Çocuklara Kaybolduklarında Ne Yapacaklarını Öğretin

Herkes çocuğuna kaybolursa ne yapması gerektiğini öğretmelidir. Güvende olduklarından emin olmak için her zaman onların yanında olamazsınız. Bu sayede, eğer kaybolurlarsa bazı temel şeyleri tek başlarına yapabileceklerinden emin olabilirsiniz.
Çocuklara Kaybolduklarında Ne Yapacaklarını Öğretin

Son Güncelleme: 04 Mart, 2019

Çocuğunun kaybolması her ebeveynin korkulu rüyasıdır. İster halka açık bir alanda olsun, ister oturduğunuz mahallede olsun; bu hiçbir ailenin başından geçmemesi gereken bir olay. Yine de bu durum düşündüğümüzden de daha sık başımıza gelir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, çocuklara kaybolduklarında ne yapmaları gerektiği söylenmelidir.

Başınıza böyle bir olay geldiğinde karışıklık yaşanmaması için tüm aile fertleriyle birlikte bir plan yapılmalıdır.

Bu şekilde önlem almanın çocuklara karşı aşırı korumacı davranmak ya da onları germekle bir ilişkisi yoktur. Bu, basit bir şekilde çocuğunuzun kaybolduğunda ne yapacağını bildiğinden ve kendini güvende tutabileceğinden emin olmakla ilgilidir.

Çocuklara kaybolduklarında ne yapmaları gerektiğini öğreterek, onlar büyüyüp daha bağımsız birer birey haline gelirken işlerine yarayacak bilgiler sağlamış olursunuz.

Çocuklara Kaybolduklarında Ne Yapmaları Gerektiklerini Kim Öğretmeli?

İster çocuğunuz, ister yeğeniniz, isterse de komşunuzun çocuğu olsun; kayıp çocukların sayısının artmasını istemiyorsanız etrafınızdaki insanlar üzerinde iyi bir etkinizin olması önemlidir. Bu konuda önlem almanıza yardımcı olacak ve aileniz ve çocuğu olan arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz yöntemler vardır.

Öğretmenler, bakıcılar, antrenörler ve çocuklardan sorumlu olan herkesin beklenmedik durumlara karşı bir planı olmalı. Bu sayede çocukların kaybolma ihtimali en aza indirilebilir. Unutmayın, çocukların ilgisi çok çabuk dağılır ve siz göz açıp kapayana dek bir şeylerin peşinden gidebilirler.

Çocukların yaşına bağlı olarak, onlara bir şeyleri açıklarken anlayabilecekleri bir dille anlatmalısınız. Bu sebepten ötürü, koyacağınız kurallar ve yapacağınız yönlendirmeler mümkün olduğunca açık ve basit olmalı.

Temel Bilgiler Nelerdir?

çocuklara kaybolduklarında

Eğer çocuğunuz birkaç dakikalığına dahi kaybolursa, yaşayacağınız stres ve anksiyetenin haddi hesabı olmaz. Tüm uyarılara ve dikkatinize rağmen, çocukların her zaman kaybolma riskleri vardır.

Bunu özellikle üç ile beş yaş arası çocuklarda görebilirsiniz. O kadar meraklıdırlar ki çabucak sizden uzaklaşabilirler.

Bu gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım:

Ne Yapacaklarından Bahsedin

Bu konuşmayı evde yapmalısınız. Çocuğunuz sizin yanınızda olmasa da, kaybolduğunda ne yapması gerektiğini bilmesi hayati önem taşır.

Bunu onları korkutmak için yapmıyorsunuz. O yüzden yapmaları gerekenleri oldukça sakin ve olumlu bir şekilde aktarmaya çalışın.

Onlara kolayca dikkatlerinin dağılabileceğini ve bir şeylerin peşinden giderken ebeveynlerinden uzaklaşabileceklerini açıklayabilirsiniz. Söylediklerinizi yaparlarsa kaybolduklarında onları bulmanızın daha kolay olacağını anlamaları oldukça önemlidir.

Güvenli Bir Şekilde Yardım İstemeyi Öğretin

yabancıdan bir şey alan çocuk

Çocuklarımıza her zaman tanımadıkları insanlarla konuşmamalarını tembihleriz. Fakat eğer kaybolurlarsa etraflarında yardım istemek için güvenebilecekleri birilerini nasıl bulacaklarını bildiklerinden emin olmalıyız.

  • Çocuklara kaybolduklarında çocuklu birinden yardım isteyebileceklerini söyleyin.
  • Eğer çocuklu kimseyi göremezlerse, yalnız bir kadına ya da güvenlik görevlisine de gidebilirler.
  • Böyle birilerini bulduklarında onlara kaybolduklarını anlatmaları, adlarını ve soyadlarını, anne-babalarının isimlerini ve onların telefon numaralarını söylemeliler. Doğal olarak bu bilgileri önceden onlara ezberletmeniz gerekmektedir.

Kaybolurlarsa Tek Bir Yerde Kalmalarını Tembihleyin

Eğer çocuklar kaybolduklarında oradan oraya hareket etmeye başlarlarsa durum kötüleşebilir.

Onlara sizin onları gördüğünüz en son yerde beklemeleri gerektiğini öğretmelisiniz. Bunu onlara evden her çıktığınızda hatırlatın.

Onlara oldukları yere dönüp onları bulacağınız güvenini sağlayın.

Çocuğunuzun tüm bunları anladığından emin olmanız için yapabileceğiniz en basit şey bunu onlarla önceden denemektir. Dışarı çıktığınız zamanlarda onlara kaybolurlarsa ne yapacaklarını sorun.

Ayrıca onlara şu soruları da sorabilirsiniz: Çocuklu birini bulamazsan kimden yardım isteyebilirsin? Bir adam gel seninle anneni babanı bulalım derse ne yaparsın?

Çocuğunuzun kaybolduğunda ne yapacağını bildiğinizden emin olmak için bu tarz sorularla denemeler yapın.

Son Öneriler

ağlayan yalnız çocuk

Yukarıdaki önerilerin yanı sıra, çocuğunuzu sürekli sizinle el ele dolaşmaya alıştırmak da oldukça mantıklı bir yöntemdir. Ayrıca kıyafetlerinin etiketlerine isimlerini, kendi isminizi ve telefon numaranızı not etmeniz de iyi bir fikir olabilir.

Bunca bilgiyi aklında tutamayacak kadar küçük olan çocukların ceplerine tüm bu detayların yazılı olduğu bir kağıt koymak da işe yarayabilir. Bu şekilde eğer kaybolurlarsa bu kağıda büyüklere gösterebilirler.

Bunlara ek olarak, nihayet çocuğunuzu bulduğunuzda ne yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Sinirlenip onlara bağırmanız büyük bir haksızlık olacaktır. Çocukların bilerek kaybolmadıklarını unutmayın.

Son olarak, onları bulduğunuz an onlara olan sevginizi ve onları bulduğunuz için ne kadar mutlu olduğunuzu göstermeniz için mükemmel bir andır. Her şey durulduktan sonra durumun değerlendirmesini birlikte yapabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vallet, M. (2007). Educar a niños y niñas de 0 a 6 años. WK Educación.
  • Enguita, M. F. (2007). Educar es cosa de todos: escuela, familia y comunidad. La relación familia-escuela, 13.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.