Çocuklara Yüzmeyi Öğretmek İçin En İyi İpuçları

Çocuklarınıza yüzmeyi öğretirken, bunu bir zorunluluk değil eğlenceli bir etkinlik olarak görmeleri önemlidir. Böylelikle öğrenirken aynı zamanda eğlenebilirler.
Çocuklara Yüzmeyi Öğretmek İçin En İyi İpuçları
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

Yüzmek, en sağlıklı ve en eksiksiz egzersizlerden bir tanesidir. Vücudun kas gruplarının hemen hemen tümünü çalıştırır ve aynı zamanda çok eğlenceli bir aktivite olabilir. Öyle ki, havuz başında aile ve arkadaşlarla paylaşılan anları ömür boyu hatırlarsınız. Bu yazıda, çocuklara yüzmeyi öğretirken size yol göstermesi için bazı kurallar paylaşacağız.

Çocuklarınızın yüzmekten keyif almasını kolay ve güvenli bir şekilde sağlamak için faydalanabileceğiniz birtakım hileler vardır. Oyunlar, disiplin ve alınması gereken önlemlere dair bilgiler aracılığıyla, en kısa zamanda bu özel sporu sevmeyi öğrenecekler.

Çocuklarınıza korkmadan yüzebilmeyi öğretin

Çocuklara yüzmeyi öğretmek söz konusu olduğunda genellikle karşımıza çıkan ilk engel korkudur.

Bunu aşmak için, onları mümkün olduğunca erken yaşta suya alıştırmanız önerilir. Amaç, durumu normalleştirmektir, böylece suyla ilk deneyimleri sırasında ebeveynleri yanlarında olur. Bu, rahatlayabilmek ve eylemin tadını çıkarabilmek için ihtiyaç duydukları güveni oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

çocuklara yüzmeyi öğretmek

Çocuğunuzun kendini güvende hissetmesine yardımcı olmanın bir yolu, çok az suyla pratik yapmaktır. Batmaktan korkmadığı ve içinde ayakta durabildiği, çok derin olmayan bir havuzda işe başlayın. Çocukların ciltleri daha hassas olduğu için suyun ılık olması önemlidir; aynı zamanda fiziksel olarak rahat olmalarını istersiniz.

Çocuk, ebeveynleri yanındayken başlamaya hazır olacaktır.

Küvette nefes egzersizleri

Evdeki küvet, ilk nefes egzersizleri için ideal bir yerdir. Burunlarını elleriyle kapatarak suyun altında baloncuklar çıkarmak, çocukların suyun içinde nefes alıp vermeyi öğrenebilmeleri için iyi bir başlangıçtır.

Küvet, başlarını suyun altına soktukları ve bu hissi deneyimledikleri ilk yer olabilir. Küvetin dibindeki bir oyuncağı aramak gibi eğlenceli bir oyun çocukları teşvik edebilir. Oynayarak öğrenmek her zaman yeni bir etkinliğe başlamanın en iyi yoludur.

Bununla birlikte, çocuğunuzu asla başını suya daldırması konusunda zorlamamalısınız. Öğrenmesi doğal ve kademeli bir süreç olmalıdır. Bazı çocuklar daha cesur ve daha kaygısızdır, diğerleri ise su içerisinde biraz daha temkinlidir.

Eğer çocukların öğrenme sürecine saygı duyar ve onları motive ederseniz her koşulda harika yüzücüler olmaları mümkündür.

Havuzda azar azar

Çocuklara yüzmeyi öğretmek için havuzda atılması gereken ilk adım, muhtemelen, çocuğun havuzun kenarında oturması ve ayaklarını suya sarkıtması olacaktır. Bu, çocuğunuzun suyun sıcaklığına alışmasına yardımcı olur ve ayaklarını suda oynatmaya ya da suyu tekmelemeye çalışabilir.

Bir süre sonra, çocuğunuzu sizinle birlikte suya girmeye ikna edebilir ve ayakta durabileceği ve suda yürüyebileceği bir yere götürebilirsiniz.

Etkili olduğu kanıtlanan bir diğer ipucu da kolluk ya da yelek gibi yardımcı eşyaların kullanım miktarını en aza indirmektir. Bu eşyalar genellikle daha sonra vazgeçmesi zor olan bir bağımlılık yaratır. Buna ek olarak, çocuğa yüzerken yanlış bir batmazlık ve güvenlik hissi sağlar.

İlk hareketler

Çocuğunuzun yüzmenin eğlenceli bir etkinlik olduğunu anlaması gerekir; bu nedenle, bir egzersizi tamamlamak istemezlerse onlara asla kızmayın. Çocukların sudaki ilk birkaç deneyimleri yaşlarına ve yeteneklerine bağlı olarak onlara bir oyun şeklinde sunulmalıdır.

  • Ebeveynler arasında: çocuğunuzu aranıza alın ve iki yetişkin olarak aranızda kısa bir mesafede bırakın ve ikinizin arasında hareket ederken yavaş yavaş mesafeyi artırın. Çocuğunuz içgüdüsel olarak yüzmeye dair ilk hareketlerini yapmaya başlayacaktır.
  • Bir ödül peşinde: çocuğunuzu suyun üzerinde yatay olarak tutun. Bir oyuncağa ulaşmayı denemesi konusunda onu cesaretlendirin. Oyuncağı çok yakınına yerleştirerek işe başlayabilir ve mesafeyi kademeli olarak artırabilirsiniz.
  • Uçak: çocuğunuz arkadan boynunuza sarılabilir ve siz kollarınız açık bir şekilde ilerlerken o da suyun içinde “uçuyormuş” gibi hissedebilir.

Bu ipuçları ve egzersizler, çocuklarınızın yüzmeyi öğrenmelerine yardımcı olur, böylece bu eğlenceli ve sağlıklı aktivitenin tadını en kısa zamanda çıkarmaya başlayabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.