirirken bir yandan da para biriktirmek mümkündür.

2. Hızlıdır

Çalışmak, çocuklara bakmak ve ev işini yapmak gibi pek çok sorumluluğumuz vardır ve bu nedenle zamanımız kısıtlıdır.

Zamanı en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız buharda pişirme yöntemi harika bir çözümdür: Pişirirken yiyeceğinizi kontrol etmeniz gerekmez çünkü pişmesi yalnızca birkaç dakika sürer.

Biraz boş zamanınız kalması harika olacak!

3. Kalorisi düşüktür

brokoli havuç karnabahar

Sebzeleri buharda pişirirken içlerine yağ ve yağlı ürünler eklemeniz gerekmez. Ayrıca bu yöntemle pişirdiğiniz yiyeceklerle daha az kalori alırsınız.

Bu yöntem, birkaç kilo fazlası olanlar için harika bir seçenektir. Tüm beslenme uzmanları hastalarına tavsiye ederler.

4. Metabolizmanızı hızlandırır

Buharda pişirme süreci sayesinde, buharda pişen yiyeceklerin sindirimi kolay ve hızlıdır.

  • Karaciğeriniz ve sindirim sisteminiz buharda pişen yiyecekleri sever.
  • Enflamasyonu azaltır ve ağır bir yemek yedikten sonra hissedilen ağırlık hissi yaşanmaz.

Yatma saati geldiğinde uyku ilacına ihtiyaç duymadan uyumanız kolaylaşacaktır.

5. Yiyeceklerin içindeki besinleri ve vitaminleri korur

brokoli mısır havuç

Yiyecekler suyla temas etmedikleri için malzemeler, içerdikleri doğal özellikleri korurlar.

Böylece ihtiyacınız olan besinleri ve vitaminleri almış olursunuz ve bağışıklık sisteminiz önemli ölçüde güçlenir.

6. Tabaklar daha çekici görünür

Buharda pişmiş yiyecekler çok güzel görünürler. Renkli ve aroma dolu tabaklar yiyen kişinin ilgisini çekecektir. Buharda pişirme yöntemiyle yiyecekler pişmeden önceki görünümlerini korurlar.

Aynı tarif farklı pişirme yöntemi kullanılarak hazırlandığında oluşan estetik farkı görmek inanılmazdır. Ayrıca görsel açıdan çekici olan bir tabağın iştahı açtığı kanıtlanmıştır.

7. Vücudu toksinlerden arındırır

brokoli balık

Bu yöntem sayesinde daha fazla lif yemiş olursunuz. Vücudunuzu toksinlerden uzak tutmak istiyorsanız buharda pişirme yöntemi en iyi seçenektir.

Toksinleri yok eder ve kanı arındırır. Böylece gün boyunca daha canlı ve daha enerjik hissedersiniz.

8. Ailenin tümü için idealdir

Buharda pişirilmiş yiyecekler herkes için tavsiye edilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler bu yöntemle pişen yiyecekleri sevecekler.

Son olarak bu yöntemi kullanarak tüm ailenin damak zevkine göre farklı tatlardan oluşan bir öğün hazırlayabilirsiniz: Sebzeler, etler, balık ve makarna…

Buharda pişirme yöntemi yalnız sebzeler için değildir. Antik çağlardan bugüne gelen bu tekniği kullanarak pek çok farklı tarifi hazırlayabilirsiniz.

Önemli olan buharda yemek pişirmenin sadece hasta insanlar için uygun olduğu fikrini değiştirmektir. Tüm samimiyetimizle söylüyoruz ki tam aksidir. Bu yöntemi kullananlar daha sağlıklı bir yaşam sürerler.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Ve Az Yağlı Yemek Pişirmek İçin 6 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Ve Az Yağlı Yemek Pişirmek İçin 6 İpucu

Diyetinizden yağı tamamen çıkarmak önerilmese de ne kadar yağ yiyeceğimiz ve en önemlisi de hangisini yemeyi seçeceğimiz çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Becerril AV. Decoración y exposición de platos: Presentación para todo tipo de elaboraciones culinarias. Vigo: Ideaspropias Editorial SL; 2014. Available at: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=4OLvCAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA9&dq=apetito+platos+atractivos&ots=Kv8_wjEMHH&sig=aS15Q4GCNgGE9p95fDfLLidoBFE#v=onepage&q=apetito%20platos%20atractivos&f=false. Accessed 01/14, 2019.
  • Estrada EAC, García CAT, Morga JA. CO141. Análisis de los nutrimentos de la trucha arcoiris después de su cocción al vapor y sus beneficios para la salud. Archivos Latinoamericanos de Nutrición 2015; 65 (Suplemento 2). Available at: https://www.alanrevista.org/ediciones/2015/suplemento-2/art-119/. Accessed 01/14, 2019.
  • Herrera González A, Nasiff Hadad A, Arus Soler E, Cand Huerta C, León N. Hígado graso: Enfoque diagnóstico y terapéutico. Rev Cubana Med 2007; 46 (1). Available at: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75232007000100009. Accessed 01/14, 2019.
  • Zamora JD. Antioxidantes: micronutrientes en lucha por la salud. Revista chilena de nutrición 2007; 34 (1): 17-26. Available at: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-75182007000100002&script=sci_arttext&tlng=en. Accessed 01/14, 2019.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.