Hiper Ebeveynlik: Dünyaya Mutsuz Çocuklar Kazandırma Yöntemi

Size en iyi ebeveynlik yöntemi gibi görünse de hiper ebeveynlik, çocuklarınızın özgüven kaybı yaşamasına ve kendilerini aşırı eleştirmesine neden olur.

Hiper ebeveynlik, çocuklarınıza aşırı derecede ilgi gösterme durumudur. Bazı kişiler için bu yöntem bir araç olsa da bazıları için de tüm çocuk eğitim sistemimizi sorgulamamız gerektiğini göstermektedir.Çocuklarımızın yetiştiriliş biçimine nasıl yakından ilgi göstermeyebiliriz ki? Sınırı nerere çekmemiz gerekiyor? Her çocuğun ilgiye ve ailesinin sürekli bakımına ihtiyacı vardır. Ancak bu konuda bir denge oturtmak çok önemlidir.

Aslında çocuklarınızı duygusal toksiklik tuzaklarına düşmeden kendi kişisel gelişimlerini başarabilecek şekilde yönlendirmenizi sağlayacak çok ince bir sınır vardır.

Ebeveynlik çocuklarınızı kontrol etmek demek değildir, eğitim de onları boğmak ce çocuklarınızın kanatlarını kesmek anlamına gelmez. Çocuklarınız yakında kendi kararlarını vermesi ve kendi yaşamlarından sorumlu olması gereken yetişkinler olacaklar.

Hiper ebeveynlik tabiri, düşündüğünüzden çok daha fazla şey ifade ediyor aslında.

Hiper ebeveynlik ve aşırı korumacılık

Bu davranışın veya eğitim şeklinin en büyük belirtisi ebeveynlerin çocuklarının hayatının spor, okul, hobiler, yiyecekler, arkadaşlar gibi her alanına dahil olmasıdır.

Bir “hiper ebeveyn” yeryüzündeki en iyi ebeveyn olduğunu düşünür ve çocuğunu dğer ebeveynlerden daha iyi yetiştirdiğine inanır. Ancak bu durum çocuklarının duygu ve kişisel dengelerinin mutluluktan çok uzakta olmasına neden olur.

Ayrıca: Çocuklarınıza Mükemmel Değil, Mutlu Olmayı Öğretin

Hiper ebeveynliğin sonucu: hayal kırıklığı

Ebeveynlerin aklında mükkemmel çocuğun nasıl olması gerektiğine dair bir fikir olabilir ve kendilerini buna ulaşmak için bir formül veya araç olarak görebilirler.

Ancak zaman içerisinde çocuklarının her zaman onlarla aynı fikirde olmadığını, onlara uymadığını görüp hayal kırıklığı yaşayabilirler.

  • Bir çocuk ebeveyninin gözlerinde bu hayal kırıklığını gördüğünde, kendisini başarısız ve yetersiz hisseder.

Hiper ebeveynliğin sonucu: anksiyete ve stres

Hiper ebeveynlik genelde “eğitim hiperaktivitesi” ile birlikte ilerler. Bu tarz ebeveynler genelde çocuklarının, çocuklar ilgilenmese bile ders dışı pek çok aktiviteye katılmasını ister.

  • Bu çocukların stres altında kalmasına neden olur ve yetişkinlerde görülene yakın bir anksiyete ortaya çıkar.
  • Hiper ebeveynler çocuklarının yaptığı hataları tolare etmekte zorlanır. Hata veya yanlış yapmayacak mükkemmel çocuğu yetiştirmek için uğraşırlar ancak bu mümkün değildir.

Hiper ebeveynliğin sonucu: hata yapamama

  • Her çocuk başarısız olmayı deneyimlemelidir böylece yaptıkları hatalardan ders çıkartmayı öğrenirler.
  • Hiper ebeveylik çocukların kendi kendilerini eleştirmesine neden olur. Onlara o kadar yüksek bir hedef koymuşsunuzdur ki, o hedefe erişemeyeceklerini fark ettiklerinde depresyona girer ve kendilerine zarar verirler.

Keşfedin: Duygusal Yönden Zeki İnsanların 7 Alışkanlığı

Kanada Ontario’daki Queen’s Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, hiper ebeveynliğin en ciddi sonuçlarından birisi, 7 ila 12 yaş arasındaki çocukların dışarda oynamayı veya arkadaşları ile iletişim kurmayı bilmiyor olmasıdır. Bu çocuklar mutsuzlar.

Çocuğunuzu yetiştirirken onu korumalısınız ancak ohnları korurken dikkat etmeniz gereken şeyler var.

Onları, kendilerini güvende hissedecekleri şekilde koruyun, kontrol altında değil

  • Sağlıklı bir bağ ile ebeveynlik yapmak, çocuğunuzu tanımak ve onun kendisini sevmesini sağlamak demektir.
  • Ebeveynleri tarafından anlaşıldığını bilen ve kendisini güvende hisseden bir çocuğun öz güveni daha sağlam olacaktır ve büyümekten ve yetişkin sorumlulukları almaktan korkmayacaktır.

Çocuklarınızı öğüt vererek koruyun ancak hatalarından öğrenmelerine izin verin

Çocuklarınızı acı çekmelerini önlemek ve doğru yolda kalmalarını sağlamak için koruyun ancak daima kendi fikirlerini belirtmelerini destekleyin ve onlardan ders çıkartabilmeleri için hata yapmalarına izin verin.

Daima onların yanında olacağınızı bilmeleri için onları koruyun

Kurduğunuz bağlar ve bu bağların gücünün değeri biçilemez, özellikle de çocuğunuz küçük yaşlardayken. Ancak 7-8 yaşına ulaştığında, çocuğunuz büyüme yolunda ciddi bir adım atacaktır.

  • Bu yaşa geldiklerinde kendi haklarını talep etmeye başlar, kendi adalet ve ahlak kavramlarını geliştirirler. Bu kaotik ergenlik-öncesi dönemde, sizi şaşırtacak kararlar verebilirler.
  • Daima onları dinleyin ve onlara her gün özgür olmak için sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini öğretin. Çeşitli ayrıcalıklardan faydalanmak için yerine getirmeleri gereken sorumluluklar olduğunu öğrenmeliler.

Çocuklarınız için hiper ebeveynliği değil, deneyimleri temelk alan bir öğrenme yöntemi seçin. buna değdiğini göreceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir