Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Çocuklarımızı boğmayalım. Onları mutlu yetiştirelim ve özgür olmalarına müsaade edelim.
Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çocuk yetiştirirken, küçüklerimizin hayatlarının her ayrıntısını analiz ve organize etmeye odaklanırız.  Aslında bir çocuk için ise doğaçlama yapmak, zevk almak veya yaşamak için hiçbir sınır yoktur.

Çocuklar çok hızlı bir şekilde öğrenirler. Gelecekte onlara yardımcı olacak bilgi edinimi için zihinleri açıktır. Ancak çok  daha önemli olan bir şey vardır: mutlu olmak.

Çocuk yetiştirmenin modern yolu kısıtlamak

kızıl saçlı üzgün kız çocuğu

Günümüzde çocukları yetiştirme şeklimizden dolayı, çocukların tam olarak eğlenceyi ve zevki tadamamalarının en büyük sorumlusu ebeveynlerdir.

Okul dersleri, aktiviteleri ve katı rutin yüzünden çocuklar sorumluluk üstleniyor, sabit programa uymak zorunda kalıyor ve kendilerine çok az (veya hiç) zaman ayırabiliyorlar.

Çocuklar sıkılmaz. Fakat; can sıkıntısı, oyun oynamak ve “boş” yapmak, yetişkinlerin kötü şeyler olarak gördüğü ancak aslında yaratıcılığı teşvik eden üç şeydir. Bu yaratıcılık yarın çocuklarımızdan bekleyebileceğimiz bir şeydir. Günümüz dünyasında çok gerekli olan bir özelliktir.

Ancak her şey başından beri kurallardan ve organizasyondan oluşursa ve eğer şimdi oynamazlarsa ne zaman oynayacaklar?

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar

ağlayan kız çocuğu

Ebeveyn olarak, bazen çocuklarımızı bizim gibi yaşamaya zorladığımızı fark etmiyoruz. Kendi çocukluğumuzu bu kadar çabuk mu unutuyoruz? Bu nedenle küçük bir öz eleştiri yaparak boğucu bir ebeveyn olup olmadığımızı ve her dakikayı düzenleyerek çocuklarımıza hayatı zehir edip etmediğimizi görmek çok önemlidir.

Boğucu ebeveynler çocuklarının hayatlarını kontrol altında tutar. Şu anda futbol oynuyorlar, bir saat sonra keman, 3’te atıştırmalıklar var… Neler yapacağını merak etmeye, dikkatini dağıtmaya ve hiçbir şey düşünmene yer yok.

Her dakika planlı. Çocuklarımızın hayallerini unutuyoruz. Çocukların ne istediği umurumuzda değil. Çocuklarımızın hayalleri, ebeveynlerinin istediği gibi olmalı. Örneğin, çocuğumuzun gitar derslerini beğenip beğenmediği umurumuzda değil. Bir ebeveyn gitar öğrenemezse, bu hayalini çocukları ile gerçekleştiriyor.

Değerler, şüphelenilemeyen veya düşünülmemesi gereken prensiplere dönüşür. Bu ebeveynler, kendilerinden farklı düşünen çocuklarına hoşgörü göstermez. Çocukları, insanlar gibi görünmez, değerli eşyalar olarak kendi görüntülerine ve benzerlerine dönüştürülür ve kısa süreli başarılar elde edilir.

Çocuk özgürlüğü

üzgün kız çocuğu

Çocuklarımızın özgür olmasına izin vermeliyiz. Onların bir şeyleri anlamalarına ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına izin vermeliyiz. Onlar için sıkılmak, dolaşmak, oynamak ve başkalarıyla olan ilişkilerinden ders almak önemlidir.

Eğer asla yapmamamız gereken bir şey varsa, çocuklarımızın bizim düşüncelerimiz ve söylediklerimizin hepsinin doğru olduğuna ve karşı bir görüşe sahip olamayacaklarına inanmalarına izin vermektir. Yetişkinlerin bildiği bir şey varsa, bu da insanların dünyayı farklı şekilde gördüğü, perspektif ve görüş farklılıklarının aslında yaşamı zenginleştirdiğidir.

Kusursuz çocuk yetiştirmeye çalışmayalım. Çocuklarımızın hata yapmalarına, onlardan ders çıkarmalarına, düşmelerine ve geri kalkmalarına ve neyi sevdiklerini keşfetmelerine izin verelim. Onları desteklemek bizim görevimiz. Ancak, her şeyin ötesinde, çocuklarımıza sevgimizi vermeliyiz. Onlarla kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmeliyiz.

Umutlarını veya hayallerini hiçbir zaman kenara atmayın ve bunları kendi inanç ve önyargılarınız ile değiştirmeye çalışmayın. Çocuğunuz bale yapmak istiyorsa, bırakın yapsın! Eğer şarkı söylemek ya da at binmek istiyorsa, bırakın yapsın. Onları sınırlandırmak için burada değiliz. Bu hiç iyi bir şey yapmaz. Hayatı denemeli ve sınırlarına kadar yaşamalılar.

mavi gözlü kız çocuğu

Kim bilir gelecek ne gösterir. Fakat, şu anın bizim için ne tuttuğunu biliyoruz. Çocukluk, sevgi, anlayış, eğlence ve sevinç doludur.

Çocuk yetiştirirken ç ocuklarımızı bunaltmayalım. Onları mutlu ve özgür bir biçimde yetiştirelim.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.