Çocuklara Zaman Yönetimi Becerisini Kazandırmak

Çalışmalarında başarılı olabilmeleri ve oyun zamanının keyfini çıkarabilmeleri için, çocuklara zaman yönetimi becerisi kazandırmak ebeveynlerinin görevidir. 
Çocuklara Zaman Yönetimi Becerisini Kazandırmak
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocukların her gün sorumluluklarını düzenlemeyi ve zamanlarını bilgece kullanmasını öğrenmeleri önemlidir. Okula gitmek, ev ödevlerini yapmak ve oyun oynayacak zaman bulmak… Hepsini biraz organizasyon ve daha iyi zaman yönetimi sayesinde yapabilirler. Ebeveylerin programları çocuklarının günlük yaşamlarını belirler.

Ebeveynlerin ikisi de evin dışında çalışıyorsa veya yalnızca bir ebeveyn ev işlerini yürütüyorsa, çocuğun hayatı genellikle aktivitelerle doludur. Zamanlarını tamamen meşgul bir şekilde geçiriyor gibidirler.

Ancak çocukların bir aktiviteden ötekine geçmesi zamanlarını bilgece kullanmayı bildikleri anlamına gelmez. Büyük ihtimalle ebeveynleri bile zamanlarını iyi bir şekilde kullanmayı bilmiyorlardır. Hem çocuklar hem de yetişkinler zaman yönetimi becerisine sahip olmalıdırlar.

Çocuklarınız Zamanın Değerli Olduğunu Öğrenmeli

havuz yüzme çocuklar

Çocuklarınız büyük ihtimalle “Zaman para demektir” veya “Zamanım yok” gibi sözleri sizden sıkça duymuşlardır. Yaşları küçükse ne kastettiğinizi anlamamış olabilirler. Çocukların ne zaman algısı vardır ne de zamanın insanların hayatlarını nasıl etkilediğini bilirler.

Büyüdükçe yavaş yavaş “bugün”, “yarın”, “şimdi” ve “sonra” gibi konseptleri anlamaya başlarlar.

Zamanın değerini onlara öğretmek, güneşin doğuşuyla başlar. Kalkmanın, giyinmenin, kahvaltı etmenin ve okula gitmenin bir zamanı vardır. Günün ilk dakikaları, çocuklarınıza zamanlarını iyi kullanmayı öğretebilmeniz için sahip olduğunuz ilk büyük bir fırsattır.

Sonrasında, okuldan eve geldiklerinde ev ödevlerini yapmak, ders dışında aktiviteler yapmak ve sonra oyun oynamak için kendilerini ayarlamalılar. Çocuğunuza her aktivitenin bir vakti olduğunu ve yapmaları gereken şeyleri yaptıktan sonra hak ettikleri gibi kalan boş zamanın keyfini çıkarabileceklerini öğretebilirsiniz.

Öte yandan bir çocuğun zamanının tamamını doldurmak da yanlıştır. Bu pek çok ailenin yaptığı bir şeydir: Çocuğu aktiviteye boğmak. Bunun yerine çocukları, sorumluluklarını yerine getirdikleri sürece boş zamanlarının keyfini istedikleri herhangi bir şeyi yaparak değerlendirebileceklerini öğrenmeliler. En büyük ödül budur.

Çocuklara Zaman Yönetimi Becerisini Kazandırmak

Çocuklarınız için örnek olduğunuzu ve bunun çok kritik bir şey olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Çocuğunuzu okuldan almak için aceleyle hareket ediyor ve her zaman geç kalıyorsanız, zaman yönetimi açısından onun için harika bir örnek oluşturmuyorsunuz.

Günlük programınızı organize etmeniz çocuğunuzun, sizin işte, evde ve ailenizle geçirdiğiniz zamanı ayarladığınıza ikna olmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca ev ödevi yapmak ve çalışmak için ayırdıkları zamanı da düzenlemelisiniz. Ev ödevlerini yatmadan hemen önce yapmamalılar. Yapması günler sürecek projeler veya günler öncesinden üzerinde çalışmaya başlanması gereken bir test son dakikaya bırakılmamalı.

Bu yüzden çocuğunuzun sorumluluklarını düzenlemesine yardımcı olmanın en iyi yolu ona zaman yönetimi becerisi kazandırmaktır.

Ayrıca çocuğunuza ev ödevlerini yaparken ve diğer sorumluluklarını yerine getirirken ne kadar verimli olurlarsa, geriye o kadar boş zamanları kalacağını da aşılamalısınız.

Çocuklar için en önemlisi oyun zamanıdır. İyi bir şekilde organize olmanın ne kadar önemli olduğunu onlara öğretmek için oyuna duydukları ilgiden faydalanmalıyız.

Vakitlerini Düzenlemeleri İçin Onlara Yardım Edin

anne kız çocuğu ders zaman yönetimi

Oyun oynamak için boş zamana sahip olmak, zamanını doğru bir şekilde yönetebilmiş bir çocuk için en büyük ödüldür. İşte çocuklarınızın zamanlarını doğru bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olan üç anahtar tavsiye:

Makul programlar yapın

Çocuğunuzun takip etmeyi öğrenmesi gereken bir planı olmalı. Bu planda oyun oynayacağı, çalışacağı, televizyon izleyeceği, egzersiz yapacağı veya internette dolaşacağı zamanlar yer almalı.

Çocuklar planları severler ancak bu hiçbir zaman spontane davranmamanız veya esnek olmamanız gerektiği anlamına da gelmez.

Bazı rutinler tasarlayın ve onları destekleyin

  • Çocuğunuz yataktan kalktığında okul için hazırlanması gerektiğini bilmeli.
  • Oyun oynamadan önce ev ödevini yapmalı.
  • Yeni oyuncaklar çıkarmadan önce etrafa dağılmış olan diğer oyuncakları toplamalı.
  • Yatağa gitmeden önce bir sonraki gün için çantasını hazırlamalı ve duşunu yapmalı.

Rutinler zamanı organize etmeye ve bir düzen yaratmaya yardımcı olurlar.

Rolleri ve Sorumlulukları Dağıtın

Roller, çocukları sorumluluklarını yerine getirmeleri için heveslendirir ve motive eder. Çocuğunuz evdeki “bir şeyden” sorumlu olduğunu bilmelidir.

Benzer şekilde iki veya daha fazla çocuğunuz varsa her birine bazı roller vermeli ve sorumlulukları aralarında bölüştürmelisiniz. Örneğin biri köpeği yürüyüşe çıkarmakla, diğeri ise bitkileri sulamakla görevli olabilir.

Birkaç Tavsiye

oyun oynayan küçük kız

Çocuklara zaman yönetimi becerisi kazandırmak faydalıdır çünkü bu her zaman işlerini zamanında bitirmelerini garantileyecektir.

Ayrıca etkili zaman yönetimi tüm sorumluluklarını hemen yerine getirmelerini sağlar. Böylece hak ettikleri gibi dinlenme, oyun oynama ve eğlence zamanlarının keyfini çıkarabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Prieto Ruz, T., España, E., & Martín, C. (2012). Algunas cuestiones relevantes en la enseñanza de las ciencias desde una perspectiva Ciencia-Tecnología- Sociedad. Revista Eureka Sobre Enseñanza y Divulgación de Las Ciencias.
  • rodin.uca.es/xmlui/handle/10498/14625

  • Escuela Nacional de Antropología e Historia (Mexico), C. L. (2003). Entre lo colectivo y lo individual: La experiencia de la escuela a través de relatos de vida. Nueva antropología.
  • Murga, H. V. (2014). Tipo de familia y ansiedad y depresión. Revista Médica Herediana.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.