Yoganın Duygusal Faydaları

· 8 Ekim, 2017
Yoga konsantre olmaya ve kendinize daha iyi bağlanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, uykusuzluğun ve hatta nörodejeneratif hastalıkların gelişmesinin önüne geçmek için çok iyidir.

Muhtemelen bu eski pratiğin vücuda sağladığı bazı faydaları duymuşsunuzdur. Bu özellikle kaslarınız, eklemleriniz ve kalbiniz üzerindeki etkileri için geçerlidir. Bununla birlikte, psikolojik yararları hakkında pek fazla şey bilmiyoruz.

Bu nedenle, bu yazıda, sizlere yoganın duygusal yararlarını anlatacağız.

Yoga ve duygularınız

yoga ve çocuk pozisyonu

Yoganın temel faydaları üç grup halinde özetlenebilir: beden, ruh ve ruh hali.

Şüphesiz, bu eski çağ sanatı yaşam kalitenizi arttırır. Sonuçta, farklı pozlar, ilahiler, nefes egzersizleri ve meditasyonu içerir.

Birçoğu için, yoga hayatın bir yoludur. Bu, refah ve iç barış bulmanın bir yoludur.

Bu, içsel benliğinize dönmek ve sizi çevreleyen her şeyden kopmak ve kişisel anlam aramak demektir.

Bunun nedeni, solunumun hareketle bütünleştirilmesidir. Bu uygulama, sizi tartışılmaz bir şekilde olumlu yönde değiştirir.

Yoga koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici bir ilaç olarak kullanılır. Bunun nedeni, çeşitli bedensel işlevlerinizi uyarabilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Bunlara kan dolaşımı, hücrelerin oksijenasyonu ve enerjinin taşınması da dahildir.

Şüphesiz, tüm bu faydalar daha iyi zihinsel ve duygusal sağlık ile ilgilidir. Yoga sadece vücudunuz için değil ruhunuz için de iyidir.

Yoganın duygusal faydaları

Size çok fazla psikolojik yarar sağlayacak bir etkinlik arıyorsanız, yogayı denemek için bir gün daha beklemeyin. Aşağıda anlatacaklarımız, bu güzel ve eski uygulamanın başlıca duygusal faydalarıdır:

1. Size huzur ve sakinlik verir

Kentlerdeki hayat bugün insanları gergin, endişeli ve sinir bozucu varlıklara dönüştürür.

Yoga yaptığınız zaman, düzgün nefes almak sizi rahatlatmaya yardımcı olur. Sizi sakinleştirir ve durumlarla olayları başka bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olur.

Duygularınızı düzenlersiniz. Artı, sizi çevreleyen şeyleri daha iyi görürsünüz. Sonra, dünyaya ve çevrenize karşı daha fazla huzur hissedersiniz.

Doğru nefes aldığınızda öfke, stres ve kaygı gibi duygularınızdan kurtulursunuz. Sonuçta, kendinizi kötü hissettiren tüm hislerden kurtulursunuz. Bunlar, uyum içinde yaşamanıza izin vermeyen duygulardır.

2. Stresinizi azaltır

yoga ve yukarı bakan köpek

Herkesin çok iyi bildiği bu kelime, yaşamımızın yoğun ritmi nedeniyle var olur.

Çok hızlı yürürüz. Kaşlarımızı çatarak bir yerden diğerine gideriz. Ardından, bilmediğimiz insanlarla bile savaşır hale düşeriz. Her zaman gürültüleri duyarız…

Ve sonra bir yoga sınıfına gidersiniz. Orada, dünya tamamen değişmiş gibi görünür.

Bu eski tekniği uygulayarak, kortizol düzeylerinizi düşürürsünüz. Kortizol stres kaynaklı bir hormondur.

Stresli durumlarda enerjinizi ayarlamak önemlidir. Sonuçta, stres seviyeniz yüksek olduğunda, bu durum sağlığınız için kötüdür.

3. Benlik saygısını geliştirir

“Kendime inanıyorum” ya da “yeteneklerime güveniyorum” diyebilecek çok kişi yoktur.

Yoga sayesinde benlik saygınızı artırabilir ve kendinizi olumsuz eleştiriye maruz bırakmadan tanımaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sizi sınırlayan olumsuz düşüncelerden kurtulabilir ve büyümenizi sağlayan olumlu fikirlerle zihninizi doldurabilirsiniz.

Hiç şüphesiz, yoga her şeyi daha net bir şekilde görmek için harika bir araçtır. Ayrıca hayati enerjinizi de arttırır. Yoga yapmak yeteneklerinize olan güveninizi arttırır ve daha kesin kararlar vermenize yardımcı olur.

4. Uyku kalitesini arttırır

Melatonin, düzenli uyku döngülerinden sorumlu hormondur. Bu arada, serotonin adlı nörotransmitterin de ruh halinizi ve iştahınızı düzenleme görevi vardır.

Yoga yaptığınızda ikisi de dengede olur. Sonuç olarak, her gece daha iyi uyuyabilirsiniz.

Uykusuzluk sorununuz varsa, çok fazla kabus görüyosanız ya da uyumakta güçlük çekiyorsanız, bir yoga seansından daha iyi bir şey yoktur.

Yoga yaptıktan sonra gece, bir melek gibi uyuyacaksınız. Sabah uyandığınızda tamamen yenilenmiş hissedeceksiniz.

5. Zihinsel yeteneklerinizi arttırır

yoga ve ağaç pozu

Bu oryantal doktrini uygulamak, akıl yürütme, karar verme ve açık düşünme yeteneğinizi geliştirir.

Buna ek olarak, konsantrasyonunuzu geliştirir. Bu, duruşların durgunluğu ve nefes almak sayesinde gerçekleşir.

Yoga ile kazanacağınız kabiliyetler her günkü durumlara aktarılabilir. Buna iş, çalışma vb. şeyler de dahildir. Yoga dikkat dağılmasını önlemenize ve hafızanızın daha iyi olmasına yardımcı olur.

6. Ruh halinizi güçlendirir

Gündelik sorunlar, faturalar, trafik, ekstra saatlerde çalışmak … Her şey onları gördüğünüz şekilde değişiyor. Modern ve telaşlı yaşam sizi mutsuz ve huysuz bir kişiye dönüştürebilir.

Bununla birlikte, yoga yaparken, serotonin düzeylerini arttırırsınız. Bu, depresyon, endişe ve öfkeyi önlemenize yardımcı olur. Bu, diğer herhangi bir fiziksel egzersiz için de geçerlidir.

7. Başkalarıyla olan ilişkilerinizi daha iyi hale getirir

Zihniniz ve bedeniniz ile dengede olmak iyi bir şeydir. Öyleyse başkalarıyla iyi geçinebilir, neyi istediğinizi keşfedebilir ve daha da mutlu olabilirsiniz.

Öte yandan, kendinizi affetmezseniz, hatalarınıza bakıp durursanız ve kendinizi herkesle kıyaslarsanız, alacağınız tek şey üzüntü ve hayal kırıklığı olur.

Yoga insanlara şunları yapmalarında yardımcı olabilir:

  • Sigarayı bırakmak
  • Alkol kullanmayı bırakmak
  • Çok yemek yememek
  • Hedeflerine ulaşmak
  • Hayatta iyi olanı aramak
  • Kendinden emin olmak

8. Nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olur

Meditasyonla birlikte yoga, telomeralar olarak adlandırılan yapıların boyutunu arttırır. Bunlar küçük olduğunda, erken yaşlanmaya, bazı hastalıklara ve erken ölüme neden olurlar.

Günde sadece 15 dakika ile bu yapıların büyümesini sağlayacaksınız. Sonuç olarak, Alzheimer gibi dejeneratif hastalıkları önleyebilirsiniz.