Erkek Çocuk Sahibi Olmak Bir Hazinedir

Oğlan çocukları daha bağımsız bir yapıya sahiptirler ve bu yüzden onları büyütürken size güvenebilmeleri için onların ihtiyaçlarını anlayıp, onlarla net ve açık bir şekilde iletişim kurmalısınız.
Erkek Çocuk Sahibi Olmak Bir Hazinedir

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2019

Bir erkek çocuk sahibi olmak bazı anne ve babalar için çok önemlidir, bu yeni yaşamda kendi yansımalarını görürler. Dünyaya mutlu olan ve başkalarını da mutlu etmeye hazır, genç ve cesur bir erkek kazandırma isteği içindedirler.

Tüm çocuklar değerli ve önemlidir, ister kız olsunlar ister erkek ve hepsini eşit şekilde sevip eğitmeliyiz.

Ancak bazen küçük bir oğlan çocuğunun karakteri çok farklı olabilir ve ona daha çok vakit ayırmak gerekebilir.

Çocuklar hiçbir zaman ebeveynlerinin birebir kopyası değildir. Kendi karakter ve düşünceleri vardır ve onları sorumluluk ve olgunlukla mutlu bir şekilde yönlendirmeliyiz.

Erkek çocuk: büyütmenin zorlukları ve stratejiler

Cinsiyet basma kalıplarlarına takılmamalısınız, hem kız çocukları hem de erkek çocuklar aynı şekilde yetiştirilmelidir.

Her çocuğun ihtiyacı farklıdır, bu yazımızda sizlerle size yardımcı olup yönlendirebilecek genel bilgileri paylaşacağız.

erkek çocuk

Ona en güçlü, en zeki veya en cesur olmayı öğretmeyin. Ona “kendisi” olmayı öğretin

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi bahsettiğimiz basma kalıp cinsiyet rollerine göre davranmaktır.

  • Bazı ebeveynler oğullarının en iyi futbol oyuncusu, sınıftaki en zeki çocuk veya en çok arkadaşa sahip cesur bir oğlan olmasını isterler. Bu doğru bir taktik değildir.
  • Oğlunuza kızınıza davranacağınız gibi davranın: kendi istediği kişi olmasına izin verin, boş vaktini nasıl değerlendirmek istiyorya o şekilde değerlendirmesine ve kendi hayallerini seçip şekillendirmesine izin verin.
  • Oğlunuzu, eğer o sevmiyor veya ilgilenmiyorsa belli bir spora yöneltmeye çalışmayın.

Çocuklarınızı anlamaya çalışın ve onların sizin minik birer kopyanız olmadığını unutmayın.

Ona sizin sevdiğiniz şeyleri öğretebilir, çeşitli ilgi alanlarına doğru yönlendirebilir ve bu tarz şeylere maruz kalmasını sağlayabilirsiniz ancak ona istemediği bir şeyi yapması için baskı kurmayın.

Oğlunuzun da üzgün olmaya hakkı var

Oğlan çocukları kız çocuklarından daha güçlü doğmazlar veya yenilmez değillerdir. Bazı ebeveynlerin yaptığı bir hata da oğullarına “Ağlama, sen bir erkeksin ve ağlamadan güçlü olman lazım” demektir.

Erkek çocukların da aynan kız çocuklar gibi duygularını dışarı vurmaya ihtiyacı vardır. Eğer istiyorsa, bırakın ağlasın.

Oğlunuzu uygun bir şekilde  duygusal iletişim kurmaya teşvik etmelisiniz. En başından karşılıklı güven üzerine bir ilişki kurmaya çalışın.

Asla size söyledikleri şeylerle, fikirleri, hayalleri, duyguları veya istekleri ile dalga geçmeyin. Eğer oğlunuz onunla dalga geçtiğinizi veya onu yargıladığınızı fark ederse, size güvenmeyi kesebilir.

oyun oynayan çocuk ve anne

Erkek çocuk kişisel alana daha erken ihtiyaç duyarlar

Erkek çocuklar bağ kurma ihtiyacı ve şımartılma arasında kalmaya daha yatkındır ve kendi istediklerini yapıp, özgürlüğünü yaşamak için yalnız kalma ihtiyacı daha erken ortaya çıkabilir.

  • Sabırlı olmalı ve pazarlık yapma gücünüzü korumalısınız. Erkek çocukları yasaklara daha negatif tepki verebilirler bu yüzden onların bir şeyi neden yapamayacaklarını anlamalarına yardımcı olarak ikna etmelisiniz.
  • Ayrıca eğer oğlunuz kişisel alan ve çeşitli haklar talep ediyorsa ona bunlar için sorumluluk alması gerektiğini öğretmelisiniz.
  • Bu sebeple, aynı kızınıza yapacağınız gibi oğlunuza da genç yaşta sorumluluklar vermelisiniz.

Odasını temiz tutmak, evin temizlenmesine yardım etmek, evcil hayvanlarla ilgilenmek ve kişisel eşyalarına özen göstermek giibi çeşitli sorumluluklar ve görevlerden kendisinin de sorumlu olduğunu öğrenmeli.

küçük çocuk ve annesi

Son olarak, bir erkek çocuğu sahibi olmak hem büyük bir zorluk hem de bir hazinedir. Oğlunuzun eğitimi için sizin onun ihtiyaçlarını anlayabilmeniz ve başarılı bir şekilde duygusal iletişim kurabilmeniz çok önemlidir. Bu sayede onun size her zaman güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Günlük yaşamda onun kim olduğuna ve isteklerine saygı duymak ve hayatı boyunca ona destek olacağınızı bilmek,  ona hayallerinin peşinde koşacak kadar büyüdüğünde ve bağımsız olduğunda uygulaması için iyi bir örnek olacaktır.

Ebeveynler olarak kızlarımızı ve oğullarımızı eşit şekilde sevmeli ve onları aynı ve eşit haklar ve sorumluluklarla yetiştirmeliyiz. Bu çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.