Şeker Alımınızı Sınırlandırmak İçin 6 Doğal Tatlandırıcı

Bu oldukça ilginç yazımızda şeker alımınızı sınırlandırmak için kullanabileceğiniz altı doğal tatlandırıcıyı keşfedebilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Şeker Alımınızı Sınırlandırmak İçin 6 Doğal Tatlandırıcı

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2021

Şeker ve sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan çok sayıda çalışma, beyaz şekere başvurmadan yiyecekleri tatlandırmanın yeni yollarının araştırılmasına yol açmıştır. Aşağıda, şeker alımınızı sınırlandırmak için altı doğal tatlandırıcı ile ilgili konuşacağız.

Şeker tüketiminizi azaltmak için, piyasada bulabileceğiniz tatlı alternatiflerden bazılarına yönelmek iyi bir fikir olabilir. Baldan steviaya kadar sayısız şeker alternatifi seçeneği vardır!

İnsanlar Tatlı Şeyleri Neden Bu Kadar Çok Seviyor?

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlere ve çocuklara günlük serbest şeker alımlarını toplam enerji alımlarının %10’undan daha azına düşürmelerini önermektedir çünkü şeker tüketiminin suistimali sağlığa zararlı olabilir. Ayrıca şeker vücuda boş kaloriler sokar ve bu da kilo alımını ve vücut yağlanmasını destekler ve diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırır.

Ama en başından, neden bu kadar çok şeker yeriz?

Şekerin tatlı tadını seviyoruz çünkü bize keyif veriyor. Tüketimi, dopamin üretimini uyarıyor, dopamin ise bizi iyi hissettiren bir madde. Bu zevk, daha fazla yememize neden oluyor, çünkü beynimiz bu hormona daha az duyarlı hale geliyor.

Bu nedenle şeker bağımlılık yapan bir maddedir. Ayrıca şeker, beynin ödül merkezini harekete geçirir, bu yüzden son derece bağımlılık yapıcıdır.

Toz şeker ve birkaç tane küp şeker.
Şeker, vücudun ödül sistemi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, zevk verir ve suistimal amaçlı tüketimini teşvik eder.

Yukarıdakilerin hepsini göz önünde bulundurarak, yapmanız gereken ilk şey damak tadınızı doğada bulunan tatlı tatlara tepki vermesi için yeniden eğitmektir. Bir kişinin bunu yapmak için çayını, yoğurdunu ya da tatlılarını tatlandırmak için ihtiyaç duyduğu şeker miktarını azaltması en iyisidir.

Bu hedefe ulaşmak için, aşağıda açıkladığımız daha doğal çözümleri tercih edebilirsiniz.

Şeker Alımınızı Sınırlandırmak İçin Doğal Tatlandırıcı Seçenekleri

1. Stevia

Japonya’da oldukça meşhur olan bu tatlı Güney Amerika bitkisi, en güçlü doğal tatlandırıcılardan bir tanesidir. Beyaz şekerden farklı olarak, stevia kalori içermez. Bazı çalışmaların gösterdiği gibi, yüksek kan şekeri pikleri oluşturmadığı için şeker hastaları için uygundur.

Stevia’yı seçmek söz konusu olduğunda, süpermarketlerde bulabileceğiniz bazıları saf stevia özü ile yapay tatlandırıcıların bir karışımı olduğu için stevia bazlı tatlandırıcılar değil, saf stevia seçmenizi öneririz.

2. Şeker Alımınızı Bal İle Sınırlandırın

Bir kavanoz bal.
Bal, bir tatlandırıcı olmasına ek olarak, arı sütü de içerir, ki bu da bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan bir maddedir.

Şeker konusunda sizi endişelendiren kilo aldırması değil de boş kaloriden başka bir şey vermemesi ise bal sizin için en iyi doğal tatlandırıcı olacaktır.

Balearic Islands Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmada gösterildiği üzere, bal; tatlandırmaya ek olarak vitaminler, mineraller ve amino asitlerin yanı sıra antibiyotik ve bakterisit özellikler de içerdiğinden dolayı fonksiyonel bir gıda olarak kabul edilir.

Bundan dolayı, bal tüketirseniz, beslenmenize temel besinleri daha az kalori ile ekleyebilirsiniz. Tabii ki, özelliklerini korunmuş olduğundan emin olmak için rafine edilmemiş organik bal tercih edin.

3. Şeker Alımınızı Sınırlandırmak İçin Ksilitol

Ksilitolün özelliği, insülin artışlarına neden olmaması, dolayısıyla şeker seviyenizi sabit tutmasıdır. Bu onu şeker hastaları için ve kilonuzu kontrol etmek için ideal tatlandırıcı haline getirir, çünkü insülin değiştiğinde ortaya çıkan açlık hissini önler.

Ayrıca, genellikle diş çürümesinden muzdarip oluyorsanız, bu tür bir şekeri tercih etmeniz şiddetle tavsiye edilir, çünkü bakterileri uzak tutmaya yardımcı olur, böylece dişlerinizi yemezler.

4. Agave Şurubu

Agave şurubu.
Bu doğal tatlandırıcı, balınkine benzer bir kıvam ve tada sahiptir.

Bu, bir Meksika bitkisinin özsuyundan gelir. Bu tatlandırıcının tadı bal gibidir, ancak daha hafif bir kıvama sahiptir. Normal şekerin aksine agave şurubu, vitaminler ve mineraller gibi temel besinleri içerir.

Bu şeker alternatifi baldan daha akışkandır. Bundan dolayı yiyecek ve içeceklerde daha iyi çözünür.

Bu yazımızı da okumalısınız: Ev Yapımı Şekersiz Reçel Tarifleri

5. Şeker Alımınızı Sınırlandırmak İçin Ham Şeker Kamışı

Bu ürün şeker kamışı şurubundan hazırlanmıştır. Islatılır, kaynatılır, kalıplanır ve kurutulur. Sonra arındırılır ve esmer şeker gibi olur. Ayrıca herhangi bir kimyasal arıtma işlemine tabi tutulmaz.

FASTA Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmanın gösterdiği gibi, şekerin (çoğunlukla sükroz olan) aksine; glikoz, fruktoz, proteinler, mineraller (kalsiyum, demir ve fosfor) ve vitaminler (A, C, D, E ve B vitaminleri) içerir. Bu nedenle uzmanlar bunu rafine şekerden daha iyi bir seçenek olarak değerlendirmektedir, çünkü rafine şekerden daha az kalori içerir.

Faydaları arasında, bağışıklık sistemini ve iskelet sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilmesi ve kalp atış hızını ve sinir ve kas uyarılarının iletimini düzenlemeye yardımcı olabilmesi bulunmaktadır.

6. Hindistan Cevizi Şekeri

Adına rağmen, bu şeker meyveden değil, tüm su buharlaşana kadar ısıtılan çiçeğinin özsuyundan çıkarılır. Bu özenli süreç sayesinde, bazı özelliklerini korumak mümkündür.

Bu nedenle, bu konuda bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, uzmanlar Hindistan cevizi şekerinin bize demir, potasyum ve çinko gibi mineraller, polifenoller, antioksidanlar ve az miktarda amino asit gibi maddeler sağladığına inanmaktadırlar. Ayrıca, tatlandırıcı  seçenekleri söz konusu olduğunda nispeten düşük bir glisemik indekse sahip olduğu için, ani kan şekeri artışları da oluşturmaz.

Kısacası bu tatlandırıcılar şekerden daha sağlıklı ve daha doğal olabilir. Ancak, bu alternatifleri yine de tedbirli bir şekilde kullanmanızı öneririz.

İlginizi çekebilir ...
Obeziteyle Savaş: Yapay Tatlandırıcılar İşe Yarar Mı?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Obeziteyle Savaş: Yapay Tatlandırıcılar İşe Yarar Mı?

Bu yazıda kalorisiz yapay tatlandırıcılar obeziteyle savaş için destekleyici özellik taşır mı sorusunun cevabını vereceğiz. • Nicole M. Avena, Pedro Rada, Bartley G. Hoebel. Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2007.04.019.
 • Bray GA, Nielsen SJ, Popkin BM. Consumption of high-fructose corn syrup in beverages may play a role in the epidemic of obesity. Am J Clin Nutr. 2004 Apr;79(4):537-43. Review. Erratum in: Am J Clin Nutr. 2004 Oct;80(4):1090. PubMed PMID: 15051594.
 • Salvador-Reyes, Rebeca, Sotelo-Herrera, Medali, & Paucar-Menacho, Luz. (2014). Estudio de la Stevia (Stevia rebaudiana Bertoni) como edulcorante natural y su uso en beneficio de la salud. Scientia Agropecuaria, 5(3), 157-163.
 • Organización Mundial de la Salud. 1Nota informativa sobre la ingesta de azúcares recomendada en la directriz de la OMS para adultos y niños. https://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/sugar_intake_information_note_es.pdf?ua=1
 • Neurosci Biobehav Rev. 2008; 32(1): 20–39. Published online 2007 May 18. Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. doi: 10.1016/j.neubiorev.2007.04.019
 • Neuroscience & Biobehavioral Reviews. Volume 32, Issue 1, 2008, Pages 20-39. Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763407000589
 • Scientia Agropecuaria vol.5 no.3 Trujillo 2014. Estudio de la Stevia (Stevia rebaudiana Bertoni) como edulcorante natural y su uso en beneficio de la salud. http://www.scielo.org.pe/scielo.php?pid=S2077-99172014000300006&script=sci_arttext&tlng=en
 • Universitat de les Illes Balears. La miel: Beneficios nutricionales y efectos terapéuticos en pacientes con heridas crónicas. https://dspace.uib.es/xmlui/bitstream/handle/11201/146070/tfm_2015-16_MNAH_ijg524_58.pdf?sequence=1&isAllowed=y
 • Revista Brasileira de Ciências FarmacêuticasBrazilian Journal of Pharmaceutical Sciencesvol. 38, n. 4, out./dez., 2002. https://www.scielo.br/pdf/rbcf/v38n4/v38n4a03
 • Clin Cosmet Investig Dent. 2014; 6: 89–94. Published online 2014 Nov 10.
  The effect of xylitol on dental caries and oral flora. doi: 10.2147/CCIDE.S55761
 • Med Food. 2014 Sep;17(9):1017-21. Effects of agave nectar versus sucrose on weight gain, adiposity, blood glucose, insulin, and lipid responses in mice. doi: 10.1089/jmf.2013.0162. Epub 2014 Jul 10.
 • Universidad Fasta. PANELA: Propiedades, información y aceptación. http://redi.ufasta.edu.ar:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/771/2014_N_020.pdf?sequence=1
 • Jaffé, Walter. (2012). Health Effects of Non-Centrifugal Sugar (NCS): A Review. Sugar Tech. 14. 10.1007/s12355-012-0145-1.