İyi Örnek Olmak, Çocuklarınızı Yetiştirmenin En İyi Yolu

Çocuklarınızın gördükleri her şeyi içine çeken ve kopyalayan süngerler gibi olduklarını unutmayın. Onları doğru şekilde yetiştirmek istiyorsanız, kendi hareketlerinize dikkat etmelisiniz.
İyi Örnek Olmak, Çocuklarınızı Yetiştirmenin En İyi Yolu

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kaç kere çocuğunuzdan bir şeyi söylediğiniz şekilde yapmasını istediniz; fakat siz kendiniz yapmadınız? Onlardan istediğiniz şeyleri kendiniz yapmıyorsanız, verdiğiniz dersler büyük olasılıkla bir işe yaramayacaktır. Çünkü çocuklarınızı yetiştirmenin en iyi yolu onlara iyi örnek olmaktır.

Bu durum her zaman her ailede aynıdır: Çocuklar ebeveynlerinin yaptıkları her şeye çok dikkat ederler. Bu sebeple, iyi örnek olmak tartışmaları, çatışmaları ve problemleri önlemek için oldukça önemlidir.

İyi Örnek Olmak Önemlidir

“Ayağını masaya koyma,” ya da “Kıyafetlerini yere değil kirli sepetine koy,” demek çok kolay; ama örnek olmak zordur. Ebeveynler ayaklarını masaya koyuyorlarsa, çocuklar neden bir şey yapmasını söyleyen insanın tam tersi şekilde davrandığını anlamayacaklardır.

Daha sonra çocuk başkaldıracak ve ebeveyninin yaptığının aynısını yapacaktır. Bunun sonucunda ise hararetli konuşmalar, tartışmalar olacak ve bazı ilginç sözler söylenecektir…

Örneğin, çocuk ebeveynini parmağıyla göstererek “O ayağını masaya koyabiliyorsa ben niye koyamıyorum?” diye sorduğunda anne ya da baba o ünlü cevabı verecektir, “Çünkü ben öyle söyledim.”

Bunun gerçekten işe yarayacağını düşünüyor musunuz? Bu oldukça adaletsiz bir cümledir ve açık konuşmak gerekirse hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca, kesinlikle size istediğiniz sonuçları vermeyecektir.

Farkında bile olmadan, evinizde çıkan kavganın sebebi siz olabilirsiniz ve bu aslında kaçınması kolay bir durumdur. Fakat üstlendiğiniz sorumluluklar ve zihninize yük olan şeyler bazen işleri karıştırabilir ve aslında ne kadar kolay olduklarını görmenizi engelleyebilir.

Eğer patronunuza olan öfkeniz ya da eşinizle yaşadığınız bir sıkıntı bir şekilde patlayacak ise, bu siniri kimden çıkaracaksınız? Hiçbirini haketmeyen, ailenizin en küçüğünden. Bunun olmasına izin vermeyin.

Tutarsızlık: Ergenlik Saatli Bombası

ağlayan çocuk

Eğer çocuklarınız ailedeki tutarsızlıklara karşı isyan etmeye henüz küçükken başladılarsa, ergenlikte bu durum çok daha kötü bir hal alacaktır. Bu sabır göstermenin zorunlu olduğu ve “Çünkü ben öyle söyledim” sözlerinin iyi sonuçlanmadığı anlamına gelir.

Kendiniz yapmadığınız şeyleri başkalarından bekleyemezsiniz. Sadece büyük olduğunuz için emretmek ya da beklemek değil, iyi örnek olmak çocuk yetiştirmenin en iyi yoludur. Ebeveynler insandır, çocuklar da öyle. Tabii ki büyükler otoriteye sahiptir, fakat onu doğru kullanmayı da öğrenmeleri gerekmektedir.

Örnek olmak sizin öncelik olarak gördüğünüz bir şey değilse, otoritenizi kaybedersiniz ve sesinizi yükselterek, tehditler savurarak ve evinizi bir karmaşaya çevirecek tartışmalara sebep olarak geri almaya çalışırsınız. Ergenlik boyunca, çocuklarınızın tutarlılığa, anlayışa ve çok fazla sevgiye ihtiyacı olacaktır.

Çocuklarınızı Kendinizle Aynı Seviyeye Koymayın

kendini yalnız hisseden ergen

Ebeveyn çılgına döndüğünde, bağırdığında ve çocuklarıyla aynı yaştaymış gibi tartışmaya başladığında bütün otoritesi kaybolur. Örnek olmak duygular tarafından sürüklenmek anlamına gelmez.

Duygularınız sizi en kolay olanı yapmak zorunda bırakacaktır: Sesinizi yükseltmek, emretmek ve “Ben senin ebeveynin olduğum için söylediğimi yapmak zorundasın,” demek.

Kendinizi çocuklarınızla aynı seviyeye koymak durumları daha da kötü hale getirecektir. Fakat bunu yapmayı bıraktığınızda, onlar için iyi bir örnek haline gelebilirsiniz.

Büyük olasılıkla farklı farklı sorumluluklarınız, para problemleriniz ve çocuğunuzun geleceğiyle ilgili kaygılarınız vardır. Fakat onları ne kadar sevdiğinizi göstermeyi asla unutmayın.

Diğer türlü bazen günlerce gördükleri şeyler sadece anlamsız bağrışmalar ya da tartışmalardan fazlası olmayacaktır. Peki sevgi ve anlayış bunun neresindedir?

çocuklara iyi örnek olmak

Eğer her geçen gün daha iyi bir insan olmaya çalışıyorsanız ve hatalarınızdan ders çıkarıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışın, çocuğunuz doğal bir şekilde sizi izinizi takip edecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Guzmán Casa, M. D. (2009). Educar con inteligencia emocional. Ciencia y Didáctica. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Vicente Castro, F., Pajuelo Morán, C., & Sánchez Herrera, S. (1999). Educar en la diversidad. Revista Interuniversitaria de Formación Del Profesorado.
  • Esteban Moreno, R. M., Ministerio de Educación Nacional, Guevara, B., Savater, F., De, E. L. V., Va, A., … Fierro-hernández, C. (2007). ¿Para qué educar en valores? Signos. Teoría y Práctica de La Educación. https://doi.org/10.1111/j.1557-203X.2010.01095.x
  • Silva, M. (2013). Habilidades blandas, fundamentales para el desarrollo personal. Revista Educar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.