Anksiyeteyi Kontrol Altına Almak İçin 5 Öneri

Anksiyete, duyguları kontrol altına alan ve dengesizliğe neden olan bir durumdur. Etkiler tersine çevrilebilir. Bu yazımızda size anksiyeteyi kontrol etmek için bazı öneriler sunacağız.
Anksiyeteyi Kontrol Altına Almak İçin 5 Öneri

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İlk olarak, anksiyete insanlar için gereklidir ve vücudun farklı, özellikle tehlikeli bir durumla karşı karşıya kaldığında ortaya çıkardığı kontrol mekanizması olarak adlandırılır.

Vücudun olaylara tepki verirken stres ortaya çıkarması ve sizi uyarması oldukça doğaldır ancak bununla birlikte anksiyete sürekli olarak meydana geldiğinde bunaltıcı olabilir ve amacını kaybedebilir.

Bir süre sonra, anksiyete zihindeki duygusal bir durumun gözlenmesi için çalışan mekanizmayı değiştirebilir. Bu, üç ana gruba ayrılan pek çok faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Yatkınlık faktörleri

Tetikleyici faktörler

çalılıklarda oturan kadın
  • Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler kullanmak
  • Bir şeyi başarmakta sorun yaşamak.
  • Büyük bir çaba göstermeniz ya da değişiklik yapmanız gerektiğini bilmek

Devam ettiren faktörler

  • Yeteneklerin ya da mantıklı düşünebilme yetisinin kaybı
  • Amaca zararı dokunan çözümler
  • Sorunlarla başa çıkmada kötü yöntemler izlemek

Anksiyete hakkında çok daha fazlası

Bu durum sıklıkla birçok benzer semptom ve reaksiyon gösterdiği için depresyonla bağlantılıdırDiğer belirtilerin yanı sıra, açıklanamayan yorgunluk, terleme, kalp ritminde artış ve baş dönmesi anksiyetenin ana göstergeleridir. Bunlar yaşam kalitenizi tehlikeye atabilir ve bir profesyonelin yardımıyla tedavi edilmelidir.

Anksiyeteyi kontrol etmek için tavsiyeler

Karmaşık bir problem olmasına rağmen, belirtilerinizi ele almanın birçok farklı yolu vardır. Gerçekten faydalı olan bazı yöntemlere güvenebileceğinizi bilmek önemlidir. Bu yazıda, anksiyetesi olan insanlar için en faydalı yöntemlerin bazılarından bahsedeceğiz. Mutlaka okuyun.

Duygularınızı ifade edin

Anksiyetesi olan insanlardaki en yaygın sorunlardan bir tanesi duygu ve düşüncelerini paylaşmada sıkıntı yaşamalarıdır. Bu durum da üzerinizde güçlü bir baskı hissetmenize neden olabilir.

anksiyete sahibi kadın

Bu nedenle, mümkün olduğunca duygularınızı ifade etmeyi denemenizi öneriyoruz. Pratik yapmanın en iyi yolu, en yakın arkadaşlarınızdan ya da ailenizden başlamaktır.

İlerleme kaydettikçe, biraz daha zor bir hedef belirleyin. Örneğin çok yakın olmayan arkadaşlarınıza ya da tanıdıklarınıza kendinizi duygusal açıdan ifade etmeye başlayın. Bunun çok yardımı olacaktır.

Yazın

Duygularınızı dışa vurmak ve anlamak için sadece sosyal ortamlarda kendinizi ifade etmeniz gerekmez. Bunun mükemmel bir alternatifi yazmaktır.

Bu alıştırma, özellikle topluluk önünde konuşmakta sıkıntı yaşayan ve anksiyete sorunu olan kişiler için harikadır. Sadece bir not defteri ve bir kalem alın ve deneyin. Bu ikisi kendiniz ya da etrafınızdaki insanlar hakkındaki duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade etmek için yeterlidir.

Daha fazla ilerleme göstermek istiyorsanız bir günlük tutmayı deneyebilirsiniz. Böylece ilerlemenizi günden güne görebilirsiniz.

Kendinizi tanımak için zaman harcayın

Anksiyete belirtilerini hafifletmeye çalışabileceğiniz birçok farklı aktivite vardır. Bununla birlikte, bu aktivitelerin etkili olanlarını seçmek çok önemlidir. Bu yöntemleri denerken kendinizi rahat hissetmiyorsanız bu sizin için yeterli değil demektir. Bu yüzden her şekilde kendinizi iyi tanımanız oldukça önemlidir.

Bu rahatlatıcı yöntemleri sadece endişeli hissettiğinizde değil, sizi neyin tetiklediğini çözmeye çalışırken de uygulayabilirsiniz. Bir şeyler okumak ya da kendinizi spor yaparak oyalamak bunun için gerçekten iyi bir yoldur. Karar vermek ve anksiyete semptomlarını kontrol altında tutmak için önemli bir fırsattır.

Gülümseyin

Basit şeylerde mutluluk aramak, stresi azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda endişeyi de azaltabilir.

mutlu kadın

Samimi ve kendiliğinden gelen bir gülümseme size gerçekten kendinizi çok iyi hissettirebilir. 

Egzersiz yapın

Egzersiz yaparken salgılanan hormon miktarı oldukça fazladır, bu hormonlar arasında mutluluk ve neşe sağlayan endorfin hormonu da bulunur. Bu nedenle, spor yapmak anksiyete semptomlarına karşı koymak için harika bir seçenektir.

İlginizi çekebilir ...
Stres ve Anksiyete Arasındaki 3 Ana Farklılık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Stres ve Anksiyete Arasındaki 3 Ana Farklılık

Anksiyete içeriden gelirken, stres dışsaldır. Bu yazımızda stres ve anksiyete arasındaki temel farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kasper, S., Boer, J. A. d., & Sitsen, J. M. A. (2003). Handbook of depression and anxiety (2nd ed.). New York: M. Dekker.
  • Root, B. A. (2000). Understanding panic and other anxiety disorders. Jackson: University Press of Mississippi.
  • Veeraraghavan, V., & Singh, S. (2002). Anxiety disorders: psychological assessment and treatment. New Delhi; Thousand Oaks, CA: Sage Publications.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.