Sevgi Dolu bir Çocuğa Sahip Olmak için 5 İpucu

Sevecen bir çocuk için rol modeli olmalısınız. Başkalarına nasıl davranırsınız, çocuğunuzun duygularını da nasıl ifade edeceğini etkilersiniz.
Sevgi Dolu bir Çocuğa Sahip Olmak için 5 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ne kadar çok anne ve baba çocuklarının kendilerine sıkı sıkıya sarılmalarını hayal ediyorlar? İşten eve geldiklerinde, sevecen çocuklarını görmekten çok mutlu oluyorlar. Sevgi dolu bir çocuğa sahip olmak, bir ebeveyn için çok tatmin edici ve ister inanın ister inanmayın bunu başarmak, çok da zor değil.

Bir çocuğun iyi duygularını ifade edemediği bazı durumlar vardır. Bu duygusal travma ya da şefkat eksikliği nedeniyle olabilir.

Çocuğunuz çok sevgi yanlısı değilse, yapılacak ilk şey ne olduğunu ve onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi bulmaktır.

Bu bir umutsuz vaka değil!

Eğer siz çocuğunuza bol bol sevgi ve anlayış gösterirseniz, sahip oldukları kötü alışkanlıklar ortadan kalkabilir. İşte bu yüzden bugün çocuğunuzun daha tatlı ve sevecen olmasına yardımcı olmak için en iyi tavsiyelerin bazılarını paylaşmak istiyoruz.

Sevgi dolu bir çocuğa nasıl olunur?

Çocuklar büyüklerini taklit etmeyi severler. Bu yüzden onlara iyi bir rol modeli olmak olmak çok önemlidir.

Çocuğunuzun sevecen olmasını istiyorsanız, bunu başarmanın en iyi yollarından biri, onlara diğer insanlara karşı sevgi dolu olmayı öğretmek ve bu eylemleri ve alışkanlıkları geliştirmektir: bunlar arasında, gülümsemek, başkalarıyla selamlaşmak ve diğer insanlara karşı dikkatli olmak vardır.

baba oğul mutlu takılıyor

Bazı ebeveynler küçükleri genellikle oyuncak, şeker ya da para gibi sevgi ile alakası olmayan şekillerde ödüllendirirler. Ancak, ebeveyn olarak görevlerini yerine getirmek yerine, bunu yaptıklarında bir boşluk yaratırlar. En iyi ödülün ebeveynlerden gelen bir kucaklama veya öpücük olması gereken zamanlar vardır.

Onlara sevgi vermek, ihtiyaç duydukları şeydir. Sevecen bir çocuğa sahip olmak istiyorsanız, bir rehber olarak yola çıkmalı ve onların yakın oldukları insanlara karşı duygularını ifade etmelerine yardımcı olmalısınız. Her adım iyi sonuçlara temel hazırlayacaktır.

1. Onlara sevgi gösterin

Çocuğunuzu sabahları, tıpkı bir önceki gece gibi, sarılmalar ve öpücüklerle uyandırın. Bu alışkanlık onların arkadaşlarıyla ve ailesiyle tekrarlamasını, ilişkilerinizi geliştirmesini ve aynı zamanda daha şefkatli bir insan olmalarını sağlayacaktır.

Aşk asla acıtmaz. Cömertlik, erken yaşlardan itibaren teşvik edilmesi gereken bir erdemdir. Sevgiyi paylaşmak, bazı insanların düşündüklerinin aksine, güçlü insanların özelliğidir. Sevgi, iyi işlere ile derinden bağ içerisindedir. İyi şeyler yapan bir insanın kalbinde sevgisi vardır.

2. Güvende hissetmelerini sağlayın

Birçok çocuk, belli jestlerin olmamasından dolayı ebeveynlerinin sevgisinden şüphe ediyor ve kendilerine karşı olan sevginin ifade edilmediğini düşünüyorlar. Bu çocuklar zamanla isyankar olabilirler.

Çocuklarınız ile TV seyretmek, okumak, yemek yemek, oyun oynamak ve hatta uyumak gibi, paylaşabileceğiniz zamanlar vardır. Onlarla zaman geçirdiğinizde, kendilerini daha güvenli hissederler ve daha sevgi dolu bir çocuğunuz olur.

3. Şiddet içermeyen bir ev ortamı oluşturun

Çocuğunuz size stres veya endişe yaratabilir, ancak bu duyguları nasıl kontrol edeceğinizi bilmek en iyisidir.

Bunu yapmazsanız, bağırarak, hatta fiziksel olarak onları incitebilirsiniz. Elde edeceğiniz tek şey, onları başkalarıyla ve özellikle de sizinle sevecen olma fikrinden uzaklaştırmaktır.

Bu duyguları nasıl yöneteceğinizi öğrenirseniz, gelecekte pişman olacağınız sonuçlardan kaçınırsınız.

4. Onlara saygının değerini öğretin

Çocuğunuz sizi bir mağazaya, yürüyüşe ya da evin dışındaki herhangi bir yere götürdüğünde, başka insanlara nasıl davrandığınıza dikkat eder.

Başkalarını çok sevgi ve saygıyla selamlayan biriyseniz, muhtemelen sevgi dolu bir çocuğu büyütmek zor olmayacaktır. Bunu onlara öğreterek, başkaları için sahip olmaları gereken saygıyı gösterirsiniz.

5. Örnek olun

Herkesi sevgiyle selamlayın, sevdiğiniz şeylerden bahsedin, ihtiyacı olanlara karşı için cömert olun ve bu değerleri çocuğunuza aşılayın.

Çocuklar her zaman ebeveynleri gibi olmak isterler, bu yüzden her zaman onlara bir süper kahraman gibi görünmeye çalışın çünkü en çok hayran oldukları kişi sizsiniz.

anne ve oğul çok mutlu

Sonuç

Günümüzde teknoloji bizi diğer insanlarla paylaştığımız sevgiden uzaklaştırıyor. Tüm sevgimizi bir ekran üzerinden paylaşmaya çalışmak, akrabaları, arkadaşları ve diğerleriyle uğraşmayı zorlaştırır. Bunun çocuğunuza zarar vermesine izin vermeyin çünkü sevecen insanlar olabilmek için önce sizden örnek almalılar.

Her çocuğun farklı bir dünyası vardır. Bazı kişilik özellikleri, karakterlerinin çok etkileyici olmalarına izin vermeyecek. Bununla birlikte, ebeveyn olarak yardımcı olabileceğiniz zamanlar da vardır.

Çocukların kendilerini daha güvenli hissetmelerini sağlayın, onlara iyi değerler öğretin ve onlara çok sayıda öpücükler ve sarılmalar bahşedin. Bu anları çocuklarınıza ayırın çünkü gelecekte size teşekkür edeceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.