Çocuk Yetiştirmek Onları Yaratmak Değil, Kendilerini Yaratmalarına İzin Vermektir

Ebeveyn olmak kolay değildir. Çocuklarınızın önündeki yolu düzeltmek isteyebilirsiniz, ancak onların kendi yollarını da inşa etmelerine izin vermeniz gerekir; böylece kendi kendine yeterli bireyler olabilirler.
Çocuk Yetiştirmek Onları Yaratmak Değil, Kendilerini Yaratmalarına İzin Vermektir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çocuk yetiştirmek, kendinizin küçük versiyonlarını oluşturmak anlamına gelmez. Sonuçta burada özgür iradesi olmayan robotlar yetiştirmek değildir amacımız.

Bunu yapmaya çalışıp çocuklarınızı kendi gelişimlerinden alıkoyarsanız, onları sınırlarsınız. Er ya da geç, bu durumun belli sonuçları olacaktır.

Onlara ne düşüneceklerini, nasıl olacaklarını ve bazı gerçekleri sorgulamaya inanmamalarını öğretmek, sahip oldukları en değerli yeteneklerden birini kullanamayacakları anlamına gelir: kendine güvenmek.

Sufi öğretmenden bir kıssa

kitabıyla yolunu aydınlatıp yeni bir gökyüzü bulan kız

Bir tasavvuf öğretmeni her dersin sonunda her zaman bir hikaye anlatırmış, ancak öğrencileri bu hikayenin ne anlama geldiğini anlamazlarmış.

Bir öğrenci bir gün meydan okuyan bir sesle “Hocam,” demiş. “Sen hep hikayeler anlatıyorsun ama anlamlarını asla açıklayamıyorsun.”

“Üzgünüm,” demiş öğretmen ” ama sana lezzetli bir şeftali vererek hatalarımı gidereyim.”

“Teşekkür ederim hocam.”

“Ama sana layık bir şekilde teşekkür etmek istiyorum. Şeftalini soymana izin verir misin? ”

“Evet, çok teşekkürler,” demiş öğrenci, öğretmenin bu sunumundan şaşkınlık ve memnuniyet duyduğunu söylemiş.

“Elimde hazır bıçak varken meyveyi daha rahat yiyebilmen için kesmemi ister misiniz?”

“Çok isterim, ama cömertliğinizi kötüye kullanmak istemiyorum öğretmenim.”

“Rica ederim. Sadece yardımcı olmak istiyorum. Sana şeftaliyi sunmadan önce senin için çiğnememe izin ver. ”

“Hayır, hocam, bunu yapmanızı istemiyorum!” diye bağırmış öğrencisi, şaşkın ve hoşnutsuz bir şekilde.

Öğretmen duraklayıp gülümsemiş ve “Öykülerimin her birinin anlamını öğrencilerime açıklarsam, onlara çiğnenmiş meyve vermiş olurum” demiş.

Kendi hayatının kahramanısın

ay ışığında kediyle cambazlık yapan çocuk

Çocuklarda kendine güven, hayatta seçtikleri her neyse, kendi hayatlarının baş karakteri olacakları anlamına gelir, çünkü zaten bu herkes için böyle olmalıdır.

Küçük oldukları halde, onlara “çiğnenmiş meyve” vermeniz için hiçbir sebep yoktur. Hatalar, ortalığı karıştırmak ve seçme kabiliyeti erkenden ortaya çıkmış şeyler olmalıdır.

Onlara iyi uygulamaları öğretmek için duygularını nasıl yöneteceklerini, yaptıkları her şeyden nasıl bir şeyler öğreneceklerini ve düştükten sonra tekrar nasıl ayağa kalkabileceklerini anlatmanın en ideal zamanı çocukluk dönemidir.

Bununla birlikte, pek çok ebeveyn çocuklarının hayatlarında başkahramanlar olmak ister. Onlara düşüncelerini, hareketlerini ve seçimlerini söylerler.

Bir meydan okuma ya da zorlukla yüzleşmek için mutlak doğruyu değiştirmek, küçük çocuklar için bile faydalıdır.

Bu sayede karar almalarına, bunun üzerine düşünmelerine ve durumun neler olduğunu gözlemlemelerine yardımcı olursunuz.

Kendi yeteneklerine inanmaya ve ancak o zaman kendilerini güvende hissedecek ve en büyük korkularıyla yüzleşmeye başlayacaklardır.

Çocuk yetiştirmek, imkan sağlamayı gerektirir

tren raylarında yürüyen anne kız
Eğitmek yaratmak değildir, çocukların kendi yollarını kurmalarına izin vermektir. Buna izin vermemek bazen uzun süreli etkilere sahip olabilir.

Örneğin, üniversiteye giden bir gencin okuyacağı bölümü ailesi seçtiğinde yaşayacağı motivasyon eksikliğini düşünelim.

Neden çocuğunuzun uçmasına izin vermeyesiniz? Neden istediği şeylerin peşinden gitmesine izin vermiyorsunuz? Belki de bu durum, ailenin korku ve güvensizliklerinin bir meyvesidir.

Ancak bu çocuklar için zaman tükeniyor, çünkü zamanlarını bu tür durumlarda ilgilenmediği şeylere harcıyorlar.

Bütün bunların nedeni, küçüklerinizin düşüncelerine el vermek, iyi kararlar vermelerine yardımcı olmak ve ağızlarına kaşıkla besleyeceğiniz cevaplardan daima uzak durmaktır.

Bunu nasıl yapabilirsiniz?

  • Çocuklarınızın kendilerine aşırı stres ya da endişe vermeyen işleri yapmalarını sağlayın. Bu şekilde, yetenekli ve kabiliyetli olduklarını göreceklerdir.
  • Yalnız uçmalarına izin verin, onlara kendi cevaplarını bulacak kontrole sahip oldukları hissini duydukları bir yer açın.
  • Onların ne yaptığını belirlemeden daima destek olun. Desteğinize güvenebileceklerini bildiklerinden de emin olun.
çiçek tarlasında rüzgarda duran aile

Çocuğunuzu kendiniz nasıl yetiştirildirildiyseniz öyle yetiştirmek istemeniz normaldir. Bununla birlikte, sizi etkileyen aynı hataları yapmaktan kaçınmak için gözlerinizi açmanız ve çok dikkatli olmanız gerekir.

Eğitimin yaratmak anlamına gelmediğini, bunun yerine en küçük çocukların bile parlayabilmeleri için kendilerine inanmalarını sağlamayı unutmayın.

Artık biliyorsunuz: çocuk yetiştirmek, çocuklarınızın kendilerini keşfetmelerine izin vermektir.

Ana resim Wikihow.com’un izniyle yayınlanmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.