Yoga Yapmak ile ilgili Duygusal Faydalar

Yoga konsantre olmaya ve kendinize daha iyi bağlanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, uykusuzluğun ve hatta nörodejeneratif hastalıkların gelişmesinin önüne geçmek için çok iyidir.
Yoga Yapmak ile ilgili Duygusal Faydalar

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Muhtemelen bu eski pratiğin vücuda sağladığı bazı faydaları duymuşsunuzdur. Bu özellikle kaslarınız, eklemleriniz ve kalbiniz üzerindeki etkileri için geçerlidir. Bununla birlikte, yoga yapmak bize ne gibi psikolojik yarar sağladığını bilmiyoruz. Bu nedenle, bu yazıda, sizlere yoganın duygusal yararlarını anlatacağız.

Yoga yapmak ve duygularınız

yoga yapmak ve çocuk pozisyonu

Yoga yapmanın temel faydaları üç grup halinde özetlenebilir: Beden, zihin ve ruh hali. Şüphesiz, bu eski çağ sanatı yaşam kalitenizi artırır. Sonuçta farklı pozlar, nefes egzersizleri ve meditasyon içerir.

Birçoğu için yoga yapmak hayatın, refah ve iç barışı bulmanın bir yoludur. Yoga yapmak, içsel benliğinize dönmek ve sizi çevreleyen her şeyden kopmak ve kişisel anlam aramak demektir.

Bunun nedeni, solunumun hareketle bütünleştirilmesidir. Bu uygulama, sizi tartışılmaz bir şekilde olumlu yönde değiştirir. Yoga yapmak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici bir ilaç olarak kullanılır.

Bunun nedeni, çeşitli bedensel işlevlerinizi uyarabilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Bunlara kan dolaşımı, hücrelerin oksijenasyonu ve enerjinin taşınması da dahildir. Şüphesiz, tüm bu faydalar daha iyi zihinsel ve duygusal sağlık ile ilgilidir. Yoga sadece vücudunuz için değil ruhunuz için de iyidir.

Yoganın duygusal faydaları

Size çok fazla psikolojik yarar sağlayacak bir etkinlik arıyorsanız, yogayı denemek için bir gün daha beklemeyin. Aşağıda anlatacaklarımız bu güzel ve eski uygulamanın başlıca duygusal faydalarıdır:

1. Yoga yapmak size huzur ve sakinlik verir

Kentlerdeki hayat bugün bizleri gergin, endişeli ve sinir bozucu insanlara dönüştürüyor. Yoga yaptığınız zaman, düzgün nefes almak sizi rahatlatmaya yardımcı olur, sizi sakinleştirir ve durumlarla olayları başka bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olur.

Duygularınızı düzenlersiniz ve sizi çevreleyen şeyleri daha iyi görürsünüz. Sonra, dünyaya ve çevrenize karşı daha fazla huzur hissedersiniz. Doğru nefes aldığınızda öfke, stres ve kaygı gibi duygularınızdan kurtulursunuz.

Sonucunda ise, yoga yaparak kendinizi kötü hissettiren tüm hislerden kurtulmuş olursunuz. Bu kötü hisler, uyum içinde yaşamanıza izin vermeyen duygulardır.

2. Yoga yapmak stresinizi azaltır

yoga yapan kadınlar

Herkesin çok iyi bildiği bu kelime, yaşamımızın yoğun ritmi nedeniyle var olur. Çok hızlı yürürüz. Kaşlarımızı çatarak bir yerden diğerine gideriz. Ardından, bilmediğimiz insanlarla bile savaşır hale düşeriz.

Ve sonra bir yoga sınıfına gidersiniz. Orada, dünya tamamen değişmiş gibi görünür. Bu eski tekniği uygulayarak, kortizol düzeylerinizi düşürürsünüz. Kortizol stres kaynaklı bir hormondur. Stresli durumlarda enerjinizi ayarlamak önemlidir. Sonuçta, stres seviyenizin yüksek olması sağlığınız için kötüdür.

3. Benlik saygısını geliştirir

“Kendime inanıyorum,” ya da “Yeteneklerime güveniyorum,” diyebilecek çok kişi yoktur. Yoga sayesinde benlik saygınızı artırabilir ve kendinizi olumsuz eleştiriye maruz bırakmadan tanımaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca sizi sınırlayan olumsuz düşüncelerden kurtulabilir ve büyümenizi sağlayan olumlu fikirlerle zihninizi doldurabilirsiniz. Hiç şüphesiz, yoga yapmak her şeyi daha net bir şekilde görmek için harika bir araçtır.

Bunun yanı sıra, yoga yapmak hayati enerjinizi de artırır. Böylece yeteneklerinize olan güveniniz de artmış olur ve daha kesin kararlar vermenize yardımcı olur.

4. Uyku kalitesini artırır

Melatonin, düzenli uyku döngülerinden sorumlu hormondur. Bu arada, serotonin adlı nörotransmitterin de ruh halinizi ve iştahınızı düzenleme görevi vardır. Yoga yaptığınızda ikisi de dengede olur. Sonuç olarak, her gece daha iyi uyuyabilirsiniz.

Uykusuzluk sorununuz varsa, çok fazla kabus görüyosanız ya da uyumakta güçlük çekiyorsanız, bir yoga seansından daha iyi bir şey yoktur. Yoga yaptıktan sonra, gece bir melek gibi uyuyacaksınız. Sabah uyandığınızda tamamen yenilenmiş hissedeceksiniz.

5. Zihinsel yeteneklerinizi artırır

yoga ve ağaç pozu

Bu oryantal doktrini uygulamak akıl yürütme, karar verme ve açık düşünme yeteneğinizi geliştirir. Buna ek olarak, konsantrasyonunuzu geliştirir. Bu, duruşların durgunluğu ve nefes almak sayesinde gerçekleşir.

Yoga ile kazanacağınız kabiliyetler her günkü durumlara aktarılabilir. Buna iş, çalışma vb. şeyler de dahildir. Yoga dikkat dağılmasını önlemenize ve hafızanızın daha iyi olmasına yardımcı olur.

6. Ruh halinizi güçlendirir

Gündelik sorunlar, faturalar, trafik, ekstra saatlerde çalışmak… Modern ve telaşlı yaşam sizi mutsuz ve huysuz bir kişiye dönüştürebilir. Bununla birlikte, yoga yaparken serotonin düzeylerini artırırsınız. Bu, depresyon, endişe ve öfkeyi önlemenize yardımcı olur.

7. Başkalarıyla olan ilişkilerinizi daha iyi hale getirir

Zihniniz ve bedeninizle dengede olmak iyi bir şeydir. Öyleyse başkalarıyla iyi geçinebilir, neyi istediğinizi keşfedebilir ve daha da mutlu olabilirsiniz. Öte yandan, kendinizi affetmezseniz, hatalarınıza bakıp durursanız ve kendinizi herkesle kıyaslarsanız, alacağınız tek şey üzüntü ve hayal kırıklığı olur. Yoga yapmak aşağıdakilere yardımcı olabilir:

  • Sigarayı bırakmak
  • Alkol kullanmayı bırakmak
  • Çok yemek yememek
  • Hedeflerine ulaşmak
  • Hayatta iyi olanı aramak
  • Kendinden emin olmak

8. Nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olur

Meditasyonla birlikte yoga, telomeralar olarak adlandırılan yapıların boyutunu artırır. Bunlar küçük olduğunda, erken yaşlanmaya, bazı hastalıklara ve erken ölüme neden olurlar. Günde sadece 15 dakika ile bu yapıların büyümesini sağlayacaksınız. Sonuç olarak, Alzheimer gibi dejeneratif hastalıkları önleyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Menezes, C. B., Dalpiaz, N. R., Kiesow, L. G., Sperb, W., Hertzberg, J., & Oliveira, A. A. (2015). Yoga and emotion regulation: A review of primary psychological outcomes and their physiological correlates. Psychology and Neuroscience. https://doi.org/10.1037/h0100353
  • Bonura, K. B., & Tenenbaum, G. (2015). Effects of Yoga on Psychological Health in Older Adults. Journal of Physical Activity and Health. https://doi.org/10.1123/jpah.2012-0365
  • Hartfiel, N., Havenhand, J., Khalsa, S. B., Clarke, G., & Krayer, A. (2011). The effectiveness of yoga for the improvement of well-being and resilience to stress in the workplace. Scandinavian Journal of Work, Environment and Health. https://doi.org/10.5271/sjweh.2916

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.