Bu 5 Sağlıklı Strateji İle Duygusal Olarak Detoks Yapın

Hissettiğiniz her şeyi içinizde tutmak ve duygusal olarak detoks yapmamak bir patlama ile sonuçlanabilir ve hayal kırıklığınızı olabilecek en kötü şekilde ortaya çıkarırsınız.
Bu 5 Sağlıklı Strateji İle Duygusal Olarak Detoks Yapın

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Her zaman yorgun musunuz? Anksiyeteniz mi var? Belki duygusal detoks için bazı stratejileri öğrenmelisiniz.

Bazen duygularımızı iyi yönetemeyiz ve onları bırakıvermek yerine, şişirir de şişiririz. Duygular gelir ve giderler. Ama onları çoğu kez içimizde, kendimizde tutarız, aşırı düşünürüz, stresli ve endişeli oluruz, bu kavisin sonunda bizi bekleyenlerden korkarız.

Bugün, duygusal olarak detoks yapmak ve uzun süre boyunca taşıdığınız, sizi aşırı mutsuz eden ağırlıkları serbest bırakmak için 5 strateji öğreneceksiniz.

1. Duygusal detoks için farkında nefes

huzurla nefes alan kadın

Saçma geliyor olabilir, ama nefes aldığınızın ne kadar, ne sıklıkla farkındasınız? Nefesinizi gözlemlemek için kendinize bir dakika vermek, duygularınızı temizlemenize ve iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

  • Rahatsız edilmeyeceğiniz bir gün seçin.
  • Gözlerinizi kapat ve nefes aldığınızı hissedin. Göbeğinizin veya göğsünüzün hareketi üzerinde yoğunlaşın.
  • Daha sonra burnunuza giren ve çıkan havaya odaklanın.

Soğuk havanın geldiğini ve sıcak havanın çıktığını hissedin. Nasıl rahatladığınızı ve farkında olmadan, her zaman yapıyor olduğunuz bir şeyden nasıl haberdar olduğunuzu görün.

2. Pozitif enerjinizi şarj edin

Kendiniz için zaman ayırın, gün içinde sadece kendinizle olmak için seçtiğiniz bir zaman, pozitif enerjinizi, farkında olarak nefes alarak duygularınızı temizledikten sonra yeniden şarj edin.

Doğada yürüyüş yapmak, kitap okumak ya da olumlu bir belgesel izlemek size yardımcı olacak, motivasyonunuzu artıracak ve ilerlemek için ihtiyacınız olan gücü ve enerjiyi sağlayacaktır.

Pozitif enerjinizi şarj etmenin bu yollarını biliyor musunuz? Kendinizle yüksek sesle konuşmak ve “Evet, yapabilirim!”,“Şu an yapacağım!”, “Bu harika bir fikir!” gibi şeyler söylemek.

3. Kendinizi tutmayın

harfler bağıran adam

Öğrendiğimiz bazı davranışların bizim için aslında duygusal olarak kötü olduğu ortaya çıktı.

  • Örneğin, gözyaşlarını tutmak, reddedilme korkusundan dolayı ne düşündüğünüzü söylememek, üstünüz olduğu için patronunuzla konuşmamanız.

Bütün bunlar, hislerinizin çıkmasına izin vermediğiniz anlamına gelmektedir. Duygularınızın ifade etmeye çalıştığı şeyleri her zaman, doğru ve saygılı bir şekilde söyleyebilirsiniz.

Bu yüzden kendinizi tutmayın. Buna ihtiyacınız var. Duygusal olarak detoks yapmaya başlamak için bu stratejileri uygulamaya koyun.

4. Ne hissettiğinizi yazın

Eğer, mümkün olan en saygılı şekilde olacak bile olsa, duygularınızı yüz yüze söyleyebilecek gibi hissetmiyorsanız, o zaman yazın.

  • Yazmak harika bir terapidir. Geçmiş notlarınıza geri dönmek, engelleriniz olmasına rağmen ne kadar yol kat ettiğinizi görmenizi ve durumunuza başka bir açıdan bakmanızı sağlar.
  • Kendinizi kısıtlamayın veya yazdığınızın saçma sapan bir yazı olduğunu düşünmeyin. Elinizin sayfanın üzerinden kaymasını sağlayın ve içinde bulunduğunuz her şeyi ifade edin.

Çok özgürleştirici olacak ve duygusal olarak detoks yapmanıza yardımcı olacaktır.

5. Duygusal olarak detoks yapmak için farkındalığı çalışın

deniz kenarında duygusal detoks

Üstte anlattığımız farkında nefesin bununla aynı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak farkındalık aslında çok daha fazlasını kapsar.

Farkındalık, bulaşıkları yıkarken bile yapabileceğiniz bir uygulamadır. Yaşadığınız, içinde bulunduğunuz anın bilincinde olmanıza izin veren bir şeydir. Aynı zamanda da kendi düşüncelerinize bakmanıza yardımcı olur.

Düşüncelerin duygularınız üzerinde önemli bir etkisi vardır ve sizi olması gerekenden daha fazla etkiliyor olabilir. Neye tutunuyorsunuz? Hangi korkularınız var? Yaşadığınız endişeler sizin için herhangi bir şey yapıyor mu?

Bu egzersiz, anlattığımız stratejileri çalışmanıza ve duygusal olarak detoks yapmanıza yardımcı olacak ve daha özgür olacaksınız.

Duygusal olarak detoks yapmak için tüm bu stratejiler çok önemlidir. Bunu yapmamanın sonuçları, bildiğiniz gibi, ilişkilere gerçekten zarar veren öfke patlamaları olabilir.

Böylece duygularınızı daha iyi yönetirsiniz. Daha mutlu olmak ve çevrenizdeki insanlarla daha iyi ilişkiler kurmak istiyorsanız, en önemli şey budur.

Farkındalık yaratın, düşünmek için zaman ayırın ve diğer konuştuğumuz stratejileri hayata dökün. Duygusal olarak detoks yapın ve çok uzun bir süredir taşıyor olduğunuz ağırlığı serbest bırakın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.