Çocukluk Çağı Obezitesi ile Mücadelede Eğlenceli Egzersizler

Çocukların küçük yaşlarındaki obezite ve fiziksel hareketsizlikle mücadele, yetişkinliklerinde çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olma risklerini azaltmak için çok önemlidir. Ayrıca, fiziksel aktivite özgüvenlerini de arttırır.
Çocukluk Çağı Obezitesi ile Mücadelede Eğlenceli Egzersizler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Çocukluk çağı obezitesi en ciddi sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Obezite kaynaklı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmak için konunun ciddiyetinin farkında olmak gerekir.

Bu yazıda, çocukluk çağı obezitesi ile mücadele için bazı eğlenceli egzersizler paylaşacağız.

Çocukluk Çağı Obezitesi ile Mücadelede Eğlenceli Egzersizler

Sağlıklı bir yaşam tarzının temelleri beslenme ve egzersizdir. Bu nedenle, iyi bilgilenmelisiniz ve çocuğunuzun hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmediğinden emin olmalısınız. Bu şekilde çocuğunuz daha entelektüel ve fiziksel uyaranlarla büyüyecek ve vücuda iyi bakmanın önemini anlayacaktır.

Bununla birlikte, çocukların formda kalmasına yardımcı olacak en iyi ve en eğlenceli egzersizlerden bazılarına göz atalım.

1. Dövüş sanatları

Çok farklı dövüş sanatları vardır. Çocuğun yaşına ve başarmayı düşündüğünüz hedefe göre bir dövüş sanatı seçebilirsiniz. Bu egzersiz türü, disiplin, saygı, sebat, beden kontrolü ve aynı zamanda kendini savunmayı öğrenirken çocukların eğlenmesini ve kilo vermesini sağlar.

Ne olursa olsun, herhangi bir fiziksel aktiviteye (bu durumda onlar için seçtiğiniz dövüş sanatı) başlamadan önce onlara esnemenin ve ısınmanın önemini aşılamalısınız. Bu şekilde sakatlanma riskini azaltır ve çabalarını ve sonuçlarını en üst düzeye çıkarırlar.

Dövüş sanatları, çocukların birkaç ay içinde kalori yakmalarına ve doğal olarak kilo vermelerine yardımcı olan yüksek performanslı sporlardır.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Evde Kendi Spor Salonunuzu Nasıl Oluşturursunuz?

2. Futbol

Futbol, çocuklar için mükemmel bir spordur çünkü ondan gerçekten zevk alırlar. Diğer iyi alternatifler olsa da, futbol çocukluk çağı obezitesi ile mücadelede çok etkili bir spordur. Buna ek olarak, futbol takım çalışması, hız, beceri, çaba, strateji ve zekayı teşvik eder.

babasıyla futbol oynayan çocuk

Bu sporun bir diğer avantajı, genellikle açık havalarda yapılıyor olmasıdır. Futbol oynamak, çocukların fiziksel hareketsizlikten kaçınmasını sağlar. Bir futbol topu, her çocuk için harika bir hediyedir!

3. Yüzme

Yüzme her yaş için ideal bir spordur, ancak özellikle çocuklar için önerilir. Fiziksel aktivitenin bir oyuna dönüştürülmesi, çocukların spor yapmayı bir zorunluluk olarak görmemesini sağlar ve bu nedenle onu yapmak için daha fazla motive olurlar.

Nitelikli bir yetişkinin su aktivitesi yapan bir çocuğu, özellikle de cankurtaranların olmadığı özel bir havuzdaysa sürekli izlemesi şarttır.

Yüzme en eksiksiz sporlardan biridir ve tüm vücudu çalıştırır. Kilo kaybına yardımcı olmasının yanı sıra, diğer çocukların önünde bir mayo giymeleri gerektiğinden, çocukların özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olur.

4. İp Atlama

çocukluk çağı obezitesiyle mücadelede ip atlama

Oldukça fazla kalori yakan geleneksel oyunlardan biri de ip atlamaktır. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanından boksörlerin antrenmanlarının bir parçası olarak ip atlamaları şaşırtıcı değildir. İp atlama karın ve bacak kaslarını çalıştırır, dayanıklılığı arttırır ve kalp fonksiyonlarını iyileştirir.

Bu nedenle bu oyun son yıllarda çok fazla gelişmiştir. Etkinliğe eşlik etmesi için müzik kullanmak, onu daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olur ve çocuğu müzikle birlikte şarkı söylemek adına motive eder. İp atlama ayrıca ritm hissini, koordinasyonu, dayanıklılığı ve motor becerileri de geliştirir.

5. Hulahup

Bu, dünya çapında en popüler oyunlardan biridir. Belin etrafında plastik bir çemberin düşmesine izin vermeden döndürülmesinden ibarettir. Bunu yapmak için, sadece kalçalarınızı hareket ettirebilirsiniz. Bu hareket, çocukluk çağı obezitesi ile savaşmayı oldukça ilginç ve eğlenceli bir oyun haline getirir.

Hulahup yapmak, çocukların kilo vermesine yardımcı olurken, aynı zamanda koordinasyon, esneklik, dayanıklılık geliştirir, ritim ve denge egzersizi de sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Obeziteyi Önlemek için 7 Farklı Yol
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Obeziteyi Önlemek için 7 Farklı Yol

Sağlıkta her şeyin sırrı önlem almakta yatar. Obeziteyi önlemek için neler yapabilir misiniz? Öğrenmek için hemen şimdi tıklayın!