Çocuk Yetiştirmek Onları Yaratmak Değil, Kendilerini Yaratmalarına İzin Vermektir

19 Eylül, 2017
Ebeveyn olmak kolay değildir. Çocuklarınızın önündeki yolu düzeltmek isteyebilirsiniz, ancak onların kendi yollarını da inşa etmelerine izin vermeniz gerekir; böylece kendi kendine yeterli bireyler olabilirler.

Çocuk yetiştirmek, kendinizin küçük versiyonlarını oluşturmak anlamına gelmez. Sonuçta burada özgür irade göstermeyen makinelerden söz etmiyoruz.

Bunu yapmaya çalışırsanız ve çocuklarınızı kendi gelişimlerinden alıkoyarsanız, bu onları sınırlarsınız anlamına gelir. Er ya da geç, bu durumun belli sonuçları olacaktır.

Onlara ne düşüneceklerini, nasıl olacaklarını ve bazı gerçekleri sorgulamaya inanmamalarını öğretmek, sahip oldukları en değerli yeteneklerden birini kullanamayacakları anlamına gelir: kendine güvenmek.

Kaçırmayın: Dünyaya Saygılı Çocuklar Vermek için Onları Saygı ile Yetiştirin

Sufi öğretmeninden bir kıssa

kitabıyla yolunu aydınlatıp yeni bir gökyüzü bulan kız

Bir tasavvuf öğretmeni her dersin sonunda her zaman bir hikaye anlatırmış, ancak öğrencileri bu hikayenin ne anlama geldiğini anlamazlarmış.

Bir öğrenci bir gün meydan okurca bir sesle “Hocam,” dedi. “Sen hep hikayeler anlatıyorsun ama anlamlarını asla açıklayamıyorsun.”

“Üzgünüm,” dedi öğretmenleri ” ama sana lezzetli bir şeftali vererek hatalarımı gidereyim.”

“Teşekkür ederim hocam.”

“Ama sana layık bir şekilde teşekkür etmek istiyorum. Şeftalini soymana izin verir misin? ”

“Evet, çok teşekkürler,” dedi öğrenci, öğretmenin bu sunumundan şaşkınlık ve memnuniyet duyduğunu söyledi.

“Elimde zaten bıçağım olduğu için, daha rahat yiyebilmeniz için onu kesmemi ister misiniz?”

“Çok isterim, ama cömertliğinizi kötüye kullanmak istemiyorum öğretmenim.”

“Teklif edersem taciz değildir. Sadece seni mutlu etmek istiyorum. Sana şeftaliyi vermeden önce senin için onu çiğnememe izin ver. ”

“Hayır, hoca, bunu yapmanızı istemiyorum!” diye haykırdı öğrencisi, şaşkın ve hoşnutsuzdu.

Öğretmen durakladı, gülümsedi ve “Öykülerimin her birinin anlamını öğrencilerime açıklarsam, onlara çiğnenmiş meyve vermek gibi bir şey olur” dedi.

Şunları okuyun: Sevginin zenginleşmek için her gün beslenmeye ihtiyacı vardır

Kendi hayatının kahramanısın

ay ışığında kediyle cambazlık yapan çocuk

Çocuklarda kendine güvenme, hayatta seçtikleri her neyse, kendi hayatlarının baş karakteri olacakları anlamına gelir, çünkü zaten bu herkes için böyle olmalıdır.

Küçük oldukları halde, onlara “çiğnenmiş meyve” vermeniz için hiçbir sebep yoktur. Hatalar, ortalığı karıştırmak ve seçme kabiliyeti erkenden ortaya çıkmış şeyler olmalıdır.

Onlara iyi uygulamaları öğretmek için duygularını nasıl yöneteceklerini, yaptıkları her şeyden nasıl bir şeyler öğreneceklerini ve düştükten sonra tekrar nasıl kalkabileceklerini anlatmanın en ideal zamanı çocukluk zamanıdır.

Bununla birlikte, pek çok ebeveyn çocuklarının hayatlarında başkahramanlar olmak ister. Onlara düşüncelerini, hareketlerini ve seçimlerini söylerler.

Bir meydan okuma ya da zorlukla yüzleşmek için mutlak doğruyu değiştirmek, en küçük çocuklar için bile iyi olacaktır. Onların karar almalarını, bunun üzerine düşünmelerini ve durumun neler olduğunu gözlemlemelerine yardımcı olur.

Kendi yeteneklerine inanmaya başlayacaklar ve ancak o zaman kendilerini güvende hissedecek ve en büyük korkularıyla yüzleşmeye başlayacaklardır.

Eğitmek yaratmak değil ama imkan sağlamaktır

tren raylarında yürüyen anne kız
Eğitmek yaratmak değildir, çocukların kendi yollarını kurmalarına izin vermektir. Buna izin vermemek bazen uzun süreli etkilere sahip olabilir.

Örneğin, üniversiteye giden bir gencin okuyacağı bölümü ailesi seçtiğinde nasıl motivasyonsuz olabileceğini düşünelim.

Neden çocuğunuzun uçmasına izin vermeyesiniz? Neden istediği şeylerin peşinden gitmesine izin vermiyorsunuz? Belki de bu durum, ailenin korku ve güvensizliklerinin bir meyvesidir.

Ancak, bu çocuklar için zaman tükeniyor, çünkü zamanlarını bu tür durumlarda ilgilenmediği şeylere harcıyorlar.

Bütün bunların nedeni, küçüklerinizin düşüncelerine el vermek, iyi kararlar vermelerine yardımcı olmak ve ağızlarına kaşıkla besleyeceğiniz cevaplardan daima uzak durmaktır.

Bunu nasıl yapabilirsiniz?

  • Çocuklarınızın kendilerine aşırı stres ya da endişe vermeyen işleri yapmalarını sağlayın. Bu şekilde, yetenekli ve kabiliyetli olduklarını göreceklerdir.
  • Yalnız uçmalarına izin verin, onlara kendi cevaplarını bulacak kontrole sahip oldukları hissini duydukları bir yer açın.
  • Onların ne yaptığını belirlemeden daima destek olun. Desteğinize güvenebileceklerini bildiklerinden de emin olun.
çiçek tarlasında rüzgarda duran aile

Gitmeden önce: Ailelerin çocuklarına uyguladıkları 5 yanlış davranış

Çocuğunuzu kendiniz nasıl yetiştirildirildiyseniz öyle yetiştirmek istemeniz normaldir. Bununla birlikte, sizi etkileyen aynı hataları yapmaktan kaçınmak için gözlerinizi açmanız ve çok dikkatli olmanız gerekir.

Eğitimin yaratmak anlamına gelmediğini, bunun yerine en küçük çocukların bile parlayabilmeleri için kendilerine inanmalarını sağlamayı unutmayın.

Ana resim Wikihow.com’un izniyle yayınlanmıştır.
Bunlar da ilginizi çekebilir