Sizce Neden Hiç Arkadaşınız Yok?

Hiç arkadaşınızın olmamasının nedeni bunlardan biri olabilir mi? Her ne kadar yalnız yaşayan bir insan olsanız dahi arkadaşlara sahip olmak gerekli ve sağlıklı bir durumdur.
Sizce Neden Hiç Arkadaşınız Yok?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hiç arkadaşınız yok diye şikayet ediyor musunuz? Kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, arkadaşınızın olmaması hakkında aşağıda belirtilen nedenlere dikkat edin. İnsanları kendinizden uzaklaştıracak şekilde hareket ediyor olmanız mümkün.

Bazen kendi kendinizi eleştirmek ya da hatalarınızı kabul etmek çok zordur. Ancak bu, çok gerekli bir kabiliyettir; özellikle de daha fazla arkadaşınız olsun istiyorsanız. Problemin neler olabileceğine bir göz atalım.

Neden Hiç Arkadaşınız Yok?

1. Her zaman şikayet ediyorsunuz

üzgün kadın

Sürekli şikayet etmek, hiç arkadaşınız olmamasının nedenlerinden biri olabilir. İnsanlar bu hataya sık sık düşerler ve bazen durumun farkında bile varmazlar. Her zaman şikayette bulunmak, insanların sizi kötümser olarak görmesine neden olabilir ya da siz kendinizi her zaman mağdur hissedersiniz.

Şikayet etmek sizi oldukça bencil de yapabilir. Şikayet ettiğiniz zaman, önemli olan tek kişi sizmişsiniz gibi davranırsınız. Öyle ki, kendinizi çok kötü hissettiğiniz için başkalarının desteğine ihtiyaç duyarsınız. Bununla birlikte, sızlanmanız insanları usandırabilir; belki de bu yüzden hiç arkadaşınız yok.

2.Hiç arkadaşınız yok çünkü ilişkiniz olduğunda arkadaşlarınızı unutursunuz

arkadaşınız yok

Birçok insan, romantik bir ilişkiye başladıkları zaman arkadaşlarının varlığını unutur. Sadece partnerleriyle birlikte olmak isterler ve bu anlaşılabilir bir şeydir. Bununla birlikte, bireylerin arkadaşlarıyla da vakit geçirebilecekleri bir alan yaratmaları gerekir.

  • Eğer, arkadaşlarınızı, sadece tek kaldığınız zaman arar ya da onlarla plan yaparsanız, kendilerini kullanılmış hissetmelerine neden olursunuz. Oysa ki, arkadaşlık saygı gerektirir.
  • Partnerinizin gerçekten tüm zamanınıza ihtiyacı var mı? Arkadaşlarınıza ayıracak zamanınız hiç mi yok?

Aşık olma evresi bizi o kadar çok körleştirir ki, her zaman yanımızda olan, bizi dinleyen ve teselli eden insanların varlığının unutabiliriz. Bir ilişkiye başladığınızda arkadaşlarınızı bir kenara itmeyin. Onlar çok değerlidir.

3. Hiç arkadaşınız yok çünkü beklentileriniz çok yüksek

beklenti içindeki kadın

Arkadaşınız olmamasının bir başka nedeni, onlara dair beklentilerinizin çok yüksek olmasıdır. Bu bazen partnerler arasında da meydana gelir ve durum oldukça yorucu ve sinir bozucu noktalara gelebilir.

Diğer insanlardan, sizin düşündüğünüz şekilde hareket etmelerini ya da sizin için belirli bir tipte arkadaş olmalarını beklemek, tatmin edilmesi zor isteklerdir. Hiç kimse, sırf biz öyle olmasını istedik diye belirli bir şekilde davranmaya başlamayacaktır. Bu nedenle, arkadaşlıklarınızı yok eden beklentilerden bir an önce kurtulun.

4. Benlik saygınız düşük

arkadaşınız yok

Düşük benlik saygısı, hiç arkadaşınızın olmamasının bir başka nedenidir. Benlik saygınız düşük seviyede olduğu zaman, insanlarla kurduğunuz ilişkilerde pek çok sorun ortaya çıkabilir.

  • Belki de insanlara dair beklentileriniz çok yüksektir; beklediğiniz gibi olmadıklarında saldırıya uğramış gibi ya da ilgi merkezi siz olmadığınızda üzgün hissedebilirsiniz.
  • Tüm bunlarla birlikte, büyük ihtimalle, kendinizi dış dünyaya kapatır, arkadaşlarınızla neredeyse hiç etkileşime girmez ve onlarla plan yapma zahmetini bile göstermezsiniz.

Bu durum en sonunda arkadaşlığınızı yoracak ve bitmesine neden olacaktır. Düşük benlik saygınız konusunda size yardımcı olabilecek bir uzmanı ziyaret etmeniz ve dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmanız çok önemlidir.

Spor salonunu ya da bir hobi grubunu ziyaret etmeye başlayın. Bu eylem, dünyada, arkadaş çevrenizin bir parçası olabilecek başka insanların da var olduğunu görmenizi sağlayacaktır. Yeni insanlarla tanışmaya her zaman açık olun.

5. Herkes hakkında dedikodu yapıyorsunuz

dedikodu yapmak

Arkadaşları arasında dedikodu yapma eğilimi olan çok kişi vardır. Sorun, bir arkadaş, bir diğeri hakkında dedikodu yaptığı zaman ortaya çıkar. Arkadaşınız, onun arkasından neler söylediğinizi öğrenecektir. Bu tarz bir davranış, arkadaşınızın size olan güvenini kaybetmesine neden olabilir ve nihayetinde arkadaşınız olmaya bir son verebilir.

Bütün ilişkilerde güven önemlidir. Elbette, bazen bir arkadaşınız hakkında konuşmanız normaldir. Ancak bu davranış tekrarlı ve sürekli hale geldiği zaman, söz konusu olan arkadaşlık üzerinde oldukça olumsuz bir durum yaratır.

Hiç arkadaşınızın olmamasının nedeni bunlardan biri olabilir mi? Her ne kadar yalnız yaşayan bir insan olsanız dahi, bu bağlardan siz sorumlu olduğunuz sürece, arkadaşlara sahip olmak gerekli ve sağlıklı bir durumdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Azmitia, M., Ittel, A., & Radmacher, K. (2005). Narratives of friendship and self in adolescence. New directions for child and adolescent development, 2005(107), 23-39.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.