Duygusal Olgunluğa Erişebilmek İçin 6 Alışkanlık

Zayıf noktalarınızın ve kendinizde hoşlanmadığınız şeylerin farkında olmak, duygularınızı daha kolay tanımanıza izin verir. Böylece duygusal olgunluğa çok daha kolay erişebilirsiniz.
Duygusal Olgunluğa Erişebilmek İçin 6 Alışkanlık

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Duygusal zeka olarak da bilinen duygusal olgunluk, insanların duygularıyla ilgili tam bir farkındalık geliştirmelerine olanak tanıyan bir yetenektir. Duygusal olgunluğa erişebilmek en önemli hedefimiz olmalıdır.

Duygusal olgunluğa erişmiş olan insanlar duygularını birbirlerinden nasıl ayıracaklarını bilirler. Duygularını çözümleyebilirler ve bunun da ötesinde, onları nasıl doğru bir şekilde yöneteceklerini bilirler.

İlk başta, bu size kolay ve herkesin yapabileceği bir şey gibi görünebilir ancak gerçek bundan farklıdır. Pek çok insan hisleriyle nasıl başa çıkacağını bilmiyor.

Peki, bunu nasıl çözebilirsiniz?

Duygusal olgunluğa erişebilmek için ipuçları

1. Dikkatli olun

ormanda kollarını açmış kadın

Farkındalık, dikkatli olmanın mükemmel bir yoludur.

Bu sayede, erken yargılara varmamayı ve gözlemlemeyi öğreniriz.

Duygusal olgunluğa erişebilmek, insanların bir uyarıcı karşısında dürtüsel bir tepki vermesine engel olur. Bunun yerine, birkaç dakika düşünerek en doğru şekilde davranmaya çalışır.

  • Farkında olmayı seçtiğinizde ve dikkatli olduğunuzda düşüncelerinizden ve duygularınızdan daha kolay haberdar olursunuz. Ardından da duygularınızı daha akıllıca yönetmeye başlarsınız.

2. Duygusal olgunluğa erişebilmek için hatalarınızdan ders çıkarmaya çalışın

Kendi davranışlarınızın sorumluluğunu almayarak ve hatalarınız için başkalarını suçlayarak ders çıkaramazsınız.

Hata yapmak olumsuz bir şey değildir. Dahası, hatalarınızdan ders de çıkarabilirsiniz. Bu nedenle onlardan kaçmamak önemlidir.

Bunun yerine, bir dahaki sefer daha doğru adımlar atabilmek için geçmişteki hatalarınızdan ders çıkarmalısınız.

  • Hatalarınızın her birinin sorumluluğunu almıyorsanız duygusal olgunluğa ulaşamazsınız.

3. Her gün duygularınızı bir yere yazın

duygusal olgunluğa erişebilmek için günlük tutmak

Kendinizi tanımak, duygusal olgunluğa erişebilmek için çok önemlidir. Bununla birlikte, pek çok insan bunun için zamanı olmadığını düşünür. Bu nedenle, duygularınızı yazdığınız bir günlük tutmak oldukça önemlidir.

Yapacağınız en iyi şey, her gece yatmadan önce gün boyunca başınıza gelen her şeyi sizde uyandırdığı duygular bakımından değerlendirerek bu günlüğe yazmak olacaktır.

Bugün sizi mutlu eden ne oldu? Neler hissettiniz? Size karşı yapılan kötü bir davranışa nasıl tepki verdiniz?

Bu sorulara ve daha pek çoğuna yanıt veren şeyler yazmak kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

4. Harekete geçmeden önce 5’e kadar sayın

Kulağa garip gelse de, gün içinde hissettiğiniz duygular, en doğru kararları almanızda size yardımcı olacaktır.

Durumun ne olduğu ya da sizi etkileyen duyguların olumlu ya da olumsuz olması önemli değildir. Siz her durumda, harekete geçmeden önce bir süre bekleyerek duygularınızı çözümlemeyi denemelisiniz.

5. Kimseye bağımlı olmayın

duygusal olgunluğa erişebilmek

Bazen sevgilinize ya da eşinize fazla bağlanabilirsiniz. Peki ya kendi inançlarınız ve hatıralarınıza ne olacak? Bir kişiye bağlanıp kalmak duygusal olgunluğa erişmenizi engeller.

Hiç kimse size kendi başınıza ayakta durabilmeyi, birey olabilmeyi öğretmez ve bu da aslında sizin yararınıza olan bir şeydir. Bu da, dünyanızın size ait olduğunu gösterir.

  • Herhangi bir düşünceye veya kişiye bağlanmamak çok önemlidir. Bu biraz zor olabilir ancak zamanla bunu başarmak kolaydır.

Bağımlılıklarınızdan kurtulmaya başlayın!

6.Şikayet etmenin size ne faydası vardır?

Günümüzde insanlar her şeyden şikayet etmeye başladı. Bu bir virüs gibi içinize girerek hatalarınızdan ders çıkarmanızı engelliyor.

  • Duygusal olgunluk size tutarlı olmanız gerektiğini öğretir. Ayrıca, başınıza gelenleri ve değiştiremeyeceğiniz şeyleri de kabul etmeniz gerekir.
  • Örneğin geçmişiniz. Bazı insanlar geçmişte yaşamaya devam ederler. Peki, bunun size bir faydası var mı? Tam aksine, geçmişten kurtulamamak sizi mutsuz eder.

Duygusal açıdan güvende olabilmek için, şu anda olmak ve size acı veren şeylere bağlı kalmamak çok önemlidir.

Ayrıca, sorunları kabul etmeyi ve hatalarınızdan ders çıkarmayı öğrenmelisiniz. Bununla birlikte, her şeyden önemlisi boşvermeyi bilmelisiniz.

Yukarıdaki 6 tavsiyeyi her gün uygulamayı başarırsanız, hayatınızı değiştirebilir ve daha mutlu olabilirsiniz.

Bunun nedeni, kendinizde sevmediğiniz her şeyi değiştirebilecek olmanızdır. Ayrıca, daha iyi ve mutlu biri olmanıza olanak tanıyan yeni alışkanlıklar da edinebilirsiniz.

Duygusal olgunluğa erişmek, duygularınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Bu da iyi bir ruh haline sahip olmak için oldukça önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moore, D. (2010). 7 Steps to emotional maturity. https://doi.org/10.1080/10610278.2015.10986397
  • Hyatt, L. L., Hyatt, C. B., & Hyatt, J. C. (2007). Effective leadership through emotional maturity. Academic Leadership. https://doi.org/10.1207/s15326985ep4104
  • Saxenian, H. (1958). Criterion for emotional maturity. Harvard Business Review. https://doi.org/http://web.b.ebscohost.com/ehost/pdfviewer/pdfviewer?sid=f8286263-d098-40b0-84e0-83554ec3701d%40sessionmgr111&vid=1&hid=117, retrieved on 14 April 2014
  • Keng, S. L., & Tong, E. M. (2016). Riding the tide of emotions with mindfulness: Mindfulness, affect dynamics, and the mediating role of coping. Emotion, 16(5), 706.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.