Yüzmek: Tüm Vücut İçin Egzersiz

19 Mart, 2019

Yüzmek, tüm vücut kaslarını çalıştırır. Bununla birlikte, çok fazla insanın tercih ettiği bir spor türü değildir. Birçok kişi spor salonuna gitmeyi ya da grup egzersizlerinin yapıldığı derslere katılmayı tercih eder.

Bunun nedeni, her spor salonunda yüzme havuzu bulunmaması ya da bazı insanların yüzmeyi bilmiyor olması olabilir. Ancak, yüzmenin faydalarını öğrendikten sonra, bunların hiçbirinin sizin için bir önemi kalmayacaktır!

Yüzmek: tüm vücut için bir egzersiz

Yüzmek, yapılabilecek en iyi egzersiz olarak kabul edilebilir çünkü bütün vücudu çalıştırır. Yüzerek, bacaklarınızı, göğüs ve kollarınız kadar çalıştırırsınız. Diğer spor ve egzersiz türleri, elbette vücudunuz için iyidir. Bununla birlikte, yüzme sporu, diğerlerinin en iyi yönlerini pratik bir şekilde kombine eder. İşte bunlardan birkaçı:

Kardiyo

yüzen adam

Yüzmek, tıpkı koşmak, yürümek ya da bisiklete binmek gibi, kalp atış hızınızı yükseltir, dayanıklılık oluşturur ve kalp ve akciğerlerinizi daha sağlıklı bir hale getirir. Kardiyonun yararları:

  • Daha iyi nefes alıp vermek.
  • Günlük aktiviteler içerisinde artan dayanıklılık. (merdiven çıkmak gibi)
  • Kilo vermek. Biraz kilo vermek isterseniz çok iyi bir seçenektir.
  • Kasların sıkılaşması. Yüzmek, kilo vermenin yanı sıra vücudun sıkılaşmasına da yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Metabolizmanızı Hızlandırmak, Kilo Vermek İstediğinizde En İyi Seçeneklerden Biridir

Düşük etkili egzersiz

Koşu, yüksek etkili egzersiz adına bir örnektir. Yüksek etki, incinmenin daha kolay olması anlamına gelir. Bununla birlikte, söz konusu egzersiz yüzmek ise durum farklıdır.

Yüzerken vücudunuz su tarafından desteklenir. Nazik bir egzersizdir. Bu nedenle, eğer yaralanmalara karşı bir eğiliminiz varsa, bu sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Sırt ağrısı olanlar için mükemmel bir egzersiz

yüzmek için atlamak

Sırtınız ile ilgili problemleriniz varsa, doktorunuz yüzmenizi tavsiye etmiş olabilir. Bunun nedeni, yüzmenin, vücudun çekirdeğini çalıştıran düşük etkili bir spor olmasıdır.

Eğer omurganız eğri ise, yüzmek, ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir. Bilhassa çocuklarda, durumun daha da kötüye gitmesini engeller. Sırt problemleriniz varsa kesinlikle yüzmeniz önerilir.

Daha iyi bir koordinasyon

Koordine olmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Bazı insanlar için, sağ elini ve sol ayağını aynı anda kaldırmak ve aynı hareketi kalan ikisiyle tekrarlamak kadar basit bir şey bile gerçekten zor olabilir. Fakat yüzmek, koordinasyon yetilerinizi çalıştımanıza yardımcı olabilir.

  • Yüzmek, sadece kollarınızı ve bacaklarınızı değil, aynı zamanda nefes alış verişinizi de koordine etmenize yardımcı olur. Bu, ilk başta zor görünebilir, ama pratik yaparak her şey çok daha kolay bir hal alır.
  • Zamanla, farkına bile varmadan, vücut hareketlerinizi daha akıcı bir şekilde koordine edebilirsiniz.

Yüzmek eğlencelidir

havuzda yüzmek

Yüzmenin bir başka güzel özelliği ise çok eğlenceli olmasıdır! Yeni bir şey denemek de büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Üstelik, kim havuza ya da plaja gitmekten hoşlanmaz ki?

Sizi, yüzme konusunda teşvik etmek isteriz; sizin için yeni bir egzersiz türü de olsa, daha önce hiç yüzmemiş de olsanız, bu güzel aktiviteye bir şans verin. Zamanla, nefes alma tekniklerini öğrenebilir ve bir dahaki sefere plaja gittiğinizde direnç oluşturabilirsiniz.

Kim bilir, yüzmeyi çok sevdiğinizin farkına varıp yarışmalara bile katılabilirsiniz. Daha önce yüzmeyi hiç denediniz mi? Eğer öyleyse, kişisel deneyimleriniz hakkına bilgi almak isteriz!

  • Natación para mayores. Fundación Española del Corazón. https://fundaciondelcorazon.com/ejercicio/79-para-mayores/932-natacion-para-mayores.html
  • Wioletta Łubkowska; Małgorzata Paczyńska-Jędrycka; Jerzy Eider. 2014. The significance of swimming and corrective exercises in water in treatment of postural deficits and scoliosis. Central European Journal of Sport Sciences and Medicine. https://wnus.edu.pl/cejssm/file/article/view/148.pdf
  • Health Benefits of Water-based Exercise. Center for Disease control and prevention. https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/health_benefits_water_exercise.html#:~:text=Water%2Dbased%20exercise%20can%20benefit,of%20post%2Dmenopausal%20women%2016.&text=Exercising%20in%20water%20offers%20many,want%20to%20be%20more%20active.
  • Arciero, P. J., Gentile, C. L., Martin-Pressman, R., Ormsbee, M. J., Everett, M., Zwicky, L., & Steele, C. A. (2006). Increased Dietary Protein and Combined High Intensity Aerobic and Resistance Exercise Improves Body Fat Distribution and Cardiovascular Risk Factors, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 16(4), 373-392. Retrieved Feb 18, 2021, from https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijsnem/16/4/article-p373.xml