Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Karar verirken, yalnızca kendinizi ve kendi refahınızı düşünmek yerine çevrenizdekiler için de neyin iyi olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.
Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

20. yüzyılın başlarında ünlü olan filozof ve psikolog William James, eserlerinde karar almanın mutluluğun anahtarı olduğundan bahsetmiştir. Aradan uzun zaman geçse de, bu günümüz için de geçerlidir. Bu sebeple karar verirken dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek önemlidir.

Mutluluk, masanın üzerinde dururken dengeyi korumaya çalışmak gibidir. İleri ya da geri bir adım atmak durumu değiştirebilir bu nedenle ilk hedefiniz sizi o mükemmel, dengeli noktada tutmak için doğru kararları vermek olmalıdır.

Ancak bunun her zaman kolay olmadığını biliyoruz. İçinizde, korku ve endişe hissederek kontrolünüzü kaybettiğinizi düşündüğünüz zamanlarda sizi yapmanız gerekenden fazlasına zorlayan durumlar olabilir.

Bazen kendi düşünceleriniz sizi bir adım geriye götürür. Sonunda, geçmişte bir noktaya sıkışıp kalırsınız ve bu şekilde de sakinliğinizi ve huzurunuzu kaybedersiniz.

Bugün size, karar verirken dikkat ederseniz sonuçta mutlu olmanıza yardımcı olacak kararlar almanızı sağlayan 5 noktadan bahsedeceğiz.

tek başına oturan kadın

1. Yeni bir düşünce, daha güçlü bir his

Düşüncelerinizi değiştirebilmeyi öğrenmek oldukça etkilidir. Böylece duygularınızı ve gerçeklik algınızı geliştirebilirsiniz.

Pozitif psikolojiye göre mutlu olmak için bunu hak ettiğinize inanmanız gerekir. Çok basit görünen bir şey bile günlük yaşamınızı tamamen değiştirebilir:

  • Mutluluğu hak ettiğinize inanmak, olumsuz düşüncelerinizin ya da stresli olayların önüne bir duvar örmektir. Daha az kaderci bir bakış açısına sahip olmak, sorunlarla daha iyi yüzleşmenizi sağlar.
  • Örneğin işinizi kaybetmek sizin için travmatik olabilir. Fakat bazen bu, yeni başlangıçlar yapmanıza ve daha üretken projelerde yer almanıza olanak sağlar.
  • Eşinizden ayrılmak, arkadaşınızla tartışmak ya da o kişiyi hayatınızdan çıkarmak… Bunların hepsi sizin için son derece üzüntülü tecrübelerdir ancak bazen bu hayati kararlar sizi daha güçlü bir birey yapar.

Böyle durumlarda karar verirken kendi yolunuzu çizmek ve mutlu olmaya karar vermek çok önemlidir.

2. Tahammül edebilme yeteneği

Tahammül etmek, her şeyi hoşgörüyle karşılamak, zarar verici ya da sıkıntılı durumlara tolerans göstermek anlamına gelmez. Tahammül etmek, aslında savaşmak, güçlenmek ve en önemlisi dayanıklı olmak demektir.

  • Nöropsikologlar, beynin yaşadığınız her olumsuz şeyi analiz etmek ve ve bunlardan ders çıkarmak üzerine tasarlandığını söylüyor. Aslında, düşündüğünüzden çok daha güçlüsünüz ve karar verirken bunu asla unutmamalısınız.

3. Karar verirken bulunduğunuz ana odaklanın

Zihinsel sağlık alanında uzmanlaşmış pek çok kişi, meditasyon veya yoganın oldukça faydalı olduğundan bahsediyor.

Bu tür egzersizlere çok alışkın değilseniz, en azından dışarı çıkmak, yürüyüş yapmak ya da rahat ve sessiz bir ortamda sakince bir süre yalnız kalmak gibi yöntemler de deneyebilirsiniz.

Eğer sessiz ve sakin bir ortamda kalırsanız, bulunduğunuz ana odaklanarak hedeflerinizi ve mutluluğa giden yolu daha iyi belirleyebilirsiniz.

karar verirken yoga yapan kadın

4. Minnettarlık ve tevazu

Mutlu olmak için doğru karar vermeniz ve en önemlisi alçak gönüllü olmanız gerekir. Gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler istemek acı çekmenize neden olabilir.

  • Etrafınızdaki güzellikler için minnettar olmamak ve her şeyi elinizin altında zannetmek, gözlerinizi karanlık bir perde gibi örter ve mutlu olmanızı engeller.
  • Aileniz için, geçirdiğiniz sakin ve huzurlu bir gün için, sevdikleriniz sağlıklı olduğu için, çocuklarınız mutlu olduğu için hatta evcil hayvanınızla zaman geçirdiğiniz için bile minnettar olmalısınız.

5. Mutlu edebilme ve mutlu olabilme

Bazen insanlar “materyalistik” mutluluğa ulaşmaya çalışırlar. Aslında, mutlu olmaya dair bütün stratejiler, eylemler ve düşünceler materyalistik mutluluğa yöneliktir. Bu, yavaş yavaş bencil bir yaşam tarzına dönüşür ve doğru bir şey değildir.

Mutluluk, paylaşıldığında artan bir enerji gibidir.

  • Mutlu olmayı bilmek kadar başkalarını nasıl mutlu edebileceğinizi de bilmek de önemlidir.Herkesin ortak çıkarlarına uyan, herkese kazandıran kararlar vermekten daha tatmin edici bir şey yoktur. Yaptığınız bir değişiklik iki kişi için de faydalı olur. Güzellikler paylaşıldıkça çoğalır ve hayat güzelleşir.
çiçekler içinde kadın

Herkesin en çok istediği şeylerden biri de, hayatlarında “Her şey yolunda gidiyor, başka bir şey istemiyorum” diyebildikleri denge noktasına ulaşmaktır.

Bu his, iç huzurun, kişisel olgunluğun, refahın ve tabii ki mutluluk karışımıdır.

Her zaman iyi kararlar almayı ve kalbinizi dinlemeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.