Çocukların Çikolata Yemesi Güvenli mi?

Tüm ticari çikolataların aynı olmadığını biliyor muydunuz? Bu yazıda size hangi türlerin çocuklar için güvenli olduğunu ve sağlıklarına zarar vermemek için hangilerinden kaçınmanız gerektiğini anlatacağız.
Çocukların Çikolata Yemesi Güvenli mi?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çoğu çocuk çikolatayı sever. Bununla birlikte, birçok beslenme uzmanı, piyasadaki tüm türlerin sağlıkları için iyi olmadığı konusunda uyarıyor. Bazıları çok miktarda ilave şeker içerir. Burada size çocukların çikolata yemesinin gerçekten güvenli olup olmadığını söyleyeceğiz.

Başlamadan önce, çocukların çeşitli ve dengeli beslenmeye ihtiyaçları olduğunu vurgulamak önemlidir. Besin eksikliği riskini azaltmak için çok çeşitli yiyecekleri tüketmelerini sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle, birçok gıdanın sağlıklı bir beslenme düzeni bağlamında yeri vardır, ancak hepsi aynı miktarda değildir.

Çikolatada yaygın olarak kullanılan maddeler

Çocukların çikolata yemesinin güvenli olup olmadığını analiz etmek için, bu ürünü oluşturan ana bileşenlere bir göz atarak başlayalım.

Kakao

Kakao, antioksidan özellikleri olan, yüksek konsantrasyonda bitkisel besin içeren, acı bir tada sahip bitkisel kökenli bir besindir. The Cochrane Database of Systematic Reviews’da yayınlanan bir araştırmaya göre içerdiği flavonoidler kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı oluyor.

Bu nedenle kakao, sağlığımız için iyi olan yüksek kaliteli bir besindir. Yani çikolatadaki kakao pozitiftir.

İşlenmiş kakaolu kakao çekirdekleri.
Kakao, sağlığımız için faydalı olan flavonoidler içerir. Birçok çalışma kan basıncı üzerindeki etkilerini doğrulamıştır.

Tam yağlı süt

Süt, ister sıvı ister toz olsun, kalsiyum gibi kaliteli mikro besinler sağlar. Bu mineral kemik sağlığını iyileştirir, orta vadede kırık riskini azaltır. Bu, Nutrients dergisinde yayınlanan araştırmada görülebilir.

Bununla birlikte, mineralin optimal emilimi için vücudun yeterli D vitamini seviyesine sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Aksi takdirde, kalsiyum eksikliği olasılığı vardır.

Süt aynı zamanda kaliteli protein ve yağ kaynağıdır. Bu nedenlerden dolayı sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir.

Şeker

Çikolatanın temel sorunu şeker içeriğidir. Ticari ürünler genellikle bu bileşeni büyük miktarlarda içerir ve bu da kalitelerini düşürür.

Aslında, Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, çocuklar tarafından düzenli olarak ilave şeker tüketimi, obezite ve diyabet gibi durumların gelişme riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Çikolatanın çocuklar için sağlığa faydaları

Kaliteli bir ürün olduğu sürece çocukların çikolata yemesi güvenli ve faydalıdır. Bu, en az %75 kakao içermesi gerektiği anlamına gelir, bu da daha düşük oranda ilave şeker anlamına gelir.

Çikolata yemenin faydalarından bazıları şunlardır:

Kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur

Daha önce de belirtildiği gibi, kakao flavonoidleri, daha iyi işleyen bir kardiyovasküler sistemi destekleyecek şekilde kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Uzun vadede bu, karmaşık hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olması anlamına gelir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Çalışmalar, erken yaşlanmanın başlamasını geciktirmenin anahtarlarından birinin diyetinizdeki antioksidan miktarını artırmak olduğunu bulmuştur. Yüksek oranda kakao içeren çikolata, bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmak için ideal bir besindir.

Enerji sağlar

Çikolatanın çok fazla enerji sağladığını unutmayalım. Bu, genellikle fiziksel olarak çok aktif olduklarından dolayı çocuklar için iyidir. Ancak, hareketsiz insanlar onu ılımlı bir şekilde tüketmelidir.

Çocuklar için çikolatanın ana riskleri

Çocuklarda çikolata tüketiminin riskleri ürünün kalitesine bağlıdır. Düşük oranda kakao ve çok miktarda şeker içeren ticari çikolatalar aşağıdaki olumsuz etkilere sahip olabilir:

  • Artan obezite riski: Düzenli fruktoz ve glikoz tüketimi, daha yüksek çocukluk obezitesi insidansı ile ilişkilidir. Bu, yan etkiler bırakan ve başka hastalıkların gelişmesine yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur.
  • Daha yüksek diyabet insidansı: Bu durum obezite ile yakından bağlantılıdır. Ana risk faktörü, yerleşik bir yaşam tarzı ile birlikte çok sayıda basit şeker tüketmektir.
Çocuklar çikolata yemeli mi? Bir anne, çocuğunun insülin seviyelerini kontrol etmesine yardımcı olur.
Çocukların aşırı şeker tüketimi daha sonra diyabet riskini artırır.

Hangi tür çikolata en iyisidir?

Sağlıklı bir diyet söz konusu olduğunda doğru çikolata türünü seçmek çok önemlidir. Genel bir kural olarak, süt içerip içermediğine bakılmaksızın, %75’ten fazla kakao içeren çikolatayı tercih etmek daha iyidir.

Yapay tatlandırıcılar içeren ürünlerden kaçınmak da iyi bir fikirdir. Bu katkı maddeleri bağırsak mikrobiyotasını olumsuz etkiler. Çocuklar söz konusu olduğunda, bağırsaktaki bakteri çeşitliliği önemlidir.

Çocukların çikolata yemesi güvenlidir

Gördüğünüz gibi, kaliteli olduğu sürece çocukların çikolata yemesi güvenlidir. Bu, dikkate almanız gereken temel faktördür. Yüksek oranda şeker içeren ticari ürünlerin olumsuz etkileri vardır.

Son olarak, yaşamın ilk evrelerinde beslenme konusunda iyi bir eğitime duyulan ihtiyacı vurgulamak önemlidir. Bu süre zarfında öğrenilen dersler gelecekte alışkanlıklara dönüşür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ried K, Fakler P, Stocks NP. Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Apr 25;4(4):CD008893. doi: 10.1002/14651858.CD008893.pub3. PMID: 28439881; PMCID: PMC6478304.
  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1930. doi: 10.3390/nu10121930. PMID: 30563174; PMCID: PMC6316542.
  • Fidler Mis N, Braegger C, Bronsky J, Campoy C, Domellöf M, Embleton ND, Hojsak I, Hulst J, Indrio F, Lapillonne A, Mihatsch W, Molgaard C, Vora R, Fewtrell M; ESPGHAN Committee on Nutrition:. Sugar in Infants, Children and Adolescents: A Position Paper of the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2017 Dec;65(6):681-696. doi: 10.1097/MPG.0000000000001733. PMID: 28922262.
  • Galvan YP, Alperovich I, Zolotukhin P, Prazdnova E, Mazanko M, Belanova A, Chistyakov V. Fullerenes as Anti-Aging Antioxidants. Curr Aging Sci. 2017;10(1):56-67. doi: 10.2174/1874609809666160921120008. PMID: 27659261.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.