Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Hayat

Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Hayat

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bebekler, çiftleri mutlulukla kutsayan değerli birer hediyedir. Ancak, samimiyet ve çiftin ilişkisi, değişiklikleri kabul etmek için sevgi ve olgunluktan yoksun oldukları takdirde zarar görebilir.

Birçok çift yeni doğmuş bir bebekle karşılaştıklarında “O kadar da zor değil” diye düşünüyor. Bununla birlikte, çocuk sahibi olduktan sonra hayatın nasıl bir şey olduğunu tatma zamanı geldiğinde, küçük değişiklikler, önceki düzenin akışını bozmaya başlar.

Birçok çift için, çocuk sahibi olmak, sevgiyi ve ilişkilerini pekiştirmek anlamına gelir. Kimileri için ise, anneliğin ve babalığın onlar için ima ettiği değişiklikleri kabul edemezlerse, ayrılık için bir neden bile olabilir.

Evde bebek ile geçen ilk gece, ebeveynliğin çok farklı olacağını anlamak için fazlasıyla yeterlidir. Bebek sahibi olduktan sonra, çiftin ilişkisi, her iki tarafın da çabaları ile ayakta durabilir.

Karşılıklı desteğin önemi

En zor durumda, bebeklerin her üç saatte veya daha az bir sürede beslenmesi gerekir ve sürekli olarak uyanırlar. Bu sebeple gece iyi uyuyamamak, daha önce hiç bulunmayan birkaç gerilime yol açabilir.

Bazı anneler bebek ile ilgilenirken, bazı babalar çekingen davranabilir. Elbette, bebeğin hayatının ilk günlerinde, bebek annesine öyle bağlanır ki bazen başkaları için yer kalmaz. Bir anne olarak kadının sorumlulukları aşırı fazladır ve eşi için zaman yoktur.

bebek yatakta uyuyor

Eğer baba ev işleri konusunda yardımcı olursa, eşinin annelik görevlerini yerine getirmesi daha kolay olur. Bu süreçte bazı kadınlar evi yönetmeyi, bazıları ise güvenmeyi öğrenir.

Seviyeyi bir tık daha yükseltip, babanın çocuğa bakımına yardım ettiği bir duruma bakacak olursak, herkese fayda sağlayacak yeni beceriler geliştirecektir. Ebeveynlerin zaman ve emek harcamayı istemeleri durumunda, bir bebeğe bakmanın zorlukları daha kolay olabilir.

Çocuk sahibi olduktan sonra hayat

Ebeveyn oldukları zaman bir çiftin ilişkisi, çocukları yaşamın her adımından geçerken değişecektir. Çift, çocuklarıyla birlikte büyür. Bir bebeğin ebeveyni olmak bir çocuğun veya gencin ebeveyni olmak ile aynı şey değildir.

Çocuk sahibi olduktan sonra bazı alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir: Cuma geceleri dans etmek veya hafta sonları kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız, çocuğunuzun biraz büyümesini beklemeniz gerekir. Üzülmeyin; çocuğunuz da büyüyecek ve o günler yine gelecek.

aile evde mutlu

İstekli, hızlı düşünen ve yaratıcı olan bir çift, bir çocuğun doğması ile birlikte gelen büyük ve kaçınılmaz değişiklikleri atlatabilir. Artık planları, sevgi ve destek için onlara bağımlı olan başka bir kişiyi içeriyor.

Tutkuyu hayatta tutmak

Yeni ebeveynler, kendilerini diğer ebeveynlerle karşılaştırma şansına sahip olurlar ve kendilerine başkalarının deneyimlerinden örnek alırlar. Sorunlarımızı paylaşmak ve kendimize gülmek kötü bir şey değilken, bir çiftin ilişkisi, her iki kişinin de tutkulu kalması adına çaba göstermesi ile devam edecektir.

Bazen, çiftin arasındaki tutku az veya tamamen bitmiş görünebilir. Biraz sabır, yaratıcılık ve sevgi bu küçük yatak odası krizini çözmenin yoludur.

Zevk ebeveynlik stresini serbest bırakmanın yanı sıra samimiyeti de beraberinde getirir. Aynı zamanda, çiftler bebek büyütmenin getirdiği sıcaklık ve hassasiyetle yeniden enerji bulabilir.

Çocuklarınızla birlikte büyümek

Bebek sahibi olmak bir ilişkiyi zenginleştirir. Her geçen gün atlatılan zorluklarla, bir çift arasındaki bağ da büyür. Çocuk yetiştirmek bir sevgi işidir. Zor iş, ama hazır olanlar için çok faydalı olabilir.

aile yatakta mutlu yatıyor

İlk bebek, ikinci ya da üçüncü bebekten biraz daha kaotik olabilir. Bu yeni bir deneyim, bir çift istediği kadar hazır olsun, onları savunmasız yakalayacaktır.

Kabul etmek kaçmaktan iyidir

Bebek sahibi olduktan sonra ilişkiler karışık bir hal alabilir. Bunu görmek ve kabul etmek zorundayız. İlişkiden kaçmadan önce, önceki durumun değiştiğini kabul etmek zorundayız. Hem bireysel olarak hem de çift olarak, bu bir olgunlaşma meselesidir.

Her iki partner de, romantik günleri özleyecektir. Ama endişelenme; hepsi değişimin bir parçasıdır. Çocuklar elbet büyür ve onlar gibi çiftler de birlikte daha unutulmayacak an biriktirir. Bu arada, birlikte yaşayabileceğiniz ve onlar için yer ayırabileceğiniz her bir andan yararlanmanız gerekir!

Çocuk sahibi olmak, bir çift olarak daha güçlü olmanın bir yoludur. Çiftler bir çift olduklarını unutmaz, ya da ebeveynlik için birlikte çalışmaya karar verirlerse, önlerinde hiç bir engel duramaz. Sadece, bir çift olmak yerine, artık bir aile haline gelmeleri gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Japon Çocukları Neden Ebeveynlerine Her Zaman İtaat Eder?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Japon Çocukları Neden Ebeveynlerine Her Zaman İtaat Eder?

Japon çocuk yetiştirme tarzı, batılı anne ve babalara zor gelebilir. Bu yazıda, Japon çocuklarının nasıl ve neden itaatkar olduklarını açıkladık.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.