Tuvalet Eğitimi: Çocukların İlk Tepkileri Nasıldır?

Ebeveynler genellikle çocuklarının altlarını bağlamayı bırakmak için doğru zamanın ne zaman olduğunu düşünürler. Yaş belirleyici bir faktör değildir. Her şey çocuğunuzun tuvalet eğitimi için yeterince olgun olup olmadığına bağlıdır. 
Tuvalet Eğitimi: Çocukların İlk Tepkileri Nasıldır?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Tuvalet eğitimi, bebeğinizin özgürlüğüne giden yolda mihenk taşı olma özelliği taşıyan süreçlerden biridir. Bebeğinizin altını bezlemeyi bıraktığınızda onun vereceği tepki bunu doğru zamanda yapıp yapmadığınıza bağlıdır.

Tipik olarak, inanması güç de olsa, çocuklar bağırsaklarını ve mesanelerini kontrol etmeyi beklenenden daha kısa sürede öğrenirler. Bazı çocuklar için biraz daha uzun zaman alabilir. Bazı çocuklar ise haftalar hatta günler içinde sonuca ulaşabilirler.

Her zaman dediğimiz gibi önemli olan her çocuğun farklı olduğunu hiçbir zaman unutmamaktır. Çocuklar bu dönüm noktasına, bunu öğrenmek için yeterince olgun olduklarında ulaşırlar.

Bebeğinizin Tuvalet Eğitimi İçin Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Tuvaletlerini veya büyük tuvaletlerini yapmaları gerektiğinde saklanan çocuklar vardır. Bazı çocuklar idrarlarını 3 saatten daha fazla tutarlar. Bunlar bebeğinizin altını bezlemeyi bırakmanız için hazır olduğunun göstergeleridir.

Öte yandan tuvaletlerini sadece bezlerine yaparak rahatlayabilen çocuklar da vardır. Durum böyleyse bu, bezleriyle vedalaşmaya hazır olmadıkları anlamına gelir. Çocuğunuzu buna zorlayamazsınız. Sağduyulu bir şekilde davranıp doğru zaman gelene kadar beklemelisiniz.

İki veya üç aydan sonra çocuğunuzun hazır olup olmadığını görebilirsiniz. İlk adım çocuğunuzu hazırlamaktır. Onlara neler olacağını anlatmaya başlayın. Ne yapacaklarını ve ne yapmalarını beklediğinizi açıklamak için içinde resimlerin veya çizimlerin olduğu hikayelerden yararlanabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi vermeye başlamak için en iyi yaş hangisidir?

erkek çocuğu bez

Bir buçuk iki yaşlarındayken çocuğunuzun altını bezlemeyi bırakmaya çalışıyorsanız, biraz daha büyüyecekleri günlere kıyasla zorluk çekmeniz çok olasıdır. Ancak denemekten zarar gelmez çünkü bir buçuk yaşındaki çocukların bazıları onları sıktığı ve sürtünüp durduğu için bez kullanmak istemezler.

Bu yüzden, teoride bu onların altını bezlemeyi bırakmanız için mükemmel bir zamandır. Ne olacağını görmek için bezsiz dolaşmalarına izin verebilirsiniz. Sabırlı olmak ve onları neşelendirmek bu sürecin anahtarlarındandır.

Tuvalet eğitimi vermeye başlamak için ideal dönem 2 ve 3 yaş arasıdır. Bu dönemde çocuklar tuvaletleri olduğunu bilir, işemek veya kaka yapmak istediklerini yetişkinlere söyleyebilirler.

Ya Tuvalet Eğitimine Karşı Negatif Tepki Verirlerse?

Pek çok ebeveyn çocuklarının neden tuvalet eğitimi almak istemediğini merak eder. Çocuklar bez kullandıklarının farkında değillerdir. Tuvalet eğitimi büyük bir zorluktur.

Modern tek kullanımlık bebek bezleri oldukça emicidir. Bu yüzden çocuk çişini veya kakasını yaptığında neredeyse hiçbir rahatsızlık hissetmez. Onların altını bezlemeyi bırakmak istediğimizde genellikle korkarlar çünkü henüz neler olduğuyla ilgili bir fikirleri yoktur.

Bazı bebekler tuvalete oturduklarında korkarlar. Bu yüzden bebeğin kendini rahatsız hissetmemesi ve klozete oturmayı reddetmemesi için alıştırıcı tuvalet oturağı önemlidir. Bir tabure olması da iyi bir fikirdir. Böylece çocuklarınızın ayaklarının altı boş kalmaz.

Çocuğunuzun Altını Değiştirmeyi Bırakıp Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlayabilirsiniz?

erkek çocuğu tuvalet eğitimi bezler

Öncelikle tuvalet eğitimine başlamaya hazır olan çocuklar, verilen yönlendirmeleri takip edebilmelilerdir. Yavaş yavaş başlamalısınız. Önce onlardan iç çamaşırlarını veya bezlerini indirip kaldırmalarını isteyin. Sonra bezini indirip hemen tuvalete oturması gibi daha zorlu isteklerde bulunun.

Tuvalet eğitimi sürecinin ilgilerini çekmesi için bir başka yol da bu eğitim için aldığınız araçlara birlikte karar vermenizdir. Tek yapmanız gereken araştırmak ve onlar için en rahat olanını bulana kadar farklı şeyleri denemek.

Doğru araçları belirlediğinizde çocuğunuzun dikkatini çeken tasarımı ve favorisi olan rengi seçmesine izin verin. Seçimi kendilerinin yaptığını bilmek onların çok hoşuna gidecek.

Kazalara hazır mısınız?

Altını bezlemeyi bırakmaya çalıştığınız dönemde çocuğunuzun birkaç kaza yaşaması tamamen normaldir. Zamanında tuvalete yetişememek veya kendi kendilerine işemek veya kaka yapmak gibi kazalar başlarına gelebilir.

Bu kazalarla ilgili aldığınız tavır çok önemlidir. Unutmayın bağırsaklarını ve mesanelerini kontrol etmeyi bir gecede öğrenecek değiller.

Onları azarlamaktan kaçının çünkü kazaların yaşanması normaldir. Pozitif tutumunuzu sürdürün. Bu kazalara verdiğiniz tepki önemlidir çünkü çocuğunuz sizden onu desteklemenizi bekler.

Bazı ebeveynler hem gündüz hem de gece çocuklarının altındaki bezi çıkarmaya karar verirler. Geceleri çocuğunuzun bezle uyumasına izin vermek en iyisi olabilir. Böylece sık sık çarşaf değiştirmek zorunda kalmazsınız ve daha kolay bir geçiş dönemi yaşamalarını garanti altına almış olursunuz.

Ancak geceleri de bezini çıkarmayı tercih ederseniz yataklarına tek kullanımlık çarşaflar sermenizi ve bir kaza olursa kolaylıkla bu çarşafları kaldırmanızı öneririz.

Erkek ve Kız Çocukları Arasında Farklar Var Mıdır?

iki bebek iki lazımlık

Evet. 3 yaşına kadar hem erkeklerdeki hem de kızlardaki gelişim süreci birbirine çok benzer. Ancak çocuklar 4 yaşına geldiklerinde bazı farklar görünür olmaya başlar.

Bir yandan 3 yaşına girdiklerinde çocuklardaki testosteron seviyesi ikiye katlanır. Diğer yandan sosyal tesirler çocukları etkiler ve farklı şekillerde yönlendirir.

Bu farklar tuvalet eğitimi sürecini de etkileyebilirler. Kızlar hayatlarının ilk yılında erkeklerden daha hızlı gelişirler. Bu da gelişim süreçlerindeki dönüm noktalarına erkeklerden daha erken ulaştıkları anlamına gelir.

Ancak psikolojik açıdan bakıldığında erkek çocukları genellikle yeni zorluklarla yüzleşmeye ve bezlenmeyi bırakma gibi mücadelelere karşı daha iyi tepki vermeye eğilimlidirler.

Farklar nelerdir?

Pek çok kız çocuğunun tuvalet eğitimi erkek çocukların tuvalet eğitiminden daha kısa sürer. Bu sürpriz değil. Genellikle konuşmayı daha hızlı öğrenirler ve böylece yetişkinlere tuvalete gitmeleri veya kaka yapmaları gerektiğini söyleyebilirler.

Bu süreçte erkeklerin lehine olan bir nokta erkeklerin önlem almak açısından çok fazla hijyene ihtiyaçlarının olmamasıdır. Ancak kızlar için halka açık yerlerde tuvalete girmek daha karmaşıktır. Bu durum pek çok ebeveynin kız çocuklarının altını bezlemeyi biraz daha geç bırakmaya karar vermelerine yol açar.

Kızlar tuvalet eğitimi ile ilgili rutinleri daha hızlı öğrenirler. Bilişsel gelişimleri, tuvaleti kullanmaya başlamanın farklı adımlarını daha kolay öğrenmelerini sağlar. Erkek çocukları bu açıdan kızlara kıyasla zorlanırlar.

Sonuç

Tuvalet eğitimi süreci boyunca en önemli şey sabırdır. Tuvalet eğitimi büyük bir adımdır. Bu yüzden çocuğuna karşı sevgi ve anlayış göstermeniz önemlidir. Unutmayın onlar sadece çocuk ve bir şeyleri yeni yeni öğreniyorlar. Siz de ebeveyn olarak onları daha iyi bir şekilde eğitmeyi öğreniyorsunuz.

İlginizi çekebilir ...
Bebeklerde Pişik ile İlgili Ne Yapmalı: Endişelenmeli miyim?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bebeklerde Pişik ile İlgili Ne Yapmalı: Endişelenmeli miyim?

Pişik veya isilik, derideki gözenekler tıkandığı için terin dışarı çıkamadığı durumlarda ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır.  • Asociación Española de de Pediatría. AEP. Guía práctica para padres. Desde el nacimiento hasta los 3 años.
  • María Teresa Pacheco García. Federación de Enseñanza de CC.OO. de Andalucía. El control de esfínteres en los niños/as de 3 a 6 años. Nº 13 marzo 2011.
  • KidsHealth from Nemours. Análisis de sangre: testosterona. Qué es.