Bebek Mamaları Çok Fazla Şeker İçeriyor

Bebek mamaları genellikle yüksek miktarda şeker içerir. Bu, bizi orta ve uzun vadede ikincil etkilere karşı uyaran bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Bebek Mamaları Çok Fazla Şeker İçeriyor
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Birçok kişi, küçüklerinin diyetlerini tamamlamak veya anne sütünün yerine koymak için bebek mamaları kullanır. Bununla birlikte, son araştırmalar, içerdikleri şeker miktarının aşırı yüksek olduğunu göstermektedir.

Bu, bebeğin gelişimi için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunlardan biri, bu çalışmanın araştırdığı gibi, yaşamın ilk aşamalarında diyete çok duyarlı olan mikrofloradaki bir değişiklik olabilir. Aşırı şeker seviyesi bebeği diyabet, obezite veya diğer karmaşık hastalıklara yatkın hale getirebilir.

Bebek mamaları ve anne sütü

İdeal olarak, bebek mamalarını besin değeri açısından anne sütüne mümkün olduğunca benzer olacak şekilde hazırlamalısınız. Bunu yaparak bebeğinizin düzgün gelişmesini ve vücudunun düzgün çalışmasını sağlarsınız.

Bununla birlikte, omega 3 gibi belirli besin maddelerini biraz daha yüksek seviyelerde eklemek iyi bir fikir olabilir. Bazı araştırmalara göre bu yağ asitleri beyin gelişimi için faydalıdır. Ve çok yararlı anti-inflamatuar kapasiteye sahiptirler.

Bebek mamalarındaki şeker miktarı

Anne sütü, vücudumuzun yaşamın ilk evrelerinde sindiremediği bir şeker olan laktoz içermesine rağmen, bebek mamaları aşırı miktarda basit şeker içerir. Aslında, bebekler için üretilen çok sayıda hazır içecek ve mama markası, 100 ml ürün başına 7.5 gramdan fazla şeker içerir. Bu şeker konsantrasyonu spor içecekleri ile karşılaştırılabilir.

Şekerin organoleptik özellikler sağlamanın yanı sıra bazı araştırmalarda vurgulandığı gibi belirli bir bağımlılık etkisine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, bebekleri aşırı miktarda bu besine maruz bırakmak iyi bir fikir değildir. Bunu yaptığınızda uzun vadede çocuğun damak tadı şekere alışabilir ve bu da çocuğun aşırı tüketmesine neden olabilir.

kameraya bakan bebeği tutan anne

Şeker ve karmaşık hastalıklar

Gittikçe daha fazla çalışma, atletik olmayan kişilerde şeker tüketimi ile zaman içinde karmaşık hastalıklara yakalanma riski arasında bir ilişki buluyor. Basit şekerler tüketmek ile diyabet veya obezite arasındaki ilişki oldukça açıktır. Ayrıca, uzmanlar bu besinin tüketimini bazı kanser türlerine yakalanma riskindeki artışa bağladılar.

Vebu da yetmezmiş gibi, şeker tüketimini çocuklarda kardiyovasküler hastalık riskine de bağlarlar. Circulation dergisindeki bir makale bu iddiayı desteklemektedir. Ancak, ürünlere şeker yerine yapay tatlandırıcılar eklemek, bu tür hastalık riskleriyle mücadele konusunda özellikle etkili bir çözüm gibi görünmüyor.

Bebek mamalarının üzerindeki etiketi okumanın önemi

Tüm bu sebeplerden dolayı, herhangi bir ürünü satın almadan önce üzerindeki etiketleri okumanız önemlidir. Özellikle çocuklar için yapılmış yiyecekler alıyorsanız. Sürekli olarak kötü içerikler seçmek, gelecekteki sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Şeker oranı düşük, protein ve omega 3 gibi yağ asitleri açısından zengin bebek mamaları seçmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, bu ürünleri biraz probiyotiklerle takviye etmeye değer olabilir.

Bu, bebeğin yaşamının ilk aşamalarında sahip olduğu mikrofloranın bileşimini iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu, orta ve uzun vadede sağlıkları için olumlu sonuçlara yol açacaktır.

bir kaşık toz bebek maması

Unutmayın!

Bebek mamaları bazen önerilenden daha fazla şeker içerir. Aslında, bu besinin konsantrasyonu genellikle spor içeceklerinde bulunanlara benzer.

Bu besin, düzenli olarak ve yüksek konsantrasyonlarda tüketildiğinde oldukça tehlikelidir. Özellikle de, yaşamın ilk birkaç aşamasında tüketildiğinde ileride sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle satın alacağınız ürünlerin etiketlerine özellikle dikkat etmeniz ve daha az şeker içerenleri tercih etmeniz çok önemlidir. Anne sütünün laktoz içerdiğini unutmamalıyız. Bu nedenle, onu da içeren bebek mamalarını seçmek iyi bir fikir olabilir. Laktozu bırakmak, kısa ve orta vadede intoleranslara neden olabilir ve bu iyi değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Milani C., Duranti S., Bottacini F., Casey E., Turroni F., Mahony J., et al., The first microbial colonizers of the human gut: composition, activities and health implications of the infant gut microbiota. Microbiol Mol Biol Rev, 2017.
  • Innis SM., Dietary omega 3 fatty acids and the developing brain. Brain Res, 2008. 1237: 35-43.
  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? A narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Makarem N., Bandera EV., Nicholson JM., Parekh N., Consumption of sugars, sugary foods and sugary beverages in realtion to cáncer risk: a systematic review of longitudinal studies. Annu Rev Nutr, 2018. 38: 17-39.
  • Vos MB., Kaar JL., Weish Ja., Van Horn LV., et al., Added sugars and cardiovascular disease risk in children: a scientific statement from the american heart association. Circulation, 2017. 135: 1017-1034.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.