Antidepresan Özelliğe Sahip En İyi 9 Gıda

Depresyon, bir kişinin derin bir üzüntü, umutsuzluk, düşük benlik saygısı, yaşam ve sosyal hayatla karşı ilgi kaybı deneyimlemesine yol açabilecek ciddi ve ne yazık ki yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık genelde genetik faktörlerin bir ürünüdür, ancak nedenleri ayrıca kişinin sosyal ve duygusal yaşamına bağlı da olabilir.

Depresyona farklı tedaviler bulmak için pek çok araştırma gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalarda depresyonla ve anksiyeteyle mücadele etmeye yardımcı olan ve çok olumlu reaksiyonlara neden olan, antidepresan özelliğe sahip gıdaların olduğu belirlenmiştir.

Aşağıda, kendinizi depresif hissettiğiniz zaman tüketebileceğiniz bazı antidepresan gıdalar hakkında bilgi vereceğiz.

Melas (Şeker pekmezi)

Bu gıda temel olarak kristalize edilmemiş sakarozdan oluşur. Melas, DNA’nın depresyonla savaşmak için hücrelerin enerji üretme sürecine yardımcı olma yeteneğine sahip birimlerinden biri olan üridin açısından zengindir. Ancak bunun bir şeker olması nedeniyle melas tüketiminizi kontrollü bir şekilde gerçekleştirmenizi öneririz.

Balık

somon

Somon, sardalye, ton balığı ve hamsi gibi balıklar yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içeren et ürünleridir. Bu asitler vücuttaki trigliserid miktarını azaltarak kalp hastalıklarıyla mücadele etme ve kan pıhtılarının oluşumunu önleme özellikleri ve faydalarıyla bilinirler. Buna ilaveten, bu tür etin depresyon ve stresle mücadele etmede yardımcı olduğu görülmüştür ve bu nedenle tüketimleri şiddetle önerilir.

Şeker Pancarı

Şeker pancarları aynı melas gibi üridin adı verilen madde açısından zengindir. Üridin beyindeki sitidin seviyesini arttırır. Bu maddenin ruh halini düzenlemeden sorumlu olduğu düşünülen dopamini etkilediği düşünülmektedir.

Soya

fındıklar

Ceviz, Omega-3 yağ asitlerinin bileşenlerinden biri olan alfa-linolenik asit açısından muazzam bir kaynaktır. Depresyonla mücadele etmek için ceviz tüketmenizi öneririz. Ceviz, bu sorunla başak çıkmanın yanı sıra kalbinizi korumak için de idealdir.

Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç B1 ve B3 vitaminlerini içermesi ile karakterize edilir. Bu aynı zamanda folik asit içerir ve düşük glikemik indekse sahip bir gıdadır. Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle bu pirinç vücudunuzdaki şeker düzeyinin düşmesini ve bunun neden olduğu ruh değişikliklerini engeller.

Bira Mayası

Brüksel-lahanası

Amerikan Kanser Araştırma Derneğinin bir araştırmasına göre bu gıda C vitamini ve folik asit açısından zengindir. Bu iki bileşen stresi, farklı koroner hastalıkları ve ayrıca çeşitli türde kanseri önlemek için idealdir.

Kakao

Kakao, depresyonla mücadeleye yardımcı olma özellikleriyle bilinen başlıca gıdalardan biridir. Aynı ceviz ve melas gibi, kakao da ruh halini düzenleyen, beyni güçlendiren ve yaşlanmanın belirtileriyle mücadele eden selenyum içerir. Ancak bu gıdayı aşırı tüketmekten kaçınınız. Saf çikolata yemenin de pek çok duygusal ve fiziksel yararı olduğu görülmüştür.