Çocuklarınızı Yetiştirmenin En İyi Yolu Onlara İyi Örnek Olmak

Çocuklarınızın gördükleri her şeyi içine çeken ve kopyalayan süngerler gibi olduklarını unutmayın. Eğer onları doğru şekilde yetiştirmek istiyorsanız kendi hareketlerinize dikkat etmelisiniz.

Kaç kere çocuğunuzdan bir şeyi söylediğiniz şekilde yapmasını istediniz fakat siz istediklerinizi uygulamıyordunuz?

Eğer onlardan istediğiniz şeyleri kendiniz yapmıyorsanız verdiğiniz dersler büyük olasılıkla bir işe yaramayacaktır.

Bu durum her zaman her ailede aynıdır: Çocuklar ebeveynlerinin yaptıkları her şeye çok dikkat ederler.

Bu sebeple, iyi örnek olmak tartışmaları, çatışmaları ve problemleri önlemek için oldukça önemlidir.

Şunu da okuyabilirsiniz: Aile İlişkilerini Zedeleyen 6 Hata

İşlevsiz Kelimeler

“Ayağını masaya koyma” ya da “Kıyafetlerini yere değil kirli sepetine koy” demek çok kolay; diğer yandan örnek olmak ise zor.

Eğer ebeveynler ayaklarını masaya koyuyorlarsa çocuklar neden bir şey yapmasını söyleyen insanın tam tersi şekilde davrandığını anlamayacaklardır.

Daha sonra çocuk başkaldıracak ve ebeveyninin yaptığının aynısını yapacaktır. Bunun sonucunda ise hararetli konuşmalar, tartışmalar olacak ve bazı ilginç sözler söylenecektir…

Örneğin, çocuk ebeveynini parmağıyla göstererek “O ayağını masaya koyabiliyorsa ben niye koyamıyorum?” diye sorduğunda anne ya da baba o ünlü cevabı verecektir, “Çünkü ben öyle söyledim”.

Bunun gerçekten işe yarayacağını düşünüyor musunuz? Bu oldukça adaletsiz bir cümledir ve açık konuşmak gerekirse hiç bir anlama gelmez. Ayrıca da kesinlikle size istediğiniz sonuçları vermeyecektir.

Farkında bile olmadan  evinizde çıkan kavganın sebebi siz olabilirsiniz ve bu aslında kaçınması kolay bir durumdur.

Fakat, üstlendiğiniz sorumluluklar ve zihninize yük olan şeyler bazen işleri karıştırabilir ve aslında ne kadar kolay olduklarını görmenizi engelleyebilir.

Eğer patronunuza olan öfkeniz ya da eşinizle yaşadığınız bir sıkıntı bir şekilde patlayacak ise bu siniri kimden çıkaracaksınız? Hiçbirini haketmeyen, ailenizin en küçüğünden.

Bunun olmasına izin vermeyin.

Nasıl olacağını öğrenin: Çocuklara Korku ve Kısıtlama Üzerine Kurulu İtaati Değil, Sevgiyi Öğretin

Tutarsızlık: Ergenlik Saatli Bombası

Eğer çocuklarınız ailedeki tutarsızlıklara karşı isyan etmeye henüz küçükken başladılarsa, ergenlikte bu durum çok daha kötü bir hal alacaktır.

Bu sabır göstermenin zorunlu olduğu ve “Çünkü ben öyle söyledim” sözlerinin iyi sonuçlanmadığı anlamına gelir.

Kendiniz yapmadığınız şeyleri başkalarından bekleyemezsiniz. Örnek olmak çocuk yetiştirmenin en iyi yoludur, sadece büyük olduğunuz için emretmek ya da beklemek değil.

Ebeveynler insandır, çocuklar da öyle. Tabiki de büyükler otoriteye sahiptir, fakat onu doğru kullanmayı da öğrenmeleri gerekmektedir.

Eğer örnek olmak sizin öncelik olarak gördüğünüz bir şey değilse, otoritenizi kaybedersiniz ve sesinizi yükselterek, tehditler savurarak ve evinizi bir karmaşaya çevirecek tartışmalara sebep olarak geri almaya çalışırsınız.

Ergenlik boyunca çocuklarınızın tutarlılığa, anlayışa ve çok fazla sevgiye ihtiyacı olacaktır, çığlıklara ya da anlamsız kelimelere değil.

Bu yazıya da gözatın: Hiper Ebeveynlik: Dünyaya Mutsuz Çocuklar Kazandırma Yöntemi

Çocuklarınızı Kendinizle Aynı Seviyeye Koymayın

Ebeveyn çılgına döndüğünde, bağırdığında, ve çocuklarıyla aynı yaştaymış gibi tartışmaya başladığında bütün otoritesi kaybolur.

Örnek olmak duygular tarafından sürüklenmek anlamına gelmez. Duygularınız sizi en kolay olanı yapmak zorunda bırakacaktır: sesinizi yükseltmek, emretmek ve “Ben senin ebeveynin olduğum için söylediğimi yapmak zorundasın.” demek.

Kendinizi çocuklarınızla aynı seviyeye koymak durumları daha da kötü hale getirecektir. Fakat, bunu yapmayı bıraktığınızda iyi bir örnek haline gelirsiniz.

Büyük olasılıkla farklı farklı sorumluluklarınız, para problemleriniz ve çocuğunuzun geleceğiyle ilgili kaygılarınız vardır. Fakat onları ne kadar sevdiğinizi göstermeyi asla unutmayın.

Diğer türlü bazen günlerce gördükleri şeyler sadece anlamsız bağrışmalar ya da tartışmalardan fazlası olmayacaktır. Peki sevgi bunun neresinde? Anlayış neresinde?

Gitmeden önce bu yazıyı da kaçırmayın: Çocuğunuzun Sinir Problemi ile Baş Edebilmek İçin Montessori Tekniği

Eğer her geçen gün daha iyi bir insan olmaya çalışıyorsanız ve hatalarınızdan ders çıkarıyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışın, çocuğunuz doğal bir şekilde sizi izinizi takip edecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir