Eski Sevgili İle Barışmanın İyi Bir Fikir Olduğu 4 Durum

Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelmeyi düşünüyorsunuz, ancak bunun iyi bir fikir olup olmadığından emin değil misiniz? Size bugün bazı ipuçları vereceğiz.
Eski Sevgili İle Barışmanın İyi Bir Fikir Olduğu 4 Durum

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sevgilinizle durum artık birbirinizin canını yakmadan devam edemeyeceğiniz bir noktaya mı ulaştı? Eski sevgili ile barışmayı mı düşünüyorsunuz? Bu kötü bir fikir mi?

Bu tür şüpheler normaldir ve çok yaygındır. Sonuçta, ilişkiniz bittiyse, bir sebepten dolayı sona ermiştir. Genel olarak, ikinci bir şansı vermek kötü bir fikirdir çünkü kendinizi bir kısır döngü içinde bulabilirsiniz veya toksik bir ilişkiye girebilirsiniz.

Ancak, bu fırsatın iyi olduğu bazı durumlar var. Bugün, size eski sevgilinize bir şans vermeniz gereken durumları size anlatacağız. Bu, o kişiyi, sizi sırtınızdan her vuruşunda affetmeniz ve unutmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak ilişkinizi yeniden alevlendirmek isteyip istemediğinizi dikkatlice değerlendirmelisiniz.

1. Sevgiden daha fazlası varsa

huzurla sarılan çift

Eski sevgilinizle bir araya gelme konusunda düşünmeniz gereken ilk faktör, o kişinin, hayatta istediğiniz şeyi size sunup sunmadığıdır. Burada maddiyattan bahsetmiyoruz – daha ziyade, psikolojik ve duygusal sağlığınızdan söz ediyoruz.

Bunun çok yaygın bir örneği, ilişkiniz sona ermiştir çünkü siz başka bir yere taşınmışsınızdır ve uzak mesafelerden bir ilişki yürütmek istemiyorsunuzdur. Eğer şimdi aynı yere geri dönüyorsanız ve o kişinin size hala güven, sevgi, eğlence, sadakat ve arkadaşlık sunduğunu fark ederseniz, belki de birbirinizi gerçekten seviyorsunuzdur.

Burada konfordan ve yeni bir sevgili bulmak istememe düşüncesinden bahsediyoruz gibi görünebilir. Yine de, kaldığınız yerden devam etmek isteyip istemediğinizi kendinize sormaya değer. Sonunda, ayrı geçirdiğiniz ve başka insanlarla flört ettiğiniz süre, aslında ilişkinizde birçok iyi şey olduğunu görmenizi sağlayabilir.

Ayrıldıktan sonra yeniden bir araya gelen ilişkiler genellikle daha da güçlenir ve her iki taraf da birbirine daha bağlı olur.

Bu yazımızı da okumanızı istiyoruz: Aşktan vazgeçmeyin, sizi sevmeyi bilmeyen insanlardan vazgeçin

2. Problem sevginizden daha büyük değilse

Eski sevgiliniz ile bir araya gelme kararınız tamamen sizin kararınız ve ayrılık nedeninizi ne kadar önemli gördüğünüze bağlıdır. Ayrıca, ikinizin ne kadar geliştiğine, yaptığınız şeyler için aldığınız sorumluluğa ve kişisel gelişiminiz için ne kadar çaba harcadığınıza bağlıdır.

Durumu değerlendirmeniz ve bir şeylere farklı gözden bakamanız önemlidir. Kendinizi veya diğer kişiyi yargılamaya veya melodrama gerek yok. Alakasız olan bazı sorunlar vardır, ancak o anda kötü bir havada olduğunuz, kötü bir gün geçirdiğiniz veya zaten çok dolu olduğunuz için onları büyük bir sorun olarak görmüş olabilirsiniz.

Aynı zamanda bu sorunun artık bir önemi olmamasının sebebi; koşulların değişmesi ya da artık sizi etkilemiyor olması da olabilir. Burada, ilişkinizde kötü anlardan daha çok iyilerini olup olmadığını ve sorunun üstesinden gelip gelemeyeceğinizi belirlemelisiniz.

Bir şans daha vermeye karar verirseniz, olaylar hakkında net olun ve bu deneme için bir bitiş tarihi ayarlayın. En önemli şey, sorunun kesinlikle üstesinden gelmeniz ve üzerine herhangi bir yenisini eklememenizdir.

3. Eğer yaptığı şeyler sözlerinden daha önemliyse

koltukta oturmuş tartışan çift

Eski sevgili ile bir araya gelmeden önce, eylemlerinin gerçekten söylediklerine uyup uymadığına karar vermelisiniz. Herkes güzel sözlerin kulağa çok hoş geldiğini bilir, ancak bu her zaman samimi olunduğu anlamına gelmez. Tutarlı olmalısınız.

Örneğin, ilişkiniz sevgiliniz çok kıskanç olduğu için sona erdi ve şimdi davranışlarını kontrol etmeyi öğrendiklerini söyledi, tekrar ilginizi çekti. Fakat, devam etmeyi kabul etmeden önce, davranışlarını gerçekten değiştirip değiştirmediğini görmek için iyi değerlendirin:

  • Her zaman nerede ve kiminle olduğunuzu soruyor mu?
  • Telefonunuzu alıyor ve mesajlarınızı size sormadan okuyor mu?

İçgüdülerinize güvenmelisiniz ve duymak istediğiniz sözlere kendinizi kaptırmanıza izin vermemelisiniz. Sadakatsizlik ve kıskançlık gibi belirli durumlar vardır, bir ilişkiyi tekrar başlatmadan önce çok dikkatli olmalısınız – bunlar değişecek basit konular değildir.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Kıskanç insanların yaptığı 5 hata

4. İkiniz de kendinizi, ilişkiyi daha iyi bir noktaya taşımaya adadıysanız

Eski sevgili ile yeniden bir araya gelmeden önce düşünmeniz gereken son bir faktör, ilişkinizi geliştirmeye olan bağlılıklarıdır. Ona ikinci bir şans vermek, ikinizin de hem sevgi hem de sorumluluk üzerine çalışacağınız anlamına gelir. İletişiminiz samimi olmalı.

Bazı insanlar bir ilişkiyi sürdürmek için o kadar çok çalışır ki en sonunda bitap düşer ve o ilişki biter. Bu noktada, diğer kişi kaybettiklerini fark eder ve tekrar bir araya gelmeye çalışır.

Problemler, çok uzun zamandır uğraşan kişi artık çaba göstermek istemediğinde ortaya çıkar. Ona bir şans verip bu kez durumu iyileştirmek için tamamen onu çaba göstermesini beklerseniz, durum daha da kötüleşebilir. 

Bu durumda iyi bir seçenek, önceki ilişkinizi dikkatlice düşünmek ve bağlılığınızı güçlendirmek ve her şeyin yoluna girmesi için yeni sınırlar kurmaktır.

Eski sevgili ile tekrar beraber olmak, eğer iki taraf da birbirine bağlıysa yürür

başlarını birbirine dayamış sevgililer

Bir ilişki bittiğinde, o bahsi tamamen kapatmanız gerektiğini söyleyenler var. Bu geçerli bir nokta, ama her zaman en başarılı taktik değildir. Önemli olan, iki tarafın da bu karardan memnun olmasıdır.

Bu karar, bireyler olarak sadece sizin tarafınızdan verilebilir ve duygularınıza, beklentilerinize ve kişisel taahhütlerinize dayanmalıdır. Argümanınızın katı olması gerek. Ardından, eski sevgiliniz ile konuşun ve onun da aynı yerde ve şans vermeye istekli olup olmadığını görün.

Yine de, her zaman duygusal sağlığınıza iyi bakın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hoyt, M. F. (2008). Solution-focused couple therapy.
  • Doss, B. D., Thum, Y. M., Sevier, M., Atkins, D. C., & Christensen, A. (2005). Improving relationships: mechanisms of change in couple therapy. Journal of consulting and Clinical Psychology, 73(4), 624.
  • Matson, P. A., Chung, S. E., & Ellen, J. M. (2012). When they break up and get back together: length of adolescent romantic relationships and partner concurrency. Sexually transmitted diseases, 39(4), 281.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.