Aşktan Vazgeçmeyin, Sevmeyi Bilmeyenlerden Vazgeçin

Aşktan vazgeçmek yerine, önce kendinizi sevmeyi öğrenin. Böylelikle başkalarından sevgi dilenmek zorunda kalmaz ve sonrasında partner açısından kötü seçimler yapmazsınız.
Aşktan Vazgeçmeyin, Sevmeyi Bilmeyenlerden Vazgeçin

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2019

Aşk, herkesin yaşamayı hak ettiği güzel bir duygudur. Bununla birlikte, muhtemelen geçmişte bu deneyim yüzünden acı çektiniz ve zarar gördünüz. Ancak aşktan vazgeçmeyin. Bu gerçek bir hata olur.

Sizi hak ettiğiniz gibi sevmeyi bilmeyen insanlardan vazgeçmek daha iyidir. Aynı hataları yapmaya ve zaman içinde çökmeye başlayan idealler ya da beklentiler tarafından yönetilmeye bir son vermek en doğru karardır.

Bağımlılık, kıskançlık, istismar, el koyma ya da güvensizliklerle doldurduğumuz zaman aşk inanılmaz derecede acı vericidir. Bu yüzden, şimdiye kadar aşk olduğunu düşündüğünüz şeyden değil de, aşktan vazgeçmemek çok önemlidir.

Toksik ilişkiler yüzünden aşktan vazgeçmeyin

genç kadın çizim

Bazen, bizim için en az uygun olan kişiler, kalbimizi en kuvvetli şekilde ellerinde tutan kişilerdir. Başlangıçta onları idealize ederiz; ancak zaman içinde neler olur? Her şey değişir, hiçbir şey aynı değildir ya da belki de en başta bunu biz fark edememişizdir.

Bazen birisi için çok güçlü hislerimiz olduğunda körleşebiliriz. Birdenbire, çevremizdeki herkes onun bizim için en iyi seçenek olmadığını söyler; ancak biz onların yanlış oldukları konusunda ısrar ederiz.

Bizler “Sonsuza dek mutlu yaşadılar,” ifadesini bir gerçek haline getirmek için gözlerimizi bir bağ ile bağlarız. Sonuçta hepimiz, hala içten içe parlak zırhlı şövalyeyi ya da narin ve güzel prensesi bulacağımıza inanıyoruz.

Bununla birlikte, en sonunda aramızda toksik bir bağ yarattığımız insanlar bulmak ve “aşk” sözcüğünü acı ile kapatmak, aynı şey değildir. Yalnızca filmlerde gerçekleşen beklentileri ve hayalleri bir kenara bırakmayı öğrenmeliyiz.

Burası gerçek hayat ve burada prens ya da prensesler yoktur. Eğer başlangıçta gözlerimizi açmak yerine kapatırsak, bulacağımız şey bize çok fazla zarar verebilecek insanlar olur.

Aşkın ne olduğunu düşünüyorsun?

genç kadınlar
Prenslerden ve prenseslerden bahsediyoruz; ama “diğer yarınızı” bulmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu daha modern bir kavramdır; ancak yine de inanılmaz derecede zararlıdır.

Toplum, bir partner bulma ihtiyacını bize aşılar; çünkü bu, başarının ilişkideki eş anlamlısıdır. Bununla birlikte, partnerinize “diğer yarım” demek sizi gerçekçi olmayan şekilde aşık olmaya itebilir.

Birçok kişi hayatlarının her günü duygusal bağımlılıkla mücadele eder. Bu, içine girmesi kolay; ama çıkması zor bir problemdir. O olmadan bir hiç olacağınızı düşünerek kendinizi diğer kişiye bırakırsınız.

Peki ama en başta partneriniz olmadan önce siz kimdiniz? Kendinizi bir başkasına bağlamak ya da başkasının eline bakmak aşk değildir. Aşk özgürdür ve büyümenize imkan verir.

Sizi tüketirse, yorarsa, acı çekmenize neden olur ya da sizi boğarsa; o aşk değildir. Bu yaşadığınız üste çıkan korkular, güvensizlikler ve yalnızlıktan duyduğunuz derin korkudur.

Bazen birine aşık olduğunuz için ilişki içine girmez; daha ziyade sizinle ilgilenen, size özen gösteren ve sizin yanınızda olmak isteyen birini bulduğunuz için rahat hissedersiniz. Bu konuda dikkatli olun.

Er ya da geç acı çekersiniz ve neler olduğunun farkına varmazsanız, birbiri ardına sağlıklı molalar vermeksizin bir ilişkiden diğerine atlarsınız. Her ilişki, bir öncekinden iki kat daha acı verici olacaktır.

Bununla birlikte, bu hayatta acı çekmek için de varız. Aşkın ne olduğu konusundaki yanlış inançtan kaynaklanan acıyı geride bırakmanızın zamanı gelmedi mi?

Aşk, mücadele etmek ya da acı çekmek demek değildir

genç çift

Gerçek aşktan vazgeçmeyin. Acı çekmenize, her gece buna değmeyen birisi ardından ağlıyor olmanıza neden olan aşktan vazgeçin. Bunun aşk olduğuna inanıyorsunuz; çünkü bu kişiyi dünyanızın merkezi haline getirmişsiniz.

Bununla birlikte, gözlerinizi açtığınız ve duruma biraz perspektifle baktığınız zaman, bunun öyle büyük bir şey olmadığını, diğer kişinin acı çekmeye ve çok fazla ödün vermeye değmeyen biri olduğunu anlayacaksınız.

Aşktan vazgeçmeyin. Kendinizde iyileştirmeniz gereken şeyler ya da diğer kişi size ihtiyacınız olan şeyleri sunamıyor olabilir. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü sağlıklı bir ilişki kuramadığınız insanlardan vazgeçin.

Aşk hakkındaki yanlış düşünceleri nedeniyle nasıl seveceğini bilmeyen insanlar vardır ve belki de birçoğuyla tanıştınız bile. Durumunuz ne olursa olsun, aşktan asla vazgeçmeyin!

İllüstrasyonlar Elodie Nadreau’nun izniyle kullanılmıştır.

Ana görselin kaynağı: © wikiHow.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.