Sırtınızı Güçlendirmek İçin 6 Egzersiz

· 23 Haziran, 2018
İşte, sizler için derlediğimiz, sırtınızı güçlendirmeye yarayacak bir kaç egzersiz önerisi. Bunları mutlaka deneyin!

Sırtı güçlendirmenin amacı iyi bir görünüm elde etmek ve aynı zamanda duruşu iyileştirmektir. Bu hedefe ulaşmak için uygun bir egzersiz rutinini takip etmek ve kararlı olmak gereklidir.

Tüm fiziksel çalışmalarda olduğu gibi, sonuçlarını hemen elde edemezsiniz. İstediğinizi elde etmek biraz zaman alır. Bu nedenle, bu süreçte pes etmemelisiniz!

Bir egzersiz rutinine ilk başladıklarında, insanların karın bölgesi ve uzuvlarına odaklanması normaldir. Ancak sırtınızı güçlendirmek de önemlidir. Niye mi? Çünkü güçlü bir sırt, iyi destek ve daha az ağrı demektir.

Sırtınızı güçlendirerek, iyi bir duruş sağlarsınız. Bu, şüphesiz, fiziksel görünümünüzü ve sağlığınızı iyi yönde etkileyecektir.

Sırtınızı güçlendirmeyi öğrenin

1. Plank

şınav

Plank en iyi egzersizlerden biridir. Bu hareket, sırtınızdaki üst kasları itip çekerek çalışır. Bacaklar birlikte hareket etmelidir. Karnınızdaki gerginliği hissetmelisiniz, ancak nefesini tutmanız gerekli değildir. Sırt bölgesinde gereksiz gerilmelerden kaçınmak için sırtınızı düz tutmalısınız.

Bu egzersizde vücut, kendinizi sadece kollarınız ve ayaklarınız üzerinde desteklerken havada asılı kalır. Bacaklarınız ve sırtınız düz bir çizgi oluşturmalıdır. Bir kolunuzu geriye doğru esnetin, sıra sıra kolları değiştirin.

Daha fazla direnç kazandığınızda her kola orta seviyede ağırlık ekleyebilirsiniz. 20 saniye ile başlayın ve sonra kendinizi rahat hissettiğinizde artırın.

Okumanızı öneriyoruz: Sırt Ağrısını Doğal Yoldan Rahatlatmak İçin 5 Esneme

2. Direnç bantları

Direnç bantları veya egzersiz bantları, hemen hemen tüm antrenmanlarda kullanılabilecek elastik bantlardır. Ayrıca, onları her yere götürebilir ve kullanabilirsiniz. Spesifik kasları uyarmak için daha geniş hareketler (yukarı, aşağı, yanlara, açılar) sağlarlar.

Bir sandalyeye oturun ve direnç bandının ortasını kalçanızın altına yerleştirin. Bandı tutun ve çekin. Dirseklerinizi bükün, elleriniz ile boynunuza ulaşın. Ellerinin avuçlarıyla, bandı tamamen genişletene kadar çekin. Yavaşça indirin ve 60 saniyede olabildiğince tekrarlayın.

Sonuçları almaya başlamak için bunu haftada iki kez yapın.

3. Basma, çekme ve kaldırma

ağırlık kaldırma

Basit hareketlerle sırtınızı rahatça güçlendirebilirsiniz. Kaslarınız her kapıyı açtığınızda veya kapattığınızda, bir nesneyi kaldırdığınızda, direksiyon simidini döndürdüğünüzde ve hatta duş alırken çalışır.

Sırtınızı güçlendirmek için ağırlık kaldırma egzersizleri yapabilirsiniz. Bunlar belirli pozisyonlarda ölü ağırlıkların kaldırılmasını (hepsi düz bir sırt ile) ve ağırlığın kendisini dengelemeye çalışmayı içerir. Bu tür egzersizlerle ilgili en iyi şey, kalçanız, hamstringler, kuadriseps, ön kollar, omuzlar ve karın bölgesini çalıştırmanıza yardımcı olmasıdır.

4. Germe

Sırt kaslarınız kasılmış olduğunda, daha fazla acı çekmeye eğilimli olursunuz. Bu omurganızı bile etkileyebilir. Bunu önlemek için, kasılmış kasları, göğsü ve kolları germeniz gerekir.

Esnekliğiniz üzerinde çalışmaya çalışın. Sadece 10 dakika bile olsa germe egzersizlerini yapın. Kolunuzu bir kapı çerçevesine karşı 90 derecelik bir açıyla yerleştirin. Vücudunu diğer kolunuza doğru çevirin ve 30 ile 60 saniye boyunca esnetin, sonra tarafları değiştirin. 3 kez tekrarlayın ve sırtınızın daha iyi hissettiğini göreceksiniz.

Ayrıca bakınız: Sırt Ağrısından Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

5. Tüm sırtınızı kullanın

sırt için yapılan egzersizler

Çoğu kez, sırtınızı güçlendirmek için yapmanız gereken tek şey kendi vücut ağırlığınızı kullanmaktır. Sırtını şekillendirmek ve güçlendirmek için, hem üst hem de alt sırtta çalışan klasik “Süpermen” hareketini gerçekleştirmenizi öneririz.

Bu alıştırmayı yapmak için, yere yüzüstü yatmalısınız. Aynı anda hem bacakları hem de kolları yerden kaldırın. Bu duruşunu 10 saniye tutun, sonra bırakın.

Bu egzersizi 60 saniyede mümkün olduğunca tekrarlayın. İyi sonuç almak için haftada üç kez yapın.

Unutmayın, egzersizler arasında rahatlamak için biraz zaman ayırmalısınız. Bu şekilde, kasılmayı biriktirmekten ve kendinizi incitmekten kaçınmış olursunuz.

6. Doğru duruşu koruyun

Sürecin yarısı, güçlü bir sırtın doğru duruşunu sağlayarak gerçekleştirilir. Ayakta dururken ve otururken duruşunuzun farkında olun.