Mutlu ve Başarılı Bir Kadın Olmak için 6 Alışkanlık

Azim, tutarlılık ve vizyonu bir araya getirin ve hayal ettiğiniz başarıyı elde edin. Günlük yaşamınızda sizi mutlu edecek olan şey budur.
Mutlu ve Başarılı Bir Kadın Olmak için 6 Alışkanlık

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Mutlu ve başarılı bir kadın olmak düşündüğünüz kadar çaba gerektirmez. Tek yapmanız gereken bir insan olarak yetişmenize yardımcı olmak için bazı günlük psikolojik uygulamalara yatırım yapmaktır.

Yazımızın en başında belirtmeliyiz ki, başarı saygınlık, meşhur olmak ya da takdir edilmek ve tanınmak için kendinizi ortaya koyabileceğiniz kapsamlı bir sosyal ağa sahip olmakla alakalı değildir.

Başarılı ve mutlu olmak bundan daha basittir. Otantik başarı, kişisel memnuniyeti bulmak ve rüyalarınız ile başarılarınız arasında bir denge kurmak anlamına gelir.

Burada, kendinizi güçlü, özgür hissetmek ve gelecekle korkusuzca yüzleşmek için yetenekli hissettiren bu mutluluğu yakalamaktan bahsediyoruz.

Makalemizin devamında, kendi başarınızı bulmak için kullanabileceğiniz 6 strateji önereceğiz.

1. Her gün kişisel gelişiminize yatırım yapın

Kişisel gelişimden bahsederken ne demek istiyoruz? Daha önce bu terimi duymuş olmalısınız ya da bir kitapta ve makalede gördünüz. Bununla birlikte, bir şeyi hatırlamak önemlidir: Her kişi psikolojik yönlerinin zayıf noktaları konusunda çok net olmalıdır.

Kişisel gelişim kişiseldir ve bu nedenle bir kişi için işe yarayan şey başka biri için işe yaramayabilir.

Belki Aşil tendonunuz başkalarının düşüncelerini göz önünde bulundurmadan cesur kararlar alamamanızdadır; belki de çok küçümseyici birisiniz ya da kayıtsızsınız ve özgüven eksikliği yaşıyorsunuz.

Hangi alanlarınızı güçlendirmeye başlayacağınızı anlamak için önce zayıf yönlerinize bakmanız gerekiyor.

2. Elde etmek istediğiniz hedefler konusunda gerçekçi olun

bisikleti önünde oturan kadın

Kimse dağa atlayarak tırmanamaz. Dağa tırmanmak, ellerinizi ve ayaklarınızı sağlam ve güvenli yüzeylere yerleştirmek ve hangi dağın zirvesine çıkmak istediğiniz konusunda çok net olmaktır.

Mutlu ve başarılı olma amacınız söz konusu olduğunda, durum aynıdır: Akıllı ve çok gerçekçi olmalısınız. Kendinize şu soruları sorun:

  • Kendim için belirlediğim hedefler başarılabilir hedefler midir?
  • Onlara ulaşmama yardımcı olacak hangi yeteneklere sahibim?
  • Hedeflerim kısa ya da uzun vadeli mi?
  • Onlara ulaşmak için hangi kaynaklar, stratejiler ya da yeteneklere ihtiyacım var?
  • Daha bu hedeflerle ilgili yaptığım bir şey var mı? Ve bu deneyim oraya nasıl ulaşacağım konusunda bana bir fikir verebilir mi?
  • Gerçekten motive miyim?

3. Kendi günlük eylem planınız

Bu başarıyı sağlayacak eylem planını kendiniz oluşturmalısınız. Her şey sizden gelmelidir, kendi planlarınız, detaylı hedefleriniz ve içinizde yatırım yaptığınız umutlar…

  • Çizdiğiniz yol, kısa ve uzun vadeli hedeflerden oluşur.
  • Her gün, eylem planınıza zaman, enerji ve duygu yatırmanız gerekir.
  • Bunu ihmal edecek hiçbir bahaneniz yoktur. Başladığınız her şeyin bitmesi gerektiğinin bilincinde olmanız gerekir.

4. Aptalca, zararlı ve faydasız görüşleri dinlemeyin

Sizin mutluluğunuz sadece size aittir. Başarı planınız kişiseldir ve kimsenin alay etmemesi ya da aşağılamaması gereken, size ait bir rüyaır. İyi fikirlere, bilge önerilere, iyi enerjilere ve yararlı olabilecek yeni bakış açılarına karşı açık olun.

Ama sağır kulağınızı size “Yapamazsın”, “Hak etmiyorsun” ya da “O gemi yola çıktı” diyenlere yönlendirin.

5. Sonsuza dek direnin: mutlu olmak için rahat olduğunuz bölgelerden ayrılmalısınız.

mutlu ve başarılı kadın

Zor zamanlar gelecek. Şüphe duyduğunuz ve kendinizi nelerin altına soktuğunuzu sorguladığınız anlar olacaktır. Zihniniz değişime karşı çok dirençli olduğu için bu düşünceler geçmeniz gereken testlerdir ve zihniniz bu süreçte size “Olduğun yerde kal, rahatlığına geri dön” diye fısıldayacaktır.

Ancak şunu unutmayın: rahat olduğunuz bölgelerde yeni bir şey gelişmez.  Başarıya ulaşmak ve mutluluğu sürdürebilmek için direnmeniz, yarattıklarınıza tutunmanız ve ısrar etmeniz gerekir.

6. Her başarınız ve başarıya doğru attığınız her adım için müteşekkir olun

Attığınız her adım için minnettar olmak narsistik bir şey değildir. Her başarıyı, her çabayı ve onlardan çıkan sonuçları onaylamaktır. Başarıyı tanımak, attığınız hatalı adımları bilmek kadar önemlidir.

Başarıya bu şekilde ulaşabilirsiniz: mütevazi, gerçekçi, objektif ve kendinden emin olarak. Kendinizi cesur ve hayalleriniz için savaşmaya layık görün.

yerli kadın resmi

Gözlerinizi hedeften almadan, mutluluk anlarınız ve her başarınız için minnettar olun.

Mutlu olmak, sürekli yatırım gerektiren bir süreçtir, çünkü bundan vazgeçerseniz, kurduğunuz her şeyi kaybedersiniz. Başarı aslında azim, tutarlılık ve kalıcı bir vizyonun bileşiminden başka bir şey değildir.

Ana resim WikiHow.com’un izniyle yayınlanmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.