Eski Sevgiliniz Neden Arkadaş Kalmak İstiyor?

Neden birden bire arkadaş olmak istiyor? Muhtemel nedenleri bu makale ile öğrenin!
Eski Sevgiliniz Neden Arkadaş Kalmak İstiyor?

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2019

İlişkiyi bitirmeye ister siz karar vermiş olun ister o karar vermiş olsun, eski sevgilinizin arkadaş kalmak istemesine şaşırabilirsiniz. Eğer kendinize “Eski sevgilim neden arkadaş kalmak istiyor?” diye sorduysanız ve buna bir cevabınız yoksa, bu makaleyi okumaya devam edin.

eski sevgili

Eski sevgiliyle arkadaş kalmak: Efsane mi gerçek mi?

Bunu belki bir filmde, dizide ya da kitapta gördünüz… fakat gerçek hayatta pek görmediniz. Eski sevgililerimizle arkadaş kalmakk pek uygulanabilir bir fikir gibi görünmüyor olabilir.

Peki neden? Aslında, pek çok duygu tehlikede olduğu için ve muhtemelen iki kişiden biri (ya da ikisi de) kırılacağı için. Her ne kadar ayrılık ‘ortak karar’ ya da ‘iyi şekilde’ de olsa, o ilişkiyi arkadaşlığa çevirmek çok zordur. Tabii ki çok çeşitli istisnalar vardır fakat genelde bu ilişkiyi zaman içinde sürdürmek çok zordur.

Kendinize sorabilirsiniz: Eğer aramızda hiç aşk ya da tutku yoksa, arkadaşlık yürür mü? Bunu belirlemek çok zordur çünkü geleceği görme yetimiz henüz yok. Öte yandan, eğer ikimiz de bu yeni durumdan şikayetçi değilsek ve resme yeni sevgililer eklenince sorun çıkmıyorsa, o zaman eski sevgiliyle arkadaş olmak mümkündür.

Eski sevgiliniz neden arkadaş kalmak istiyor? Gizli amaçlar

Şimdi, belki eski sevgilinizin sizle ‘arkadaş’ olmak istemeye devam etmesini söylemesi dikkatinizi çekmiştir. İsteği sizi hayrete düşürecek, ne sebeple ayrılmış olursanız olun. Eğer bu istek size gelmediyse, neden ona geldi?

Tabii ki onun kalbinin ya da aklının içine giremeyiz ki böyle bir teklif yapmasının esas nedenini kesin bir biçimde bilelim. Öte yandan, eski sevgilinizin neden arkadaş olmak isteyebileceğini analiz edebiliriz ya da inceleyebiliriz:

1. Suçluluk yüzünden

ayrı çift

Bu özellikle ayrılan taraf o ise geçerlidir. Belki ilişkiyi bitirdiği için ya da o artık birlikte olmak istemediği ‘haberini’ verince sizin nasıl hissettiğinizle ilgili gerçekten suçlu hissettiği içindir.

Eğer ayrılık için tüm açıklamalarını ve bahanelerini tükettikten sonra, tipik ‘hala arkadaş olabiliriz’ lafını pek inanmadan söylüyorsa, bu teklifin suçluluktan dolayı geldiğini fark edersiniz.

2. Alışkanlık yüzünden

birbirini umursamayan çift

Bir ilişki içindeyken, diğer kişiye alışabiliriz ve başta onun eksikliği bizi en çok üzen ve yaralayan şey olabilir. Bu, ayrılmaya biz karar verdiğimizde bile geçerlidir. Eğer eski sevgiliniz arkadaş olmak istediğini söylediyse, belki bunun nedeni sizsiz bir hayat düşünememesidir.

Öte yandan, dikkatli olun, çünkü eğer geri dönmek isterseniz bunun bir tesellisi yoktur: Belki ilk günlerde sizi akşam yemeği ya da bir kahve için arayabilir, fakat sizi yanında tutma alışkanlığından kurtulunca, buluşmalar azalacak ya da son bulacaktır.

3. Tekrar bir araya gelme ihtimali yüzünden

ilişki ve kalpli yastıklar

Bunun ‘nafile bir uğraş’ olduğu söylenebilir, özellikle de ayrılmaya karar veren o değilse. Arkadaş olmak, eğer doğru hareket ederse sizin tekrar düşünüp onu tekrar bu defa eş olarak kabul edeceğiniz illüzyonunu ya da umudunu ona vereceği bir gerçektir. 

Eski sevgilimin sonradan sevgili olmak istediği için benle arkadaş olmak istediğini nasıl anlarım?

İlk olarak, dünyadaki en mükemmel insan olacaktır. Bir zamanlar sevmediğiniz ya da değişmesini tercih ettiğiniz her şeyi değiştirecektir! Aynı zamanda, hiçbir zaman ‘ama’ demeyecektir, her zaman sizi pohpohlayacak ve yüceltecektir; sizi eski zamanlardaki gibi akşam yemeğine çıkaracak ya da sinemaya götürecektir.

Temelde, sizin için ideal bir aday haline gelecektir, aynı ilk tanıştığınız zamanlardaki gibi.

4. Yalnızlık yüzünden

Eğer eski sevgiliniz yalnızlık çektiği için sizle arkadaş olmak istiyorsa çok dikkatli olmalısınız, çünkü bu durumun arkasında ‘sağlıksız’ bir size dönme arzusu vardır. Eğer başka bir arkadaşı yoksa, eğer sizi geceleri arıyorsa, ağlıyorsa ya da üzgün olduğunu fark ederseniz: Yalnız kalmaktan korkuyor olabilir.

Arkadaşlığınızı önermek yerine, farklı insanlarla evden daha çok çıkmasına, yeni insanlarla tanışmasına, bir parti ya da buluşmada sosyalleşmesine ya da çeşitli grup ya da takım aktivitelerinde varlık göstermesine yardım etmek iyi bir fikirdir.

5. Eğlence için

bisiklete binip eğlenen çift

Çok dikkat edin, çünkü bu motivasyon var olanların içinde en tehlikelisidir. Eski sevgiliniz, arkadaş olabileceğinizi söylemiş olabilir çünkü gerçekte onun ilgisini çeken asıl şey bazı ‘haklara’ sahip olmaktır, mesela ara sıra cinsel ilişki.

Bu birçok faktörün kombinasyonuyla yaşanır: Yalnız kalmak istemiyor olabilir, belki sizin eşliğinizden hoşlanıyordur, belki suçluluk hissediyordur…Öte yandan, gerçek şu ki sizle ve duygularınızla oynuyor ve sonuçta çok acı çekeceksiniz.

Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey ‘sağlığınızın hatırı için’ buna bir son vermektir, yani mesajlarına ya da aramalarına yanıt vermemek ve evine ya da başka yerlere yaptığı davetleri reddetmektir. Kendinize olan saygınızı koruyun! 

6. Kendi çıkarları yüzünden

para biriktirmek

Son olarak, eğer eski sevgiliniz arkadaş olmak istiyorsa bunun nedeni bu ‘ilişkiden’ bazı çıkarları olsun istiyor olabilir. Para, bir şirkette bir pozisyon, belirli bir toplumsal statü, mal mülk, bir yazlık ev? Bu sizin sunacağınız şeylere bağlıdır.

Hangi durumlarda kendi çıkarına göre hareket ettiğine ya da planlarını değiştirdiğine bakın mesela. Eğer onları kabul etmiyor ya da sizi sadece ihtiyaç duyduğu zaman arıyorsa, o zaman sizden fayda sağlamak için sizle arkadaş olmak istiyordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.